Złoty traci na wartości po bardzo dziwnym liście ministra finansów do prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Euro i franki szwajcarskie są najdroższe od lutego, dolary tylko dziś podrożały o ponad 4 grosze. Tanieją też polskie obligacje. List ministra zwiększył obawy na rynkach o możliwą obniżkę polskiego ratingu.

Kurs euro wzrósł dziś o ponad 2 grosze i przekroczył poziom 4,42 PLN. Amerykańskie dolary od rana podrożały o ponad 4 grosze i przez pewien czas kosztowały ponad 3,87 PLN

Dolary drożeją dziś o ponad 4 groszyDolary drożeją dziś o ponad 4 groszy investing.com


Przyczyna przeceny to ten list ministra finansów Pawła Szałamachy do prezesa TK, profesora Andrzeja Rzeplińskiego

Na rynku walutowym nie wydarzyło się dzisiaj nic innego, co mogłoby wywołać takie osłabienie złotego. Nie pojawiły się żadne nowe dane, nie było też żadnych innych istotnych wypowiedzi. Złoty osłabia się od kilkunastu dni na fali spekulacji przed zapowiadaną na 13 maja decyzją agencji Moody's o polskim ratingu. List ministra finansów do prezesa TK zdaniem niektórych analityków pokazuje, że rząd faktycznie obawia się obniżki ratingu, co tylko podsyciło spekulacje walutowe. 


Sytuacja na rynku bardzo przypomina to, co działo się na przełomie grudnia i stycznia. Wtedy złoty tracił, bo inwestorzy obawiali się, że rating obniży nam agencja Standard & Poor’s. Ostatecznie stało się tak 15 stycznia. Wcześniej – przez dwa tygodnie euro podrożało u nas o 25 groszy, z poziomu 4,23 PLN do poziomu 4,48 PLN.
Teraz obawa dotyczy możliwej obniżki ratingu przez agencję Moody’s, a euro od 20 kwietnia podrożało już o 15 groszy – z 4,27 PLN do 4,42 PLN.

Złoty traci, a euro drożeje, bo Polska może dostać obniżony rating inwestycyjnyZłoty traci, a euro drożeje, bo Polska może dostać obniżony rating inwestycyjny investing.com

Komentarze (303)
Złoty traci na wartości po bardzo dziwnym liście ministra finansów do prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Zaloguj się
 • f451

  Oceniono 84 razy 66

  Szałamacha, jak ci zależy na rankingu Polskl, to pogadaj z kolesiami z rządu PIS, by zastosowali się do orzeczeń Komisji Weneckiej i nie pisz więcej takich nieprzemyślanych listów...

 • pysio62

  Oceniono 59 razy 51

  Sama forma listu jest stosunkowo grzeczna, poprawna, ale generalnie rzecz biorac jest to rzeczywiscie "dziwny" list. PIS zepsuje i zniszczy doslownie wszystko i przy kazdej okazji.

 • stef0909

  Oceniono 52 razy 44

  To jest tak jak ignoranci strzegą wartości naszej waluty..... ale to dopiero początki dobrej"dojnej" zmiany......

 • wujtommy102

  Oceniono 13 razy 13

  Czyżby minister grał na rynku forex na zniżkę złotego?

 • nalesniku

  Oceniono 10 razy 10

  szalamacha udowodnił kolejny raz ze jest prostym głupkiem

 • pakulec

  Oceniono 11 razy 9

  to to Pis określił już winnego - to Prezes TK. Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będą Polska rządziły takie barany.

 • f451

  Oceniono 10 razy 6

  Szałamacha wie, że PIS spiepszył wszystko co mógł w temacie rankingu Polski...nic nie może z tym zrobić, więc jak dzieciak w szkole napisał list do kogoś, kto nie ma wpływu na niszczące ranking decyzje rządu PIS... kolesie myślą,.że się nabierzemy na to szukanie winnego poza PISem...

 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 7 razy 5

  W normalnym państwie pan Szałamacha zostałby zdymisjonowany w trybie natychmiastowym, a prezes Rzepliński oficjalnie przeproszony przez panią premier. Ale do normalnego państwa Polsce brakuje tyle ile pisowi do elementarnej przyzwoitości.

 • tymon99

  Oceniono 7 razy 5

  Od dziś wyrażenie "ministerialna głowa" nie oznacza człowieka bardzo zdolnego, tylko takiego, co się z chvjem na łby pomieniał.
  Dobra zmiana, kvrwa jej mać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX