Na emeryturę odchodzi człowiek, który dbał o to, by nie zabrakło nam cheeseburgerów

Marcin Kaczmarczyk
W wieku 86 lat i po ćwierć wieku pracy w McDonald's na emeryturę odchodzi Andrew McKenna - wieloletni prezes największej sieci fast-foodów na świecie. To za jego kadencji w zarządzie spółki pierwszy bar McDonald's pojawił się w Polsce.

Andrew McKenna do zarządu McDonald’s wszedł w 1991 roku. Od samego początku był zwolennikiem rozwoju działalności sieci poza granicami USA – 25 lat temu ekspansja zagraniczna amerykańskich spółek nie była, tak jak dzisiaj, oczywistą koniecznością. Kiedy przyszedł do firmy, McDonald’s otworzył pierwszy bar w Moskwie, a rok później w Warszawie.

McKenna już wtedy, a potem konsekwentnie przez lata, aż do dzisiaj, nie bał się ekspansji sieci do krajów postkomunistycznych. Ćwierć wieku temu zaczął lobbować za takimi decyzjami w zarządzie, od 2004 roku – wtedy został prezesem McDonald’s – je zalecał i zdecydowanie wspierał. W ubiegłym miesiącu sieć otworzyła np. pierwszą placówkę w Astanie, stolicy Kazachstanu. Dla nas to brzmi, jak kiepski żart, ale w dniu otwarcia ustawiła się do niej spora kolejka Kazachów, a przemówienie powitalne wygłosił mer Astany i. tamtejszy minister kultury i sportu.

Kierunek Chiny

Zdecydowanie wspierał również rozwój sieci w Chinach. Pierwszy bar McDonald’s otworzył w Państwie Środka w 1990 roku. Dzisiaj działa ich tam ponad 2,2 tys., a Steve Easterbrook, nowy rok temu wprowadzony do firmy dyrektor zarządzający, planuje w przeciągu najbliższych pięciu lat uruchomić tam kolejnych tysiąc nowych restauracji.
McKenna zostawia firmę w doskonałej kondycji. W ponad stu krajach działa ok. 36 tys. barów McDonald’s. W czwartym kwartale ubiegłego roku spółka zarobiła na czysto 1,21 mld dol. przy przychodach na poziomie 6,34 mld dol. Z powodzeniem też odpowiada na pomysły nowych agresywnych sieci fast-foodów. W październiku np. zaczęła na amerykańskim ryku oferować przez cały dzień zestawy śniadaniowe – tak jak robią to jej konkurenci i czego oczekiwali konsumenci.

Wielbiciel futbolu amerykańskiego z Chicago

Andrew McKenna jest jednym z najbardziej wpływowych mieszkańców Chicago – wielokrotnie wyróżniany przez tamtejsze media, organizacje i władze miejskie. Uwielbia futbol amerykański. Ma niecałe 20 proc. udziałów w znanym klubie Chicago Bears i zasiada w jego zarządzie.

I chociaż przechodzi na emeryturę, to nadal będzie miał wysokie dochody – McKenna jest również właścicielem spółki Schwarz Supply Source, które produkuje papierowe opakowania do... kanapek McDonald’s.

Nowego prezesa akcjonariusze amerykańskiej sieci z hamburgerami wybiorą pod koniec maja.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Więcej o:
Komentarze (48)
Na emeryturę odchodzi człowiek, który dbał o to, by nie zabrakło nam cheeseburgerów
Zaloguj się
 • diesel_poznan

  Oceniono 31 razy 27

  "W ubiegłym miesiącu sieć otworzyła np. pierwszą placówkę w Astanie, stolicy Kazachstanu. Dla nas to brzmi, jak kiepski żart, ale w dniu otwarcia ustawiła się do niej spora kolejka Kazachów, a przemówienie powitalne wygłosił mer Astany i tamtejszy minister kultury i sportu.".
  Dla całego świata brzmi to jak kiepski żart, ale otwarcie McDonalda w Żywcu poświęcił ksiądz.

 • zb5u

  Oceniono 23 razy 23

  "Dla nas to brzmi, jak kiepski żart, ale w dniu otwarcia ustawiła się do niej spora kolejka Kazachów"
  Brzmi jak kiepski żart, kiedy ktoś nie pamięta, bo nie może, wielogodzinnej kolejki do pierwszego McDonald's koło "Sezamu". Dzieci, dzieci...

 • acototak

  Oceniono 8 razy 6

  Jak otworzą pierwszego Maca w Pjongjangu, to pogratuluję.

 • user9657

  Oceniono 14 razy 4

  Gratulacje, gazeta.pl wreszcie zaczęła nazywać to barami, a nie restauracjami.

 • krzy-czy

  Oceniono 3 razy 3

  ciężko pracował do 86. a tu wolaki się buntują na dziewiętnaście lat mniej.

 • zasadniczook

  Oceniono 6 razy 2

  raz na jakiś czas idę z przyjemnością, ale w Stanach

 • baaag

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego "żart" panie Europejczyku? Wy słoje gazeciane nie wiecie co się działo w Warszawie w pierwszym w Polsce McDonaldzie...

 • extrafresh

  Oceniono 1 raz 1

  Żart?!

  Zobaczcie co dzieje się w Lidlu w poniedziałek i/lub czwartek jak rzucą w promo jakieś babskie ciuchy.

 • ol69

  Oceniono 1 raz 1

  Prezes firmy X jest równocześnie właścicielem firmy Y dostarczającej firmie X opakowania do ich produktów???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX