Dlaczego agencje ratingowe interesują się polskim Trybunałem Konstytucyjnym? Mamy wyjaśnienie tej zagadki

Rafał Hirsch
Agencja Moody’s ratingu nam nie obniżyła i bardzo dobrze, ale znacznie ciekawsze jest to, co o nas napisała w swojej ocenie. Niestety nie jest to lektura pokrzepiająca.

Moody’s w swojej ocenie wyraźnie tłumaczy to, czego wielu Polaków nie było w stanie zrozumieć w styczniu kiedy rating obniżał nam S&P. Dlaczego oni w ogóle interesują się polską polityką? Co ich obchodzi Trybunał Konstytucyjny, skoro MFW prognozuje, że w 2017 będziemy najlepsi w Europie, PKB nam rośnie o 3 procent, a bezrobocie jest najniższe od 8 lat?

S&P pisał po prostu o tym, że obniża rating, bo niezależność i efektywność instytucji takich jak TK i media publiczne zostały osłabione. Biorąc pod uwagę fakt, że chodzi o ocenę wiarygodności finansowej, a nie politycznej rozumiem, że nadal można było zadawać pytanie „ale co z tego”?

S&P wprawdzie wskazywał, że istnieje potencjalne ryzyko osłabienia niezależności Narodowego Banku Polskiego, a więc już instytucji kluczowej dla wiarygodności finansowej kraju, ale wspominał o tym tłumacząc obniżenie perspektywy ratingu do negatywnej, a nie samo cięcie ratingu. Sprawa była więc delikatnie mówiąc dość mętna.

ZOBACZ TEŻ: 6 najciekawszych poglądów Jarosława Kaczyńskiego na tematy gospodarcze

Moody’s wykłada to na talerzu, bez niedomówień i pisze tak: Pomimo że implikacje zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego dla niezależnego sądownictwa i tym samym siły instytucjonalnej państwa pozostają w tym momencie niejasne, to kryzys ma potencjał aby zaburzyć przekonanie wśród inwestorów o rządach prawa i co za tym idzie ich skłonność do inwestowania

 

Moody's o polskim TKMoody's o polskim TK Moody's Investors Service

To „rule of law” brzmi tu bardzo serio. To oczywiście tylko opinia jednej z agencji ratingowych, które same nie cieszą się od kilku lat zbyt dobrą opinią, ale mimo wszystko to pokazuje jak niesamowicie poważny jest ten spór, który się tu toczy. Jak bardzo nie chodzi tu o nawalankę PiS vs. PO, czy też dzisiaj już bardziej PiS vs. reszta świata. To pokazuje jak paskudnie możemy sobie zszargać wizerunek na świecie.

Moody’s jednak nie chodzi o nasz wizerunek, tylko o możliwe konsekwencje. Wymieniając czynniki, które mogą sprawić, że następnym razem (czyli we wrześniu) rating zostanie nam obniżony mowa jest między innymi o tym, że spór o TK może wywołać taką obniżkę pod jednym warunkiem. Tym warunkiem jest odpływ kapitału z Polski. Jeśli konflikt będzie trwać, a w efekcie inwestorzy uznają, że Polska wychodzi z rodziny krajów wyposażonych w rządy prawa i wycofają się stąd, wtedy rating pójdzie w dół.To jest ta przyczyna, dla której agencje ratingowe tak pilnie przyglądają się kryzysowi konstytucyjnemu w Polsce.

I pal licho ten rating, bo ta przyczyna sama w sobie jest po stokroć ważniejsza. Ratingi nie są adresowane do rządów, partii politycznych, czy elektoratów tych partii. One są dla inwestorów, którzy rozważają, czy kupić sobie obligacje Polski, Rumunii, czy może Malezji. Inwestorzy globalni zanim zdecydują się gdzieś zainwestować zwykle szacują ryzyko takiej inwestycji. Ratingi im w tym pomagają. To, czy w danym kraju istnieją rządy prawa, czy nie, ma ważny wpływ na taki szacunek. Po prostu w krajach, gdzie prawdziwych rządów prawa nie ma (Rosja, Białoruś, Wenezuela, itp.) istnieje znacznie większe ryzyko, że zainwestowanych pieniędzy już nigdy więcej się nie zobaczy. Takie rzeczy się na świecie zdarzają.

Oczywiście takie rzeczy nigdy nie powinny się zdarzyć w Polsce. Zapewne ogromna większość z nas nadal jest przekonana, że to się nigdy u nas nie stanie. Ale ocena Moody’s wskazuje wyraźnie, że na świecie są już osoby i instytucje, które uważają, że jest to potencjalnie możliwe. Że to już nie jest wykluczone.

Moim zdaniem to cholernie przygnębiające.

Więcej o:
Komentarze (127)
Dlaczego agencje ratingowe interesują się polskim Trybunałem Konstytucyjnym? Mamy wyjaśnienie tej zagadki
Zaloguj się
 • Lester Greelack

  Oceniono 52 razy 44

  "Podła zmiana" doprowadzi w końcu do tego, że inwestorzy z Polski pouciekają, euro wzrośnie do 5 zł, inflacja do 20%. Za to na każdym rogu będą pomniki św. Lecha, Janypawły, skwery Wyklętych, Przeklętych, Zaklętych, Zgrupowania Jakiegośtam. A bez różańca nie wpuszczą do tramwaju.
  Otake Polskie walczyliśmy?

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 55 razy 43

  PiSokomunistyczny lumpenproletariat coraz bardziej osaczony szczeka, gryzie jak burek bo wie,ze nadchodzą ciemne chmury. Pół miliona ludzi na ulicach juz 4 czerwca ( do tej pory nie mogą otrząsnąć sie po 240 tysiacach. Spadek PKB i pieniążków juz niema. Za chwile czekają ich procesy w tym cywilne za kłamstwa ktore powciskali w niby audycie. A obniżenie ratingu ktore nastąpi ostatecznie zmiecie pisokomunistyczny dojna lumpenproletariat ze sceny.

 • kalim13

  Oceniono 45 razy 37

  Korea Północna vs reszta świata .... kto ma rację? Korea Północna?
  PIS vs reszta świata ......... kto ma rację PIS?
  Jest jakieś podobieństwo, ten obłęd w oczach i myśl że to właśnie oni wymyślili coś co umknęło reszcie świata.

 • marymania

  Oceniono 8 razy 8

  Pisdecja jest zawiedziona ratingiem Moody's. Liczyli na obniżkę już teraz, a nie dopiero we wrześniu. Celem nadrzędnym Pisdecji jest zniszczenie polskiej gospodarki (i nie tylko gospodarki, bo kultury też), więc teraz postarają się jeszcze bardziej i przyspieszą dobrą zmianę.

  Wszyscy, którzy myślą, że Pisdecja szkodzi Polsce, bo jest nieudolna są w błędzie. Pisdecja szkodzi, bo tym samym wzmacnia szanse Putina na włączenie Polski do rosyjskiej strefy wpływów, a jednocześnie zapewnia sobie rządy w Polsce ad mortem defecatum panienki Pawłowicz, czyli wieczne.

  Pisdecja w rozwalaniu Polski jest niezwykle skuteczna i wydajna. Chapeau bas!

 • pissucks

  Oceniono 16 razy 8

  Prezes, Oby Żył Wiecznie! jest ratingoodporny i ma misję! Zniszczenie tego, co Polacy budowali przez 27 lat i stworzenie niezależnej RP, na modłę bohaterskiej Białorusi. Wspierajmy go ...

 • zsaba

  Oceniono 7 razy 7

  nudno...zmiana czy zamiana, może biegunka pis-u i wszystkie sedesy zajęte, myślą,że każdy siedzi na tronie pis-landu, trochę mało bidetów i tu jest problem. co niektóre wysyłają na wycieczki do watykanu i dla zmylenia jeszcze każą śpiewać...po treningu w toruniu. zapomnieli zamaskować przykryciem pustą głowę, nie byłoby widać prawdy objawionej o osobie...

 • leszek.30

  Oceniono 11 razy 7

  Kaczyński obiecał swoim wyborcą, że doprowadzi : "" Polska w ruinie i zgliszczach "" i konsekwentnie to czyni..!
  Wyczyny jego grupy ; Macierewicz, Ziobro, Kamiński, Szydło, Szałamacha, Morawiecki, Duda i liczna grupa ich pomagierów, mówią samo za siebie..!!!

 • Andrzej Ekielski

  Oceniono 15 razy 7

  Najważniejsze by Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej. O tym kto jest człowiekiem, a ściślej Prawdziwym Polakiem, obywatelem "pierwszy sort" będą decydowali prezesi PiS i IPN. Pozostali, obywatele "drugi sort" to złodzieje i komuniści dla których litości nie będzie. Zgromadzi się ich w miejscach odosobnienia gdzie dopiero praca uczyni ich wolnymi. Wniosek z tego jest tylko jeden, koniec z partiami politycznymi, wybory w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych.

 • wolski_wegiel

  Oceniono 7 razy 5

  Fajnie się czyta jak pogubione pisie trolle miotają się na forum pisząc o "dupie Maryny" bo nie dostały jeszcze "przekazu dnia"..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX