Nadal jesteśmy w Europie tanią siłą roboczą. Szwedzi, Francuzi i Holendrzy każą sobie płacić 4 razy więcej

Rafał Hirsch
Płace u nas i na Zachodzie wciąż dzieli przepaść. Zmniejsza się bardzo powoli. Wiemy to z opublikowanych własnie przez Eurostat danych o godzinowych kosztach pracy w państwach UE.

Lubimy narzekać na to, że zarabiamy grosze w stosunku do tego ile zarabia się na Zachodzie. Dziś mamy okazję połączyć to pasjonujące zajęcie z profesjonalnymi wyliczeniami Eurostatu. Oczywiście narzekając mamy rację – tak, nadal zarabiamy grosze w porównaniu z tym ile zarabia się w państwach, które nie miały 45letniego okresu realnego socjalizmu. Możemy pocieszać się, że gonimy Zachód, bo w ciągu ostatnich 10 lat płace u nas rosną znacznie szybciej niż tam. Ale dystans do nadgonienia nadal jest niestety ogromny.

Jak dalej będziemy gonić w takim tempie, to nasze płace zrównają się z niemieckimi, czy też włoskimi dopiero w okolicach roku 2050. I to tylko pod warunkiem, że u nas płace nie będą rosnąć wolniej niż dotąd, a u nich nie będą rosnąć szybciej niż ostatnio.

A teraz szczegóły. Godzinowe koszty pracy w ośmiu największych gospodarkach Unii Europejskiej wyglądają tak:

Godzinowe koszty pracy w 2015, w euro - największe państwa Unii EuropejskiejGodzinowe koszty pracy w 2015, w euro - największe państwa Unii Europejskiej Eurostat

Tu należy się wyjaśnienie w sprawie tego co to w ogóle są godzinowe koszty pracy. Dla nas to praktycznie prawie to samo, co płace. Ale chodzi tak naprawdę o koszt, który ponosi przedsiębiorca zatrudniając pracownika. Czyli w kwotę 8,60 euro na godzinę w Polsce wchodzi nie tylko płaca, ale też narzuty na nią związane ze składkami. Im niższy godzinowy koszt pracy tym tańsza siła robocza dla kogoś, kto chce ją zatrudnić, albo wynająć.

Wracamy do wyliczeń. Od Zachodu dzieli nas wciąż przepaść, ale w Europie Środkowej też nie wyglądamy świetnie. Czesi i Słowacy dostają więcej, nie wspominając o Słoweńcach:

Godzinowe koszty pracy w Europie Środkowej, w 2015, w euroGodzinowe koszty pracy w Europie Środkowej, w 2015, w euro Eurostat

Oczywiście możemy pocieszać się tym, że gonimy najbogatszych. Od momentu wejścia do Unii godzinowe koszty pracy wzrosły u nas o ponad 70 procent – znacznie bardziej niż w Niemczech, czy Francji:

Wzrost godzinowych kosztów pracy w procentach, w latach 2004-2015. Największe państwa UE.Wzrost godzinowych kosztów pracy w procentach, w latach 2004-2015. Największe państwa UE. Eurostat

Ale z drugiej strony takie tempo wzrostu ceny naszej pracy w Europie Środkowej nie jest niczym wyjątkowym. Rumunia, czy też Łotwa gonią Zachód dwa razy szybciej (chociaż oni startowali z poziomu znacznie niższego niż nasz).

Wzrost kosztów pracy w procentach, w latach 2004-2015. Kraje Europy Środkowej.Wzrost kosztów pracy w procentach, w latach 2004-2015. Kraje Europy Środkowej. Eurostat

Dane można interpretować na dwie strony. Wzrost godzinowych kosztów pracy to coś, na czym bardzo zależy wszystkim pracownikom, ale oczywiście z drugiej strony nie jest to nic dobrego dla pracodawców. Nasze płace i państwowe składki to dla właściciela firmy koszty, które pomniejszają zyski.

Generalnie różnica pomiędzy poziomem płac u nas i na Zachodzie wynika z dużej różnicy pomiędzy wydajnością pracy tu i tam. Na wydajność nie składa się tylko czas pracy (pracujemy znacznie dłużej niż na przykład Niemcy), ale przede wszystkim wartość tego, co się wyprodukuje. Gospodarka, która robi Porsche ma większą wydajność niż gospodarka, która robi fotele do Porsche.

Wydajność zależy też od zaawansowania technologicznego, od organizacji pracy, od tego czy pracownik w fabryce obsługuje maszynę, która produkuje 100 rzeczy dziennie, czy 10 tysięcy rzeczy dziennie. W dużej części więc wydajność pracy nie zależy od pracownika, ale od tego jak mu pracodawca pracę zorganizuje. To z kolei zależy od tego ile dany pracodawca może i chce zainwestować w swoją firmę, a to już pochodna tego czy jest bogaty, czy nie.

Polscy przedsiębiorcy z pewnością bogatsi od tych zachodnich nie są. I tu nam się kółko zamyka. Dlatego nasz pościg za Zachodem będzie trwać jeszcze długo.

Więcej o:
Komentarze (116)
Nadal jesteśmy w Europie tanią siłą roboczą. Szwedzi, Francuzi i Holendrzy każą sobie płacić 4 razy więcej
Zaloguj się
 • napletekgandalfa

  Oceniono 33 razy 11

  Od wielu lat to wiadomo, sam byłem często zakrzykiwany że to nie prawda a wy z "gw" nagle po zmianach "żonduf" NARESZCIE "odkrywacie Amerykę "!

 • zawodnik.zdzisiek

  Oceniono 16 razy 10

  "W dużej części więc wydajność pracy nie zależy od pracownika, ale od tego jak mu pracodawca pracę zorganizuje."

  jak pracownik jest tani, to po co pracodawca ma się zastanawiać nad lepszą organizacją pracy, albo kupnem nowocześniejszych maszyn?

 • adin_null_adin

  Oceniono 12 razy 8

  45 lat fikcyjnego socjalizmu plus 25 lat korpofeudalizmu. Bajki dla plebsu.

 • kleha

  Oceniono 17 razy 7

  No ale skoro Szydło cieszy się że PIS walczy o 12 zł brutto za godzinę pracy (ok 2,8 euro) to chyba jest super. Dobra zmiena. No i jeszcze taki przykład. Znajomy pojechał pracować do Norwegi, szpachlowanie/malowanie. Z zarobionych pieniędzy ok 11 000zł na miesiąc jego żona buduje dom w Polsce a zatrudnionym pracownikom budowlanym płaci wszawe grosze co by mieli na chleb i paprykarz. Taka nasza Polska mentalność.

 • macwies

  Oceniono 12 razy 6

  religia 3 przedm. pod względem ilości lekcji. Dołóżcie jeszcze kilka godzin tygodniowo to siła robocza będzie jeszcze tańsza.

 • collinusso

  Oceniono 10 razy 6

  To teraz oddajmy głos polskim przedsiębiorcom: koszty pracy w Polsce są za wysokie.

 • ojciec.tadeusz.jak.prometeusz

  Oceniono 8 razy 4

  rok temu Michnik by się POsrał jakby taki artykuł poszedł na łamy

 • hotin

  Oceniono 28 razy 4

  A co w tym temacie mają do powiedzenia takie tuzy ekonomii jak np. Ryszard Petru,J.Mordasiewicz czy p.Bochniarz,którzy latami wmawiali Polakom że państwa nie stać na najmniejsze podwyżki płacy minimalnej ?

 • komix1

  Oceniono 8 razy 4

  Nadal jesteśmy w Europie tanią siłą roboczą. Szwedzi, Francuzi i Holendrzy każą sobie płacić 4 razy więcej.

  No coś podobnego. Dobrze ze mi Eurostat o tym powiedział, bo nie zauważyłbym...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX