Komentarze (120)
Na rzeki więcej niż na kolej. Rząd chce budować wodne autostrady. Za ogromne pieniądze
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • astrogator

  Oceniono 6 razy 2

  Wydaje mi się, że to kolejna ucieczka do przodu i tępe robienie "inaczej niż złodzieje z PO".

  Biała księga mówi o transporcie ponad 300km, ale jak taki transport w Polsce się kształtuje? Przecież to jest w ogromnej większości transport wschód-zachód? Jaki szlak wodny zapewni nam transport na tym kierunku, bo przecież ani Odra, ani Wisła? Bug jest na granicy wschodniej rzeką lekkopółśrednią, duże jednostki nią nie popłyną. Do Odry niby wpada Warta płynąca ze wschodu, ale po pierwsze jej ujście to ogromny i cenny park narodowy (rezerwat ptactwa, i to nie tylko wodnego - także ważny przystanek postojowy na trasach migracji sezonowych), a po drugie ta rzeka jest spora przy ujściu, ale w górnym biegu nie na tyle duża, by zapewnić połączenie z ciągiem Bug-Wisła. Transport wodny jest tani, gdy są ku temu dostateczne warunki.

  Po drugie, jeśli chodzi o inwestycje, to znacznie większym problemem jest inwestowanie w energię odnawialną, bo w tej materii zaraz nam z EU przyłożą. Co prawda minister szyszko wymyslił ostatnio, że spalimy puszczę białowieską, a ona w 500 lat odrośnie, więc jest to energia odnawialna, ale mało kto jego argumentację weźmie na poważnie, bo to kabaret, tylko kiepski. A rząd zamiast w wiatraki, panele i atom inwestować zamierza w węgiel - ?????

  Ciągle mamy nieskończoną modernizację dróg,

  A o indolencji kolejarzy to już w ogóle szkoda gadać. Najdurniejszy remont ciągną dwa lata, a jak skończą, to rozgrzebują kolejny odcinek tej samej linii.

  Zabieranie się za rzeki to w tym kontekście tylko pogorszenie sprawy - należałoby się skupić na jednym odcinku, skończyć go i wziąć się za kolejny. Zwłaszcza że Wisła to jedna wielka mina - rzeka jest tak zaniedbana, że nie ma co remontować, trzeba robić od nowa. Ale jak to zrobić, żeby nie zniszczyć jej walorów przyrodniczych? Sprawdźcie w Niemczech, ile wydali .

 • xsawer

  Oceniono 1 raz 1

  Budowanie "autostrad wodnych" jest równie nowoczesne jak zbudowanie parowozu z grzałką elektryczną.

 • eri22

  Oceniono 1 raz 1

  nasze rzeki w osoatnich latach, stały sie szerokimi strumykami o śr głebokości 0.5m...
  chyba na dmuchanych materacach beda spławiać towary

 • rtd5rtd

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam wizzair'em kiwke do holandii tam sie wozi wszystko wszystkim. Barki kanalami jedna za druga, pociagi na torach 2pietrowe, autostrady pelne fur masa pasow i w miastach na rowerach. Barki chodza renem z Amsterdamu do szwaicarii. Jedna barka ma po 20 kontenerow. Wiec chyba transport rzeczny ma sens. Ale tylko gdy juz istnieja kanaly drozne. Bo te 70 mld zwroci sie panstwu w oplatach za zegluge w 700lat...

 • t.levy

  Oceniono 1 raz 1

  To jest dobry pomysł ale w wykonaniu PiS-u obawiam się ze spali na panewce. Skanalizowanie i dokończenie inwestycji tak by rzeczywiście zaczęło działać połączenie Odra Dunaj. Mimo widzę prześmiewczych komentarzy o żegludze to jednak Barka na Odrze jednorazowo przewozi 1000 ton z Wrocławia do Szczecina w 3 dni zatrudniając 3 osoby i tankując raz na 3-4 tyg 10 ton paliwa. Taką ilość żeby przewieźć z Wrocławia do Szczecina potrzeba około 42 ciężarówek każda z nich pali około 18-24 litrów na 100 km z ||Wrocławia do szczecina jest około 370 km. To daje nam 3,4 tony paliwa plus 42 osoby zatrudnione i przewóz towaru w 1 dzień. O ile spożywka i towary szybko psujące się jak najbardziej zasadne jest wozić drogą o tyle węgiel, samochody, żwir, piach, makulaturę, złom, elektronikę, paliwo, zboże, Agd już nie a po drodze na Odrze i Warcie wraz z kanałami oraz Wisłą mamy takie miasta większe miasta jak Gliwice, Kędzieżyn Koźle, Opole, Wrocław, Nowa Sól, w pobliżu Gorzów, Frankfurt Szczecin - Warta Poznań, Bydgoszcz, Toruń Gdańsk i Warszawa. Ile oszczędności ile mniej spalin. W NIemczech działa to doskonale u nas by działało gdyby od czasów powojennych inwestowano w drogi wodne a nie udawano, na Odrze nie wybudowano żadnej śluzy, a Malczyce budujemy od 1990 roku i końca nie widać. Niemcy między 1900 rokiem a 39 wybudowali na Odrze 24 śluzy port miejski ( w 3 lata)we Wrocławiu i wiele innych inwestycji. My od prawie 80 lat jedynie co to niszczymy to co można było utrzymać i rozbudować.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 3 razy 1

  nie ogarniam tej koncepcji
  co oni chca wozic tymi rzekami ??! wegiel na eksport ??
  ktos zrobil jakies stadium oplacalnosc, projekcje, i badanie ewentualnego rynku ??

 • terlichujski

  Oceniono 5 razy 1

  W 2099 roku Zimowe Igrzyska odbeda sie w Otwocku.

 • chateau

  Oceniono 7 razy 1

  Diabeł siedzi w szczegółach.
  Jeśli PiS chce zrobić Ren z Wisły albo Odry, to jestem na nie.

 • pandzik

  Oceniono 5 razy 1

  Dobre, dobre.... jeszcze tama 3 kretynów, Dudy, Jara i Rydza

 • miguell

  Oceniono 13 razy 1

  W okresie letnio-jesiennym przez dużą część trasy marynarze będą przenosić towary na plecach bo poziom wody w Wiśle i Odrze spada 10 cm rocznie.

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 0

  ten rząd potrafi tylko wydawać , ciekawe skąd weźmie coraz większe kwoty na swoje pomysły ?
  jak myślicie podatnicy ?
  bo chyba nie z UE ?

 • rojadirecta

  Oceniono 2 razy 0

  Chyba Jarek czuje że po ostatnim cyrku na arenie międzynarodowej od UE na autostrady i kolej już nic nie wyciągnie, więc puku ONZ się nie obraził będziemy ciągnęli na rzeki, zastanawia mnie, na co jeszcze da się kasę wyciągnąć, bo Polacy są w tym mistrzami.

 • login-xyz

  Oceniono 4 razy 0

  Czy w te 70mld wliczone sa takze krokodyle, ktorych w polskich rzekach nadal brak..? Wymarly 10tys lat temu. Czas, aby wreszcie wrocily.. :)

 • sigm_0

  Oceniono 2 razy 0

  to tak, jak kanał elbląski i wiercenia geotermalne wymyślone przez zespół staruszek z forum dyskusyjnego zwanego radio maryja - zarób najpierw własną forsę i dopiero wtedy inwestuj, bo czyjąś forsę to łatwo wydawać

 • wojtem

  Oceniono 6 razy 0

  najwyzszy czas! Do tego aktywizacja portu w Elblagu rozwine najbardziej zaniedbane rejony Warmii i Mazur. Okazuje sie ze i ekologia moze miec sens

 • spluwa-orginal

  Oceniono 4 razy 0

  " Autostrady " dla kaczek ?

 • jami100

  Oceniono 2 razy 0

  a ścieżki kajakowe też będą?

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 4 razy 0

  Panie, to by trzeba ze 300milionów ton buraków spławić, żeby się ta inwestycja zwróciła.

 • chasselas

  Oceniono 6 razy 0

  Pisich bajek ciąg dalszy.

 • pis_won_za_don

  Oceniono 8 razy 0

  Chyba psychuszki obejrzały film "Rejs"

 • obidient1

  Oceniono 6 razy 0

  Program życzeniowy! Unia ma dać a rząd ma Unię w nosie - więcej realizmu ministrowie.

 • antykaczysta40

  Oceniono 8 razy 0

  No, ale jak rzeki wyschną z powodu suszy to co wtedy? Autostrada zamknięta?

 • snowbird1

  Oceniono 1 raz -1

  Pieniadze sie rozwodnia

 • Wald Walkowiak

  Oceniono 1 raz -1

  hahaha ku... jacy wizjonerzy, kasy na nic nie ma, budzet rozjebany a ci szaleją. Jak sie nie ma miedzi to sie na dupie siedzi. Od razu niech jarek zarzadzi transport miedzygalaktyczny

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko żeby nie zapomnieli o odcinkach pomiaru prędkości i ważenia barek, bo ruch się szykuje niesamowity, szczególnie Chiny - Niemcy:)))

 • pine.tree

  Oceniono 3 razy -1

  Miś: Powiedz mi po co jest ten miś?
  Hochwander: Właśnie, po co?
  Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
  Hochwander: Protokół zniszczenia...
  Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

 • bilderberg500

  Oceniono 5 razy -1

  To się Kulczyk zmartwi. Tyle kasy do przytulenia na autostradach a on w Ameryce Południowej.

 • radon13

  Oceniono 3 razy -1

  Totalny obłęd, niech budują stopnie wodne bo nam rzeki wysychają a globalne ocieplenie będzie trwać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX