Ta historia pokazuje, dlaczego umowy śmieciowe mogą was wiele kosztować. Finał głośnej sprawy reklamy Żytniej i zdjęcia ofiary ZOMO

Agata Kinasiewicz
Wpis Żytniej Extra

Wpis Żytniej Extra (Twitter.com/MikołajNowak)

15 tys. zł kary – tyle zapłacić musi pracownica agencji reklamowej Project z Torunia. Za co? Głównie za to, że zgodziła się pracować na umowie śmieciowej. Zanim taką podpiszecie – przeczytajcie!

Niech ta historia będzie przestrogą dla wszystkich młodych, ambitnych i kreatywnych. Tzw. umowy śmieciowe, czyli oparte o Kodeks cywilny umowy o dzieło i zlecenia to plaga wśród młodych osób, które swoją przygodę z rynkiem pracy dopiero rozpoczynają. Pracodawcy przekonują – nie ma w tym nic dziwnego, młodzi muszą być elastyczni, dopiero się uczą, nie mogą mieć wysokich wymagań.

To po części prawda. Sami młodzi dobrze o tym wiedzą, dlatego często godzą się na podpisanie dowolnej umowy, byle tylko zdobyć pracę. Ale czasami może się to skończyć źle. Umowom śmieciowym towarzyszą niedogodności, o których wszyscy gdzieś, kiedyś słyszeli, takie jak: brak urlopu, brak ochrony przy zwolnieniach grupowych, okres wypowiedzenia zależny od umowy lub jego brak, brak ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, prawa do zasiłku dla bezrobotnych (trzy ostatnie tylko przy umowie o dzieło!) itp.

Ale to nie jedyne niebezpieczeństwa. Boleśnie przekonała się o tym Marta, która na Facebooku prowadziła fan page klientów dla toruńskiej agencji Project. Błąd kosztował młodą dziewczynę 15 tys. zł. To prawdopodobnie więcej niż w tej „pracy” w ogóle zarobiła.

Całą sprawę media opisywały już wielokrotnie.

Młoda dziewczyna latem ub.r. na profilu wódki Żytniej (produkowanej przez Polmos Bielsko-Biała) opublikowała zdjęcie pokazujące pięciu biegnących mężczyzn niosących szóstą osobę. Opis wskazywał, że jest on pijany. Tymczasem był on ofiarą ZOMO. Autorem zdjęcia uczestników demonstracji „Solidarności” z sierpnia 1982 roku w Lubinie jest Krzysztof Raczkowiak. Zdjęcie szybko usunięto, ale internet takich rzeczy nie zapomina. W mediach wybuchła burza.

Spółka produkująca trunek odpowiedzialność zrzuciła na agencję, a ta na „ignorancję i brak profesjonalizmu pracownika”. Chwileczkę... pracownika? Problem polega na tym, że Marta pracownikiem nie była, dlatego z własnej kieszeni musiała zapłacić za błąd.

Nie masz umowy o pracę? Ups... To słono kosztuje

Marcie przedstawiono zarzut pomówienia. Użycie zdjęcia z podpisem sugerującym, że zabity przez ZOMO człowiek nadużył alkoholu i zaliczył tzw. „imprezowy zgon” jak najbardziej jest pomówieniem/ zniesławieniem. Niezależnie od intencji dziewczyny – cała sytuacja jest rzeczywiście bardzo żenująca i niezbyt dobrze świadczy o jej roztropności.

Gdyby jednak Marta faktycznie była pracownikiem Projectu, karę za tę kampanię zapłaciłaby agencja. Bo to pracodawca ponosi odpowiedzialność za to, co w czasie pracy, pod jego nadzorem robią pracownicy. Tak wynika z Kodeksu pracy. Project miał podpisaną umowę z producentem wódki i to on odpowiadał za szkody, które w trakcie obowiązywania tej umowy powstają oraz za pracę wykonywaną przez swoich pracowników. Ponieważ Marta współpracowała z agencją na podstawie Kodeksu cywilnego, a stosunku pracy nie było, właśnie na mocy KC została oskarżona o zniesławienie. I musi teraz zapłacić karę.

Chcą wyników? Uważaj, czy za to nie zapłacisz

Wnioski z tej sprawy wyciągnąć powinni wszyscy młodzi, niepokorni, kreatywni i ambitni: pracując na śmieciówce odpowiadacie za każdy błąd. W mediach - uważajcie, co piszecie, publikujecie i odpuśćcie sobie kontrowersje. Pracodawca wymaga świeżego, agresywnego i innowacyjnego podejścia? Świetnie. Ale przeliczcie, czy to się opłaca. Wielkie korporacje nie pozywają nikogo, jak prywatne osoby uwiecznione na omawianym zdjęciu, na 15 tys. zł. Doliczcie co najmniej jedno zero i zastanówcie się, czy Was na to stać.

W branżach, gdzie pojawić się mogą duże straty, informacyjne przecieki, czy wypadki, np. w budownictwie, handlu, IT, medycynie, albo tam, gdzie pojawiają się jakieś patenty – lepiej zostańcie w domu, jeśli ktoś oferuje „elastyczne zatrudnienie”. Chyba, że macie baaaaaaaaardzo bogatych i kochających rodziców. To może sporo kosztować.

Zobacz także
Komentarze (83)
Ta historia pokazuje, dlaczego umowy śmieciowe mogą was wiele kosztować. Finał głośnej sprawy reklamy Żytniej i zdjęcia ofiary ZOMO
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 27 razy 17

  O co chodzi w zdaniu: "Wielkie korporacje nie pozywają nikogo, jak prywatne osoby uwiecznione na omawianym zdjęciu, na 15 tys. zł."? Czytam trzeci raz i nie rozumiem.
  Druga sprawa - pomówienie, to przestępstwo z art. 212 Kodeksu karnego, a nie cywilnego, jak sugeruje autor ("właśnie na mocy KC została oskarżona o zniesławienie"). Czyżby plaga śmieciówek nie ominęła Wyborczej?

 • pawel_zet

  Oceniono 23 razy 13

  "Pracodawcy przekonują – nie ma w tym nic dziwnego, młodzi muszą być elastyczni, dopiero się uczą, nie mogą mieć wysokich wymagań".
  Przez takie brednie PO straciła poparcie społeczne i może wkrótce zejdzie całkowicie ze sceny politycznej. Redaktorom GW wciąż jednak nie dało to do myślenia i po staremu przekonują, że umowy śmieciowe są fajne dla młodych ludzi. Otóż nie są fajne dla nikogo i firmy je oferujące należy jak chwasty rugować z rynku. Psują rynek, wyniszczają całe społeczeństwo i okradają emerytów. Obecny kryzys społeczny w Polsce jest ogromną porażką neoliberalizmu, która powinna sprawić, że redaktor artykułu gazetowego powinien pomyśleć kilka razy, zanim znowu zacznie zachwalać śmieciówki.

 • gr39

  Oceniono 9 razy 9

  a agencja Project - coś o niej wiemy ? dlaczegoo tak wyszło ? Marta pracowała sama ? nie miała szefów ? co ich łączy z polmosem?

 • ulanzalasem

  Oceniono 11 razy 7

  Serio 15 tys. od chyba szeregowego pracownika ? Rozumiem, że sąd nie patrzył na to co się stało, proporcje do możliwości ? I może dziewczyna powinna zgłosić się do PIP i w sądzie pracy udowodnić, że faktycznie pracowała jak na umowie o pracę, którą powinna mieć ? Bo bardzo, bardzo dużo umów zlecenia to ukryte etaty, nie chodzi o to, że potem trudno taką umowę pracodawcy rozwiązać. Skoro można to się doi, oszukuje ludzi, strzyże frajerów. Tusk i PO niestety mocno się przysłużyli - jedna z przyczyn wkurzenia młodych i sukcesu Kukiza i wygranej PiSu. A teraz pan Michał Boni żali się w mediach, że PO (Tusk) nie chcieli słuchać jego ostrzeżeń...

 • wlomat1

  Oceniono 8 razy 6

  To jest właśnie q.estwo III-ciej RP w całej okazałości. Na umowie-zleceniu nie ma prawa do urlopu, płatnych zwolnień lekarskich - ale za to dla równowagi jest niczym nieograniczona odpowiedzialność finansowa.
  Jeden błąd i PO człowieku. Jak za okupacji, q..... >!>!>!>

 • twojastaranakolanach

  Oceniono 8 razy 6

  Nie "zostańcie w domu", tylko jest coś takiego jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Koszt niewielki, w porównaniu do możliwej szkody.

 • az1960

  Oceniono 6 razy 4

  A biedne sądy są ślepe i nie widzą fikcyjności umów cywilno-prawnych. Sąd miał prawo potraktować tę umowę jako umowę o pracę "w elastycznej formie" i przenieść odpowiedzialność na pracodawcę. Przy takim poziomie sędziów, którzy nie znają prawa, a umieją jedynie czytać przepisy prawa - zawsze tak będzie.

 • vogon.jeltz

  Oceniono 4 razy 4

  Powinna wystąpić do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy. Chyba że agencja, w której była zatrudniona, zawarła z nią po cichu jakiś deal co do tego, kto faktycznie płaci zadośćuczynienie - ale nie sądzę, bo to straszne sukinsyny są w tych agencjach reklamowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje