Co potrafią Mapy Google? Oto 5 funkcji dla mniej i bardziej zaawansowanych [PORADNIK]

Mapy Google to jedna z najprzydatniejszych aplikacji amerykańskiego giganta. Służą przede wszystkim odnajdywaniu konkretnych miejsc i nawigacji. Nie każdy wie jednak, jak rozbudowane jest to narzędzie i na co pozwala. Podpowiadamy 5 - naszym zdaniem - najciekawszych funkcji Map Google, które ułatwią życie.
Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

Zapisuj ciekawe miejsca

Na pierwszy ogień jedna z funkcji, która może okazać się bardzo przydatna osobom szczegółowo planującym wyjazdy. Mapy pozwalają w prosty sposób zapamiętać konkretne miejsce. Bez znaczenia, czy jest to miasto, konkretna atrakcja turystyczna czy dowolny, nieokreślony punkt na mapie. Wystarczy rozwiązując szczegóły miejsca i kliknąć 'Zapisz'.

Do wyboru są trzy listy "Ulubione", "Chce pojechać" i "Miejsca oznaczone gwiazdką", ale można dodawać własne listy. Każdą z nich można zachować je dla siebie lub podzielić nią się ze znajomymi. W ten sposób można łatwo oznaczyć każdy punkt wycieczki, który będzie widoczny bez wchodzenia w wyszukiwarkę. Co ważne listy są przypisane do konta Google, więc wyświetlają się na wszystkich urządzeniach podpiętych do jednego konta.

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

Zaznacz dom i miejsce pracy

Kolejna rada dotyczy bardzo prostej, ale też dość przydatnej funkcji - czyli "zapamiętywania" często odwiedzanych miejsc. W aplikacji Mapy możemy oznaczyć lokalizację domu lub pracy charakterystyczną ikonką. Następnym razem wpisując w nawigację "Dom" aplikacja sama wybierze odpowiedni adres.

Mapy pozwalają na tej samej zasadzie na dodawanie etykiet do konkretnych adresów. Wystarczy wybrać punkt na mapie, kliknąć na "Etykieta", a następnie wybrać jedno z haseł (np. "szkoła" czy "siłownia") lub wpisać własne. Od tej pory wybrane miejsce będzie zapamiętane i oznaczone wybraną ikonką na mapie.

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

Zmień widok i zmierz odległość

Widok satelitarny to prawdopodobnie jedna z najprzydatniejszych funkcji dla osób, które wizualnie szukają konkretnego punktu lub są po prostu ciekawe świata. Google oferuje dobrej jakości zdjęcia satelitarne, a dostęp do nich jest bardzo łatwy z poziomu map. Poza tym, mamy możliwość włączenia widoku terenu, dzięki czemu można łatwo ocenić ukształtowanie okolicy.

Od jakiegoś czasu zarówno w aplikacji, jak i w przeglądarce, można mierzyć odległości w linii prostej. Funkcja świetnie działa zarówno na mniejszych jak i większych odległościach, a bardziej doświadczonym użytkownikom pozwala "na oko" ocenić np. czas lotu między wybranymi miastami.

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

Korzystaj bez internetu

Z Map Google możesz korzystać za granicą czy w miejscach słabo zaludnionych. Nie wszędzie mamy stały dostęp do internetu, ale aplikacja giganta z Mountain View pozwala na ściągnięcie fragmentu map do pamięci urządzenia i korzystanie z nich offline. W tym trybie możemy nie tylko przeglądać okolicę, ale także korzystać z nawigacji.

Aby skorzystać z map bez internetu trzeba wcześniej ściągnąć interesujący nas fragment świata. W tym celu należy wejść w zakładkę "Mapy offline", a następnie "Wybierz własną mapę". Teraz wystarczy w wyświetlanej ramce zmieścić interesujący nas fragment i kliknąć na "Pobierz".

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

Sprawdź historię lokalizacji

Google wie o nas więcej niż byśmy się tego spodziewali. Na koniec funkcja, która służy przede wszystkim zaspokojeniu ciekawości. Jeśli tylko zezwoliliście amerykańskiemu gigantowi na zapamiętywanie lokalizacji telefonu, będzie was nieustannie śledził, ale może się tymi danymi - przedstawionymi w przystępny sposób - z wami podzielić.

Swoją historię lokalizacji można sprawdzić wchodząc w zakładkę "Twoja oś czasu". Wybierając dowolny dzień z kalendarza można sprawdzić gdzie byliśmy wczoraj, w zeszłym miesiącu czy nawet dwa lata wcześniej. Google świetnie rozpoznaje nie tylko trasy przebyte pieszo, a podpowiada nawet czy podróż odbyliśmy samochodem, pociągiem, metrem, autobusem, samolotem czy nawet promem. Podaje też przybliżone odległości i czas.

Więcej o:
Komentarze (32)
Mapy Google dla zaawansowanych. Co potrafi jedna z najlepszych aplikacji od Google? [PORADNIK]
Zaloguj się
 • huragan70

  Oceniono 5 razy 3

  Tiaaa.. co z tego że mają kupę mniej lub bardziej przydatnych kawałków, jak w chwili próby zawodzą.. Podczas weekendowego armagedonu na Brenner między Austrią a Włochami mimo trwającej od wielu godzin blokady przełeczy z powodu lawiny, google ciągle twierdzły że tam jest tylko godzina korka i trasa przejezdna... ci co posłuchali stali kilkanaście godzin. Nie tego oczekuję od porządnej nawigacji

 • biernat.angela

  Oceniono 2 razy 2

  google maps do zawsze i yanosik w tle :P

 • excorporate

  Oceniono 11 razy 1

  Dużo lepsze pod względem aktualności i ilości szczegółów są mapy OSM, a aplikacje na nich oparte nie "szpiegują" użytkownika. Jedyna przewaga Googla to StreetView.

 • calmy

  Oceniono 10 razy 0

  Istotnie, google.maps to imponujące narzędzie.
  Szkoda, że pańskiej uwadze umknęło PO CO one są i jak funkcjonuje sprytna korporacyjna strategia ominięcia ustawień dotyczących anonimowości i prywatności. Jeśli chcemy z funkcjonalności korzystać w pełnym wymiarze to musimy się
  a) pożegnać z trybem anonimowym lub korzystaniem z VPN.
  b) liczyć z problemami technicznymi jeśli nie używamy Chrome
  c) zameldować w Google aby tenże mógł uzupełniać nasz profil o coraz to nowe informacje.
  d) w urządzeniu mobilnym uruchomić Geopositioning co ułatwi google naszą lokalizację (lepiej można sprzedać pakiet reklamowy reklamodawcom)

  Ja nie twierdzę, że GM jest złą aplikacją. Jest imponującą. Ja tylko nie lubię entuzjastycznej. bezkrytycznej kryptoreklamy udającej dziennikarstwo. ś

  Z drugij strony wcale mnie to nie dziwi. Swojego czasu gazeta.pl sprzedała guglowi setki tysięcy kont użytkowników poczty elektronicznej. Kto miał lub ma konto ze skrzynką pocztową na gazeta.pl doskonale będzie pamiętał jakpraktycznie w ciągu jednej nocy czytelnicy obudzili się ze swoją prywatnością na serwerach gugla. Jesteście partnerem gugla i nie ma w tym nic złego dopóki oznaczacie tego rodzaju "artykuły" jako reklamę.

 • yuraathor

  Oceniono 6 razy 0

  a jak masz dwa telefony z włącz lokalizacją i jeden leży w domu a drugi jest o 300 km dalej to dopiero mapy wariują, wg google latałeś samolotem

 • bez_skrupulow

  0

  No a Wyspy są?

 • ksobier

  Oceniono 1 raz -1

  A gdzie są te triki? Wszystkie te funkcje w mapie są od niemalże samego początku.

 • mcwidack

  Oceniono 3 razy -1

  Kolejny analfabeta pisze artykuł. Żenujące błędy gramatyczne w tym artykule, literówki.... za co my płacimy te abonamenty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX