W Dubaju powstaje największy park solarny na świecie. Imponujący projekt wart 13,6 mld dolarów

Na dubajskiej pustyni - 'pośrodku niczego' - od kilku lat powstaje największy park solarny na świecie. Docelowo inwestycja warta 13,6 miliardów dolarów ma zaoferować moc 5000 MW i zapewnić 'czystą' energię dla 1,3 mln domów.
Park solarny na pustyni w Dubaju - zdjęcia satelitarne Park solarny na pustyni w Dubaju - zdjęcia satelitarne fot. Google Earth

Inwestycja warta 13,6 mld dolarów

Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park, bo taką nazwę (na cześć emira i premiera Dubaju) nosi ta imponująca inwestycja, powstaje na dubajskiej pustyni od przeszło 8 lat.

Do tej pory sfinalizowano dwa etapy projektu, w ramach których zbudowano 2,3 mln paneli fotowoltaicznych. Trzeci etap, który ma zakończyć się w 2020 roku, zakłada postawienie kolejnych 3 milionów paneli, dzięki czemu obiekt będzie dysponować mocą 1000 MW.

Docelowo do 2030 roku inwestycja warta 13,6 miliardów dolarów ma zaoferować moc 5000 MW i zapewnić "czystą" energię dla 1,3 mln domów.

Wieża termiczno-solarna CSP Wieża termiczno-solarna CSP fot. DEWA

Największa na świecie wieża solarna

Niezależnie od trzeciego etapu budowy władze Dubaju w ubiegłym roku rozpoczęły przygotowania do etapu czwartego, który zakłada budowę największej na świecie wieży termiczno-solarnej o wysokości 260 metrów, która ma być "klejnotem koronnym" całego projektu.

Wieża termiczno-solarna CSP to obiekt, który wykorzystuje lustra (heliostaty), aby skupić światło wykorzystywane do ogrzania strumienia stopionych soli. Ciepło, które powstaje w wyniku tej reakcji, wykorzystywane jest do zasilania turbin parowych generujących energię.

Jak zapewniają władze Dubaju, wieża będzie w stanie przechowywać ciepło przez 15 godzin i zapewni zasilanie 24 godziny na dobę. Obiekt zostanie otoczony przez 70 tys. heliostatów.

Park solarny w Dubaju Park solarny w Dubaju fot. DEWA

Park potrzebuje wielkiego "odkurzacza"

Ponieważ największy park solarny powstaje na samym środku pustyni, dużym wyzwaniem dla jego twórców jest pył, który osiada na panelach. Gromadzenie się kurzu na modułach fotowoltaicznych może znacząco ograniczyć ich efektywność energetyczną.

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest pokrycie paneli specjalną powłoką, choć władze Dubaju myślą również o "robotach-odkurzaczach", które w relatywnie krótkim czasie mogłyby oczyścić z pyłu poszczególne elementy konstrukcji.

Tengger Desert Solar Park, Shapotou Tengger Desert Solar Park, Shapotou fot. Google Earth

Dubaj chce pokonać Indie i Chiny

W wyścigu po największy park solarny na świecie Dubaj ma kilku poważnych rywali. Ladakh Solar Farm w Indiach już w 2023 roku ma zaoferować moc 3000 MW. Z kolei na dzień dzisiejszy liderem pozostaje Tengger Desert Solar Park w Chinach (1547 MW).

Park solarny w Dubaju Park solarny w Dubaju fot. DEWA

75 proc. energii z czystych źródeł do 2050 roku

Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park to jeden z elementów programu "Dubai Clean Energy Strategy 2050", którego głównym celem jest wykreowanie Dubaju na światowe centrum czystej energii i zielonej gospodarki.

Zgodnie z tą strategią do 2020 r. 7 proc. energii w emiracie ma pochodzić z czystych źródeł. Do 2030 r. ma być to 25 proc, a do 2050 już 75 proc. Za realizację programu odpowiada Dubai Electricity and Water Authority (DEWA), który nadzoruje też budowę parku solarnego.

Więcej o:
Komentarze (60)
W Dubaju powstaje największy park solarny na świecie
Zaloguj się
 • togo13

  Oceniono 12 razy 10

  I pomyśleć, że nasz rząd rozdaje do spożycia co roku taką sumę na 500+, żeby było za co wypić i zagryźć. I wkrótce zaduszą nas PM2,5 . W rankingu na największe zapylenie w Europie na 29 państw jesteśmy na 25 miejscu . A w dostepie do świadczeń medycznych na 35 państw w Europie jesteśmy na 32 miejscu. I tu jest smutna rzeczywistość. Gorszą jakość życia ma Bułgaria, Serbia, Albania.( Raport World Air Quality 2018 i EHCI ).

 • g.lesio

  Oceniono 19 razy 9

  Co te arabusy wyczyniają. Taki projekt jest bezsensowny.
  Elektryka ino z wungla - tako rzecze prezes a to co on powie jest obowiązującym prawem
  Tak nam dopomóż Bóg.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 7 razy 5

  EMiratcyzcz próbowali już odkurzaczy w mniejszych parkach solarnych, ale okazywało się, że zużywały one więcej energii na odkurzanie, niż park solarny był w stanie wyprodukować. W konsekwecji zatrudniano więc Pakistańczyków, którzy 2 razy dziennie czyścicli panele zwykłymi mopami.

 • batman43

  Oceniono 8 razy 4

  Tylko wyngiel. Możno tyż polić plastiki, zarówno w piecach jak i we wszystkich hurtowniach i na budowach w kraju samozniszczeńców srających bez umiaru we własne gniazdo znad Wisły.

 • hma0078

  Oceniono 8 razy 4

  A potem przyjdzie pierwsza w historii Dubaju burza gradowa...

 • ochujek

  Oceniono 5 razy 3

  W Polsce tylko termy Rydzyka mają szanse na dofinansowanie. No i górnictwo węglowe ma być przyszłością energetyczną.

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 3 razy 3

  co??? araby lepsze niz my??? a do tego muzulmanie, a kysz..kysz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX