'Najnowocześniejszy robot' okazał się człowiekiem w kostiumie. To tylko jeden z problemów Rosjan z robotami

Państwowy kanał informacyjny Rossija 24 nadał entuzjastyczną relację z imprezy popularnonaukowej dla młodzieży. Pokazano między innymi 'robota Borysa', który występował na scenie. Zapomniano zaznaczyć, że to nie robot, ale człowiek w kostiumie, czego nie ukrywali sami organizatorzy imprezy. Wywołało to lawinę ironicznych komentarzy w rosyjskich i zagranicznych mediach. Rosjanie nie od dzisiaj mają problem z robotami, które nie do końca są tym, czym mają być.
'Robot Borys' na scenie w Jarosławiu 'Robot Borys' na scenie w Jarosławiu Fot. Rossija 24

Nowoczesny robot Borys...

Najnowsza afera wybuchła w ostatnich dniach. Zaczęło się od reportażu rosyjskiej państwowej telewizji informacyjnej Rossija 24 z Jarosławia, gdzie odbywało się "Forum Projektoria". To impreza dla młodzieży, mająca ją zachęcić do zajmowania się naukami ścisłymi i technologią. Na końcu materiału informacyjnego pokazano występującego na scenie "robota". Narrator ogłosił: - Jest możliwe, że niektórzy uczniowie poświęcą się robotyce. Zwłaszcza, że na forum mają możliwość zobaczyć najnowocześniejsze roboty. Robot Borys nauczył się już tańczyć i nieźle mu to idzie.

Zdjęcie opublikowane przez opozycyjne rosyjskie media, mające pokazywać ubieranie aktora w kostium robota przed występem na scenie w Jarosławiu Zdjęcie opublikowane przez opozycyjne rosyjskie media, mające pokazywać ubieranie aktora w kostium robota przed występem na scenie w Jarosławiu Fot. MBK Media

 ... czyli człowiek w kostiumie

W telewizji zapomniano wspomnieć, że jeden z "najnowocześniejszych robotów", robotem w ogóle nie jest. Jak szybko wyśledzili rosyjscy internauci, był to człowiek ubrany w realistyczny kostium robota o nazwie Alosza, sprzedawany za około 10 tysięcy złotych. Organizatorzy imprezy w Jarosławiu nigdy nie twierdzili, że to prawdziwa maszyna. Państwowa telewizja zapomniała jednak o tym wspomnieć, co wywołało falę ironicznych komentarzy w mediach na całym świecie. Najwięcej używania mieli sami rosyjscy internauci, którzy nie zostawili na państwowej telewizji suchej nitki.

Robot, który jest człowiekiem Robot, który jest człowiekiem Fot. Rossija 24

Przecież to było oczywiste

Rossija 24 nie przeprosiła, ani nie zrobiła kroku wstecz. Wręcz przeciwnie, przystąpiła do ofensywy. Dzień później opublikowała materiał, w którym stwierdza, że przecież było cały czas oczywiste, iż nie chodzi o prawdziwego robota. Liczni krytycy są natomiast czepialscy i ograniczeni, skoro mogli mieć wrażenie, iż telewizja pokazuje prawdziwego robota. W studiu pojawił się nawet człowiek w kostiumie Aloszy a w kolejnej relacji z forum, jego uczestnicy podkreślali, że nikt nigdy nie twierdził, iż na scenie tańczy prawdziwy robot.

Koncept koncernu Kałasznikow - robot kroczący Igorek Koncept koncernu Kałasznikow - robot kroczący Igorek Fot. Kałasznikow Media

Kałasznikow stawia niepewne kroki

Do podobnej fali żartów z najnowszych "osiągnięć" rosyjskiej robotyki doszło latem tego roku za sprawą słynnego producenta broni - fabryki Kałasznikow. Firma znana głównie ze względu na swoje legendarne karabinki AK-47, od dawna próbuje swoich sił też w innych dziedzinach. Próbuje sprzedawać wojsku choćby różne pojazdy. Na tegorocznym forum Armia zaprezentowała "koncept robota kroczącego" o nazwie Igorek. Ma on być przeznaczony do "wypełniania zadań inżynieryjnych i bojowych". Firma zapewniała, że to wstępna koncepcja, ale już za rok będzie gotowa bardziej zaawansowana wersja. Niezależnie od tego Igorek wywołał falę żartów w rosyjskiej sieci, bowiem to co pokazano na forum Armia było raczej czymś w rodzaju makiety na potrzeby scenografii filmowej niż wprawką do stworzenia praktycznego robota.

Robot SAR-401 Robot SAR-401 Fot. NPO-AT

Rosjanie mają też prawdziwe roboty

Choć w dwóch opisanych powyżej przypadkach "roboty" wywołują raczej śmiech, to prawdą jest, iż Rosjanie pracują też nad prawdziwymi robotami. Realnym osiągnięciem jest seria maszyn tworzonych na potrzeby eksploracji kosmosu. Najpierw były dwa roboty SAR-400 i SAR-401 przeznaczone do pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć ten drugi był teoretycznie gotowy do lotu w kosmos w 2015 roku, to od tego czasu słuch o nim zaginął. Podobnego robota stworzyła NASA. Urządzenie o nazwie Robonaut 2 nawet trafiło na stację w 2011 roku, ale podczas próby ulepszenia w 2014 zepsuł się i musiał wrócić na Ziemię.

R2 inside the EMI Chamber at Johnson Space Center waiting to move on to the next set of environmental tests.Photographer: Kris KeheDate Taken: 06-02-2010Location: EMI Test Chamber at NASA Johnson Space Center
Fot. NASA

Robot Fedor w laboratorium Robot Fedor w laboratorium Fot. Dmitrij Rogozin/Youtube

Fedor, czyli rosyjski nie-terminator

Na bazie SAR-401 Rosjanie rozwinęli swojego najbardziej zaawansowanego humanoidalnego robota, Fedora. Maszyna potrafi chodzić, orientować się w przestrzeni i wykonywać proste zadania. Może używać narzędzi czy w bardzo ograniczony sposób prowadzić samochód. Największe poruszenie wywołało jednak jego nagranie z 2017 roku, kiedy strzela z dwóch pistoletów. Wiele zagranicznych mediów pisało o "rosyjskim terminatorze". Rosjanie zapewnili, że nie chcą z Fedora robić maszyny bojowej a strzelanie było tylko eksperymentem. Oficjalnie ma służyć do misji kosmicznych, na przykład prac przy zakładaniu bazy na Księżycu. Problem z Fedorem jest taki, że w połowie powstał z części zakupionych na Zachodzie.

Zdalnie sterowany robot bojowy Uran-9 Zdalnie sterowany robot bojowy Uran-9 Fot. Witalij Kuzmin/Wikipedia CC BY-SA 4.0

Bojowe roboty już są, ale wymagają poprawek

Choć Rosjanie zapewniali, że Fedor nie będzie żadnym terminatorem, to faktycznie już posiadają pierwsze roboty bojowe. Wyglądają jednak zupełnie inaczej niż kroczące maszyny śmierci z filmów fantastycznonaukowych. Na potrzeby rosyjskiego wojska stworzono już całą gamę zdalnie sterowanych pojazdów. Najbardziej zaawansowanym jest Uran-9. Dwa egzemplarze trafiły na testy bojowe w Syrii. Tam okazało się jednak, że są bardzo zawodne. Ciągle rwała się łączność, miał problemy z poruszaniem się w terenie a broń zawodziła i była niecelna. Po testach uznano go raczej za ciekawostkę wymagającą dalszego rozwoju, niż realne wzmocnienie dla wojska.

Więcej o:
Komentarze (119)
Robot okazał się człowiekiem w kostiumie. Rosyjskie roboty
Zaloguj się
 • kertog123

  Oceniono 63 razy 47

  Co to jest: nie swieci i nie mieści sie w dupie ??

  Rosyjski przyrząd do swiecenia w dupie....

 • laik404

  Oceniono 52 razy 34

  Dlaczego Sowieci na kosmonautów najchętniej zatrudniali bliźniaków?

  Bo jednego wysyłali w kosmos, a drugiego pokazywali że wrócił...

 • antoszek22

  Oceniono 37 razy 19

  Odpowiedzią polskich nałkowców jest robot Bonaparstek który potrafi wejść samodzielnie na mównicę w dodatku bez żadnego trybu i wywołać lawinę
  burnykh aplodismentov

 • bubuthebest

  Oceniono 28 razy 14

  Nie Fedor, tylko Fiodor. Jeszcze trochę i usłyszymy o wielkim rosyjskim pisarzu Fedorze Dostojewskim ;)

 • siwywaldi

  Oceniono 28 razy 10

  Oj tam, oj tam...
  W naszym sejmie jest coś około 240 takich "robotów". Po naciśnięciu na pilocie guzika TAK lub NIE, zagłosują DOKŁADNIE tak, jak im operator udający ZWYKŁEGO posła nakaże, he, he...

 • tytus.k

  Oceniono 15 razy 9

  Przypomina mi się "KGB dwarf", czyli karzeł, który siedział w Łunochodzie. No, ale to była legenda i żart... chyba.

 • marcinkris

  Oceniono 19 razy 9

  Przypomniał mi się dowcip o radzieckiej jeszcze, maszynie do obierania ziemniaków..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX