Rosja jest coraz biedniejsza i bardziej niebezpieczna

Rosjanie biednieją w oczach. Co gorsze, cena ropy nie daje im żadnych szans na gospodarcze obicie. Dobrze im tak, łobuzom - wykrzyknie pewnie część z was. Kto wie jednak, czy aby nie powinniśmy drżeć ze strachu. - Rosja staje się najbardziej niebezpieczna, kiedy jest słaba gospodarczo - mówi szef Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych Christopher Hartwell. - Widać to na przykładzie Czeczenii, Gruzji, Ukrainy: za każdym razem, kiedy w Rosji dochodziło do spowolnienia gospodarczego, starano się odwrócić od niego uwagę przez zagraniczne eskapady - dodaje Hartwell.

- Gospodarka rosyjska jest w kryzysie, w ubiegłym roku PKB Rosji skurczyło się o 3,7 proc. Ostatnie analizy (...) wskazują, że w tym roku skurczy się o kolejne 3 proc. Popyt spada, ceny rosną. Rosyjski bank centralny robi, co może, aby stabilizować sytuację, ale rubel jest podatny na ogromne wahania związane z sytuacją na rynkach ropy - podkreśla Hartwell.

Jak dodaje, rosyjska gospodarka podlegała w ostatnich latach centralizacji, co - w połączeniu z centralizacją polityczną - uczyniło ją bardziej podatną na wstrząsy. - Wszystko zależy od cen ropy. Najnowsze analizy pokazują jednoznacznie, jak dalece gospodarka rosyjska zależna jest od cen ropy. Dopóki nie pójdą one w górę, sytuacja w Rosji nie ulegnie poprawie - mówi ekspert.

To - jego zdaniem - budzi obawy. Uważa on, że Rosja staje się najbardziej niebezpieczna, kiedy jest słaba gospodarczo.

Problem Kremla jest taki, że budżet Rosji na 2016 rok oparty został na założeniu, że średnia cena ropy w skali roku wyniesie 50 dol. (dochody z handlu ropą to połowa rosyjskiego budżetu). Od połowy 2014 roku notowania surowca spadły zaś o około 70 proc., momentami cena schodzi nawet do nienotowanego od ponad 10 lat poziomu poniżej 30 dolarów za baryłkę.

Efekt? By ratować budżet w marcu produkcja ropy w Rosji wzrosła o 0,3 proc. - do 10,91 mln baryłek dziennie. To najwięcej od niemal 30 lat.

W styczniu wicepremier Arkadij Dworkowicz informował, że Rosja straciła 3,5 pkt proc. wzrostu gospodarczego od początku 2015 roku z powodu spadku cen ropy. Prognoza rosyjskiego banku centralnego mówi o inflacji rzędu 5,5-6,5 proc. w 2016 roku.

Co gorsze turbulencje gospodarcze w Rosji coraz częściej odczuwają zwykli obywatele.

Według Banku Światowego 20,3 mln, czyli niemal 14 proc. Rosjan żyje w ubóstwie. Sami Rosjanie są tylko niewiele bardziej wstrzemięźliwi. W ubiegłym miesiącu rosyjskie państwowe służby statystyczne podały, że liczba osób żyjących w biedzie zwiększyła się w 2015 roku o 20 proc., do 19,2 mln - co stanowi około 13 proc. ogółu.

Komentarze (87)
Rosja jest coraz biedniejsza i bardziej niebezpieczna
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 21 razy 13

  "Rosja staje się najbardziej niebezpieczna, kiedy jest słaba gospodarczo" "Widać to na przykładzie Czeczenii, Gruzji, Ukrainy: za każdym razem, kiedy w Rosji dochodziło do spowolnienia gospodarczego, starano się odwrócić od niego uwagę przez zagraniczne eskapady"

  Bzdura! Do zaboru Krymu i walk na wschodzie Ukrainy doszło właśnie wtedy, gdy ceny ropy osiągnęły swe apogeum. Dopiero później zaczęły spadać.

 • pierre_doleto

  Oceniono 10 razy 6

  Dla przypomnienia. Na łamach gazetki produkowali się już eksperci, którzy przewidywali, że Putin zaatakuje bo go na to stać. Byli tacy co to twierdzili, że zaatakuje bo jeszcze ma pieniądze i musi zdążyć póki co. I jak widać są i tacy co to twirdzą, że zaatakuje kiedy właśnie go na to nie stać.
  Jak na razie wszyscy eksperci okazali się bądź okażą się, że są choooja warci.

 • cehaem

  Oceniono 10 razy 4

  >Widać to na przykładzie Czeczenii, Gruzji, Ukrainy.

  Tak. Na przyklad w Gruzji Putin osobiscie wydawal rozkazy gruzinskiej artylerii rakietowej. Tak, znamy te historie. To Rosjanie przeprowadzili prowokacje a Gruzini na nia odpowiedzieli. Tylko "przypadkowo przechodzili z tragarzami", przypadkowo nieopodal Cchinwali mieli paredziesiat dzial i kilka tysiecy ludzi w gotowosci bojowej....I to wszystko "przypadkowo" wtedy, gdy caly swiat czekal na rozpoczecie transmisji igrzysk.

 • mr.knox

  Oceniono 13 razy 3

  Ze Rosja coraz biednieja, odczuwa sie nawet na lamach Gazety. Coraz wieksze hordy kacapskich trolli pojawiaja sie z kazdym tygodniem. Wyglada, ze juz kazdy rusek chcialby byc platnym dezinformatorem i hejterem, byleby wpadlo do kieszeni kilka kopiejek.

 • martha.wise

  Oceniono 17 razy 3

  Pan Hartwell jest głupi, i nie rozumie zwykłych wykresów. Rosja napada na inne kraje jak ma na to pieniądze.
  Jest to kraj gdzie obywatele zwykle żyją w nędzy od stuleci, i gdy tylko zaistniej iskierka nadzieji na lepsze życie dla wszystkich musi napadać na innych. Tak było z pierwszą i drugą wojną, i w 2008 gdy mieli kasy jak lodu musieli wejść do Gruzji, bo to było przed krachem, panie exspercie i na Ukrainę też się wybrali gdy ropa była po 110.

 • badziewiak66

  Oceniono 3 razy 1

  Rosjanie się śmieją. W Rosji na bieżąco informują Rosjan o co idzie gra. Społeczeństwo jest doskonale poinformowane, że gdzieś tam grupka ludzi sobie ubzdurała , że trzeba zrobić depopulacje na świecie , bo jest nas za dużo. Ta grupa sobie postanowiła że warto usunąć z planety narody Azji ( bo ich jest za dużo ), Afryki ( bo niczego nie zbudowali przez dwa tysiące lat ) i Ameryki Południowej oraz Środkowej ( bo to indanie ). Generalnie nam sie chyba poszzcęściło , bo z klasy podludzi chyba prześliśmy do klasy narodu Europy, ale nie jestem tego pewien, bo grają z nami w ping-ponga. A, zapomniałem , z tej grupy przeznaczonej do eliminiacji wykluczono ma sie rozumieć Izrael ( z oczywistych względów ). Zachód jest święcie przekonany o tym, że dzięki genialnemu systemowi "chciwości" uda mu sie w końcu stworzyć broń, zdobyć przewagę militarną, za pomocą której pozbędzie sie wyżej wymienionych , bo jest za dużo ludzi na Ziemi i coś trzeba z tym zrobić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem było by porozumienie dla ludzkości , ale ta grupka z zachodu go nie chce, bo to by oznaczało że będzie musiała podzielić sie władzą nad Ziemia i Ziemianami , i jej plany stworzenia światowego państwa - korporacji tak ładnie opisanego w dziełach Aldousa Huxleya ( Nowy wspainiały świat ) , czy Kinga Camp Gillete ( tego do maszynek "Peoples corporations" ), czy pulkownika House ( Philip dru Administrator : a story of toomoraw 1920-1935 ) , czy w końcu Boginii finansjery Ayn Rand, która z przekonaniem twierdzi że jednyna wartościową częścia społeczeństwa są bogacze , a reszta to pasożyty , których nie żal sie pozbyć, legły by w gruzach. Trzysta lat pracy na marne, dążenia do upragnionego EDENU dla wybranych.
  Zgadzacie sie na to by zostać zbrodniarzem ? Oni na tej płaszczyźnie chcą zbudować przyszły świat , na wspólnocie przerażajacej zbordni, chą byśmy wszyscy , ci którzy przeżyją byli odpowiedzialni za niewyobrażalną rzeź ludzi.Tak zbudowano wspólnotę świata zachodu , na dwóch przerażajacych wojnach , na dziesiątkach konfliktów, przemocy, grabieży i gwałtach. To jest ta "cywilizacja" , istota "człowieczeństwa".

 • sailor2016

  Oceniono 7 razy 1

  Czyli według tej argumentacji powinniśmy im płacić haracz żeby na nas nie napadli? Napoleon powiedział, że do prowadzenia wojny potrzeba trzech pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy. Rosja jeśli ma kasę to zbroi się i napada na sąsiadów. Ostatnie ich wybryki były właśnie podczas koniunktury. Przez jakiś czas jechali na rezerwie, a teraz tylko potrząsają szabelką i grożą. Całe szczęście, że ktoś to rozumie i dusi Rosję cenami ropy. Wcześniej tak samo USA wykończyły ZSRR. Może jak upadną na dno to coś dojdzie do ich łbów.

 • 10danek

  Oceniono 11 razy 1

  Rossja została znokautowana na własne życzenie i żeby było śmiesznie przez sama siebie. Russki czieławiek nie pozwoli żeby ta nieprzyjemna i ośmieszająca prawda dotarła do szerokiego ogółu. A wiec co nakazał towarzysz Putin? Ściemniać, rozmydlać, kłamać i udawać ze się nic nie stało. Jednym z przejawów tych zachowań są ataki propagandowe. Bandy russkich trolli z fabryki trolli ( oficjalna nazwa tego rosyjskiego państwowego holdingu medialnego to Rosja Siegodnia, ul. Sawuszkina 55 w Petersburgu), rzygajacych tą swoją sowiecka propaganda, stosujące każde możliwe triki ( podszywanie się pod Polaków, troskliwe teksty o naszych niedoskonałościach, " historycznie motywowane" próby tłumaczenia, ostatnio zaciekłe chwalenie PiS, to tylko te najcześciej stosowane) próbują siać wsród Polaków zamieszanie. Na szczęście świadomość tego stanu rzeczy jest wsród Polaków coraz większa. Nie pozwalajmy russkich trollom mieszać sie do naszego życia

 • typowy_seba2

  Oceniono 3 razy 1

  za to cala UE jest coraz bardziej bezpieczna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX