Ukraina. Nadjeżdżają "Uber-marszrutki". Amerykański koncern stworzył nowoczesną wersję tradycyjnych minibusów

Tradycyjne marszrutki - minibusy znane wszystkim mieszkańcom krajów postsowieckich - stały się biznesowym wzorcem dla amerykańskiego koncernu. Od wtorku pierwsze "Uber-marszrutki" kursują po ulicach Kijowa.

Niemal każdy, kto mieszkał lub podróżował po Ukrainie lub innych krajach byłego Związku Radzieckiego miał okazję przejechać się tzw. marszrutką, czyli rodzajem zbiorowej taksówki. Zatłoczone, dziś z reguły zdezelowane i zużyte, minibusy przewożą ludzi zarówno w miastach, jak i pomiędzy nimi za bardzo niskie kwoty. Ich niesłabnąca popularność, szczególnie w miastach, jest wynikiem słabo rozwiniętego sektora publicznych przewozów.

Nadjeżdżają "Uber-marszrutki"

Jak donosi "Kyiv Post", tradycyjny środek transportu zyskał właśnie nowego groźnego konkurenta. We wtorek amerykański koncern Uber uruchomił w Kijowie pierwsze busy oferujące zbiorowe przewozy. Nie są to jednak zwykłe wieloosobowe taksówki, ale kursujące wzdłuż wyznaczonej trasy minibusy. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nich za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Przejazd Uberem-marszrutką będzie kosztować od 15 do 30 hrywien (od 2 do 4 zł), podróż tradycyjną marszrutką kosztuje z reguły 8 hrywien (około złotówki). Póki co minibusy Ubera będą kursować na dwóch trasach w Kijowie, ale w planie już są kolejne.

- Moją misją jest uczynienie życia mieszkańców stolicy wygodnym i nowoczesnym. Robię wszystko, żeby sprowadzić do Kijowa nowe technologie - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko komentując wprowadzenie nowej usługi przez Ubera.

Z kolei regionalny menadżer Ubera Jamie Heywood stwierdził, że "Ukraina to dynamiczna gospodarka z dużym sektorem technologicznym", a Kijów jest dla jego firmy "jednym z najważniejszych obecnie miast w Europie".

Więcej o:
Komentarze (10)
Ukraina. Nadjeżdżają "Uber-marszrutki". Amerykański koncern stworzył nowoczesną wersję tradycyjnych minibusów
Zaloguj się
 • gazkom

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież obecnie marszrutki jeżdżą po wyznaczonych trasach (marszrutach). Z przodu, za szybką mają numer lub listę miejsc przez które jadą. Więc, poza wyższą ceną, na czym pędzie polegała różnica?

 • cehaem

  Oceniono 2 razy 2

  >Niemal każdy, kto mieszkał lub podróżował po Ukrainie lub innych krajach byłego Związku >Radzieckiego miał okazję przejechać się tzw. marszrutką

  Sa tez w calej Ameryce Lacinskiej, w Afryce i....Izraelu.

 • anty_populista

  Oceniono 2 razy 2

  Uber nie ma jak zakonkurować z marszrutkami na serio, bo w tej walce to marszrutki są jak uber, a uber jest jak legalna korpo taksówkarska. role się odwróciły. przypuszczam więc, że te dwie linie to w ramach ocieplania wizerunku ubera na ukrainie. nikt nie będzie jeździł drożej jak może taniej.

 • artzat74

  Oceniono 1 raz 1

  Nowe technologie - busy ropniaki ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX