Nowe kanały TV. Całkowicie za darmo dzięki cyfrowej telewizji naziemnej

Kamil Mizera
Lipiec 2013 roku. Wtedy to dokonał się ostatni akt szykowanej od 1996 roku cyfrowej rewolucji w telewizji naziemnej w Polsce. 23 lipca wyłączono ostatni nadajnik analogowy, tym samym kończąc erę, która w naszym kraju trwała od 1952 roku, kiedy to uruchomiono pierwszy polski program telewizyjny. Na czym polega ta rewolucja?

Od telewizji analogowej do cyfrowej

Wprowadzenie cyfrowej technologii nadawania programów telewizyjnych pozwoliło na lepsze wykorzystanie dostępnych częstotliwości. Zaowocowało to tym, że w ramach jednej paczki danych można było przesyłać więcej informacji audio-wideo, dość podobnie jak w przypadku internetu. Zaletą jest to, że cyfrowy strumień danych może zawierać dodatkowe informacje, takie jak wielojęzyczne napisy, dodatkową przestrzenną ścieżkę dźwiękową, elektroniczny program telewizyjny (EPG – Electronic Program Guide). Pozwala także odbierać programy w wysokiej rozdzielczości i jest stabilniejszy, mniej podatny na zakłócenia.

By można było nadawać w formie cyfrowej za pomocą fal radiowych, strumień danych musi być skompresowany w standardzie MPEG-4 (H.264). W Polsce i Europie stosowany jest format DVB-T.

TRUE GRITTRUE GRIT Photo Credit: Wilson Webb / Wilson Webb

Za każdym więc razem, gdy oglądamy program telewizyjny w dobrej jakości, możemy dobrać do niego napisy lub sprawdzić jego opis bezpośrednio na ekranie - wszystko to i znacznie więcej zawdzięczamy temu, że w Polsce wdrożono cyfrową telewizję naziemną.

Obecnie działają 4 multipleksy ogólnopolskie: MUX-1, MUX-2, MUX-3 i niedawno uruchomiony, MUX-8. Nadawcą sygnału multipleksu 8 jest firma Emitel. To właśnie na nim znajdziemy wspomniane wyżej, nowe kanały telewizyjne. Na chwilę obecną MUX-8 dostępne jest dla 81 proc. Polaków, a do końca roku powinna być dostępna dla 90 proc.

Nowe kanały TV

2 grudnia 2016 roku startuje nowy kanał telewizyjny Metro TV, produkowany przez Green Content, spółkę z Grupy Agora. Jest jednym z 4 nowych kanałów, które wykorzystują niedawno uruchomiony 8 multipleks telewizyjny w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. 

Metro TV to nowy kanał telewizyjny, który obok Zoom TV, WP1 i Nova TV znalazł swoje miejsce na MUX-8 (ósmy multipleks telewizyjny). Jest to też nowa propozycja dla polskich telewidzów, która łączyć będzie tradycyjną ramówkę telewizyjną z nowoczesnymi formatami, znanymi dobrze z internetu.

Program stacji opiera się na dwóch filarach: mocnej ofercie filmowo-serialowej oraz produkcjach dokumentalnych poświęconych stylowi życia. I tak obok siebie będzie można zobaczyć popularne seriale, jak chociażby Pod Kopułą (Under the Dome), jak również WideoNewsy przygotowywane przez zespół Gazeta.pl. W ramówce znajdziemy również „Crash test" Dominiki Wielowieyskiej, czy program kulturalny P.I.W.O. prowadzony przez  Mikołaja Lizuta.

Metro TVMetro TV źródło: Metro TV

Najważniejsze jest to, że nowe kanału telewizyjne będą dostępny zupełnie za darmo. A to dzięki cyfrowej telewizji naziemnej. Wystarczy telewizor i antena, by móc je oglądać. 

Będą one również dostępne w ramach ofert abonamentowych u operatorów kablowych i satelitarnych.

 Zobacz, co zrobić, by oglądać nowe kanały 

 

MUX-8 to nie tylko nowe kanały, ale również pieniądze

Uruchomienie nowego, ogólnopolskiego multipleksu wiąże się również z udzieleniem koncesji na nadawanie oraz związanymi z tym opłatami. O nadaniu koncesji decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV). Koszt koncesji w przypadku Agory to 13,5 mln złotych na 10 lat. Oprócz tego nowi gracze na telewizyjnym rynku muszą zapłacić nadawcy sygnału, czyli Emitelowi. Sama tylko Grupa Agora do 2025 roku zapłaci z tego tytułu 62 mln złotych.

MetroMetro Metro

 

 SPRAWDŹ, JAK OGLĄDAĆ NAS ZA DARMO

Więcej o:
Komentarze (107)
Nowe kanały TV. Całkowicie za darmo dzięki cyfrowej telewizji naziemnej
Zaloguj się
 • 2tiredd

  Oceniono 21 razy 17

  Zoom TV - start 25 października 2016 r.. Jak zaznaczają właściciele stacji, ramówka ma być ułożona zgodnie z rytmem dnia widzów i znajdą się w niej filmy fabularne, informacje, programy publicystyczne, edukacyjne, rozrywkowe i poradnikowe. Nie zabraknie także audycji dla dzieci i młodzieży.
  W ten sposób, oprócz treści skierowanych do wszystkich odbiorców, zaplanowaliśmy poszczególne pasma dla różnych kategorii odbiorców, przykładowo: poranki będą dedykowane dzieciom, przedpołudnie kobietom, wczesne popołudnie młodzieży, a wieczory widowni dorosłej - powiedział serwisowi wirtualnemedia.pl prezes zarządu PIKE, Jerzy Straszewski.
  Zoom TV ma ściśle współpracować z telewizjami regionalnymi oraz Onetem.
  Zgodnie z założeniami na naszej antenie mają pojawić się materiały wideo przygotowywane przez dziennikarzy tego serwisu - zarówno informacyjne, jak i publicystyczne czy rozrywkowe - zdradził Straszewski.

  NOWA TV rozpocznie nadawanie 28 października i będzie ogólnodostępną, bezpłatną telewizją skierowaną do całej rodziny. Stacja będzie pokazywać programy o charakterze rozrywkowym, informacyjnym oraz seriale i filmy fabularne, jak również atrakcyjne propozycje dla dzieci. Tematy poruszane w programach publicystycznych oraz informacyjnych będą dotyczyć najważniejszych kwestii, interesujących widzów z każdego zakątka Polski.
  Redaktorem naczelnym NOWEJ TV został Tomasz Sygut, który będzie odpowiadał za produkcję audycji informacyjnych i publicystycznych.
  Chcemy, aby program informacyjny był wizytówką naszej stacji i w pełni odpowiadał oczekiwaniom jej widzów. Będziemy zaskakiwać, łamać konwencje, a także wprowadzać elementy, których dotychczas w informacjach nie było. Przede wszystkim zaś, chcemy być blisko naszych widzów. Informować ich, ale też wskazywać fakty, które zmieniają i mają wpływ na ich codzienne życie. To nie będzie program złożony z kilku informacji, z których połowa dotyczy polityków i polityki. Ci pierwsi zaś nie będą jedynymi, którzy objaśniają ludziom świat. Będziemy dalej od polityki, a bliżej ludzi i ich spraw. Zależy nam na tym, żeby do naszych widzów mówić zrozumiałym językiem o sprawach, które ich najbardziej interesują – o koncepcji programów informacyjnych mówi Tomasz Sygut.
  Tomasz Sygut pracuje w mediach od 16 lat. Ostatnio był dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP (nadzorował wszystkie programy informacyjne TVP) i szefem TVP INFO. Wcześniej pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora Ośrodka Programów Regionalnych TVP, sekretarza programowego TVP Polonia, wydawcy programów publicystycznych „Punkt Widzenia” w TVP2 oraz „Newsroom” w TVP INFO. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz prasowy. Publikował m.in. w „Przeglądzie”, „Super Expressie” oraz gazetach regionalnych.

  WP1 wystartuje 2 grudnia 2016 roku. Aż 20% ramówki mają stanowić produkcje własne, w których znajdą się przede wszystkim programy publicystyczne, lifestylowe i rozrywkowe. Wirtualna Polska ma także w planach produkcję własnego serialu obyczajowo-komediowego oraz realizację talk-show publicystycznego i reality-show opartych na zagranicznych formatach.
  Wśród dziennikarzy nowej stacji znajdą się Kamila Biedrzycka-Osica i Małgorzata Serafin, które wcześniej związane były z TVP, Igor Sokołowski, który do marca 2016 pracował w TVP Info, a wcześniej oglądać go można było w TVN24. W WP1 zobaczymy także aktorkę Aleksandrę Szwed i Małgorzatę Ohme, która objęła stanowisko szefa programowego obszaru lifestyle. Według doniesień wśród gwiazd stacji znajdzie się także Maciej Orłoś, który z końcem sierpnia odszedł w Telewizji Polskiej. Dziennikarz jednak nie potwierdził oficjalnie tej informacji.

 • 2tiredd

  Oceniono 35 razy 13

  Reklama, reklama.
  O Zoom TV, WP1 i Nova TV, ani słowa, poza nazwą, za to opis własnego kanału dziwnie się rozwinął ...
  Zero dziennikarskiej staranności.

 • mgr.jekyll

  Oceniono 10 razy 6

  Trzeba sobie tylko dokupić antenę VHF, bo komuś się "zapomniało" poinformować wcześniej, że do odbioru naziemnej taka też będzie potrzebna, sam stosunkowo niedawno kupowałem antenę, która łapię tylko UHF nieświadom co czynię, zresztą większość anten w sklepach nie jest przystosowana do VHF, sprzedają bezużyteczny badziew i w ogóle się tym nie przejmują.

 • mmeydey

  Oceniono 7 razy 5

  w Waszych prawdziwych telewizjach nikt Wam nie powie o podnoszeniu podatków, o kwocie wolnej od podatku dla posłów 30 000 i braku chęci jej obniżenia, o misiewiczach, o Pani która pożyczała Kaczyńśkiemu kasę a teraz jest w radach nadzorczych, brawo jak to o Was mówił Kurski... c.... ludu za komentarze o Agorze i braku trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość podnoszenia się z kolan, jak to wygląda to zobaczcie na tytuły gazet angielskich po wizyce naszej delegacji

 • blond.pralina1

  Oceniono 6 razy 4

  Metro ma dobre filmy dokumentalne, właśnie oglądam ciekawe historie budowy najwiekszych mostów świata.

 • zocha688

  Oceniono 8 razy 4

  To dobrze ciemny lud bedzie mial kontakt z innym serwisem info niz rezimowa TV

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 5 razy 3

  "Nowe kanały TV. :
  Kanaly moze i nowe ale filmy stare ................ jak zwykle powtorki z powtorek powtorek..................

 • kchc

  Oceniono 3 razy 3

  "Wprowadzenie cyfrowej technologii nadawania..."
  Panie Kamilu Mizera,
  Tu chodzi o technikę cyfrową, nie technologię. W języku polskim technika i technologia, to różne pojęcia. Jeżeli się ich nie rozróżnia, to powinno się korzystać ze słowników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX