Przebudzenie mocy na warszawskiej giełdzie. Właśnie zaliczamy najlepszy miesiąc od ponad dwóch lat

Marzec kończy się dopiero w czwartek, ale do tego czasu dużo zapewne się nie zmieni. W końcu mamy za sobą naprawdę udany miesiąc na giełdzie. WIG20 rośnie o blisko 7 procent. Rynki takie jak nasz znów stają się popularne na świecie.

Poprawa notowań na GPW zbiega się w czasie z poprawą na wszystkich giełdach rynków rozwijających się. Wyliczenia Międzynarodowego Instytutu Finansów pokazują, że w marcu rynki te dostały solidny zastrzyk kapitału. Łącznie na rynki akcji i obligacji w krajach takich jak Chiny, Indie, RPA, czy Turcja, ale także Polska napłynęło blisko 20 miliardów dolarów.

Przy okazji: warto zauważyć, że między lipcem 2015 a styczniem 2016 kapitał z giełd krajów rozwijających się nieustannie odpływał. Okres ten pokrywa się ze spadkami na GPW.

Kapitał zaczął wracać na rynki rozwijające się głównie z dwóch powodów. Po pierwsze Chiny słowami wielu najważniejszych polityków obiecały, że nie będą dewaluować juana, po drugie Amerykanie ewidentnie tracą zapał do podnoszenia swoich stóp procentowych. Zmalały więc dwa główne zagrożenia dla koniunktury światowej. W giełdowej walce chciwości ze strachem znów lekko zaczyna przeważać chciwość. 

Dlatego, według cotygodniowych statystyk publikowanych przez Bank of America, w ubiegłym tygodniu na giełdy krajów rozwijających się trafiło aż 3 mld USD.

WIG20 od początku marca urósł już o 6,9 procent. Ostatni raz taki wzrost na giełdzie mieliśmy w lutym 2014.

WIG20 rośnie w marcu najbardziej od ponad dwóch latWIG20 rośnie w marcu najbardziej od ponad dwóch lat bossa.pl

To wyraźna odmiana po wielu przygnębiających miesiącach. GPW ma za sobą bezprecedensową serię spadków, które trwały aż 9 miesięcy – od kwietnia 2015 do stycznia 2016. Polski rynek nigdy wcześniej nie zaliczył tak długotrwałych spadków. W lutym mieliśmy stabilizację i niewielkie wzrosty, a w marcu doczekaliśmy się poważnego wystrzału w górę.

Z drugiej strony wzrost o ponad 7 procent w ciągu miesiąca, to w giełdowej historii nic nadzwyczajnego. W najlepszym w ostatnich dziesięciu latach miesiącu WIG20 wzrósł o ponad 19 procent (kwiecień 2009). W najlepszym miesiącu w historii indeksu mieliśmy wzrost aż o 40,7 procent. Ale to było bardzo dawno temu – w kwietniu 1995.

Najlepsze spółki z WIG20 w marcu to:

1. Tauron +20,9%

2. PKN Orlen +10,8%

3. KGHM +10,2%

4. LPP +9,7%

5. Alior Bank +9,5%

Więcej o:
Komentarze (37)
Przebudzenie mocy na warszawskiej giełdzie. Właśnie zaliczamy najlepszy miesiąc od ponad dwóch lat
Zaloguj się
 • adolfiutin11

  Oceniono 3 razy 3

  Świat ochłonął. Od maja 2015 kiedy wybory wygrał Duda, giełda leciała na pysk z dnia na dzień......... :(

 • gucio_i_maja13

  Oceniono 2 razy 2

  Ale jak to? Dobra koniunktura za rządów PiS? Fakiba, objaśniaj!

 • wan4

  Oceniono 1 raz 1

  w 2007 jak Kasandra wieszczyłem koniec hossy, pęknięcie bańki na nieruchomościach i bessę. W 2008 założyłem sie z kolegą o wódkę, że to już. Minęło 2 miesiące i nic. Kupiłem mu ją. Minęło kolejne 2 mce i walnęło. Cham nie oddał mi jej i tego mu nie zapomnę

 • strong.ben

  Oceniono 7 razy 1

  "GPW ma za sobą bezprecedensową serię spadków, które trwały aż 9 miesięcy – od kwietnia 2015 do stycznia 2016."

  przyszedł PiS i popsuł serię spadków

 • savastano

  Oceniono 3 razy 1

  No, jak już trąbią w gazetkach o wzrostach to znaczy, że szukają baranów i zjazd jest bliski.

 • mariuszdd

  Oceniono 1 raz 1

  Inwestują 500 zł w akcje ,tak ponoć przewidywała Wielowiejska z Paradowską

 • mojko3099

  Oceniono 9 razy 1

  To wina PIS-u i dyktatora Kaczyńskiego z ekipą. Tak jak zamachy bombowe i masowe napaści seksualne na kobiety w Europie Zachodniej.

 • kertog123

  Oceniono 5 razy 1

  Standardowa operacja rynków: pracuja cięzko aby waluty typu USD, Funt były jak najdrozsze a giełda w Warszawie/Pradze itp jak najniżej. Wtedy powoli zmieniamy trend - zaczynamy kupować Złotówki, Korony i za drogie waluty otrzymujemy ich duzo. Za tanie Złotówki kupujemy tanie akcje na dołujących giełdach. Giełdy ida do góry, lokalne waluty ida do góry, USD, GBP spadają. To sie własnie po raz n-ty dzieje. Za kilka /kilkanaście miesięcy znacznie droższe akcje będa z powrotem powoli zamieniane na złotówki i za te drogie złotówki kupowane będa tanie waluty. Tak zarabiaja wielkie fundusze zdolne do wpływania na kursy walut takich krajów jak polska, Czechy czy Węgry. Jeszcze miesiąc -dwa temu za Dolara można było kupić 4,1złotego a giełda była na dnie wiec nasze akcje dla funduszy były bardzo tanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX