Co stałoby się z klientami Pekao, gdyby bank zmienił właściciela?

Włoski UniCredit rozważa sprzedaż swoich udziałów w banku Pekao S.A. Czy rzesza 5 mln klientów banku ma się czego obawiać?

Jak informowaliśmy wczoraj, według doniesień agencji Bloomberg, włoski bank UniCredit zastanawia się nad sprzedażą swoich udziałów w banku Pekao. Obecnie UniCredit posiada 50,10% akcji Pekao.

Choć w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji Pekao utrzymuje, że nic nie wie o planach włoskiego właściciela, giełdowy kurs banku był dziś nawet na 3-procentowym minusie.

Kurs Pekao 20.05.2016Kurs Pekao 20.05.2016 źródło: stooq.pl

Wiadomość o możliwej sprzedaży Pekao zainteresowała nie tylko inwestorów. Pekao ma potężną grupę klientów - ok. 5 mln. Samych kont osobistych, wg danych prnews.pl, bank prowadzi ponad 3,5 mln. Tylko w PKO BP Polacy mają więcej rachunków. Na koniec marca br. depozyty klientów detalicznych wynosiły w Pekao ponad 65 mld zł.

Choć rotacje w akcjonariacie jednego z największych banków w Polsce byłyby dużym wydarzeniem, dla klientów Pekao w teorii nie zmieniłoby się wiele. Nawet gdyby Unicredit całkiem wycofał się z tej inwestycji i przyszedł inny większościowy właściciel (otwarte pytanie kto – zapewne Pekao nie przejąłby inny bank już działający w Polsce), wszystkie umowy byłyby dalej w mocy, kredyty czy depozyty dalej trwałyby.

Dotyczy to zresztą nie tylko klientów Pekao. Obecnie Alior Bank przejmuje Bank BPH (cała transakcja ma zakończyć się jeszcze w 2016 r.), kolejnym jego nabytkiem może być Raiffeisen Polbank.

Klienci kilku banków w ostatnich latach przechodzili już „przeprowadzkę” - np. Meritum Bank został przejęty przez Alior Bank, Nordea przez PKO BP, Polbank przez Raiffeisen, Kredyt Bank przez BZ WBK. Technicznie zawsze wyglądało to tak samo - dotychczasowe numery rachunków pozostawały aktywne, karty płatnicze były wymieniane sukcesywnie wraz z końcem ich ważności.

Nie oznacza to jednak, że wszystko przebiegało bezproblemowo. Ot, choćby wkrótce po przejęciu Meritum Banku Alior Bank zarządził przejętym klientom bardzo poważne podwyżki opłat. Nieraz przy fuzjach klienci natrafiali na problemy techniczne, sporą trudnością jest też przyzwyczajenie się do ewentualnych zmian w systemie bankowości internetowej. Zresztą problemy z prawidłową migracją danych klientów miał kilka lat temu sam Pekao, gdy przejmował część BPH (m.in. klientów korporacyjnych).

Więcej o:
Komentarze (15)
Co stałoby się z klientami Pekao, gdyby bank zmienił właściciela?
Zaloguj się
 • fujiyama

  Oceniono 9 razy 5

  To najbardziej złodziejski bank w Polsce.
  Więc jak przejdzie pod nowy zarząd, a nie tej włoskiej mafii to tylko przyklasnąć.

 • representation1

  Oceniono 11 razy 5

  Pekao to najbardziej goowniany bank w Polsce
  ----------------------------------------------------------
  Wydał grube miliony na odprawy dla włoskich banksterów nierobów i ich polskich pomagierów J.K. Bieleckiego oraz A. Kornasiewicz. Odsetki na lokatach od lat mikroskopijne, opłaty duże. Zawsze na końcu rankingów. Aż dziw, że ma tak dużo klientów, ale to pewnie spadek po PRL. Jedno jest pewne. Agora brała tam kredyty, dlatego będzie bronić interesów właścicieli tego banku do upadłego.

 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 7 razy 3

  Będą musieli dokładać Oreo, "Co się stanie gdy Oreo dam klientowi...". Sprzedaż PEKAO to dla UniCredit strzał w stopę, albo oznaka strachu przed polskim rządem.

 • kruk6666

  Oceniono 6 razy 2

  Wszyscy już stąd spieprzają , to tylko efekt "dobrej zmiany".

 • kiajk

  Oceniono 1 raz 1

  banki co chwilę coś zmieniają ;) ale miło by było w końcu zainteresowały się klientami. dlatego dobrze by było wziąć udział w akcji:miliony-polakow.pl. akcja dotyczy kont i usług bankowych. im więcej z nas się włączy tym lepiej ;)

 • jkal

  Oceniono 5 razy 1

  gdzie się POdział płemieł co to wyprowadził z tego banku bajońską sumę piniędzy? MOrze dostanie od nich jakowyś stołek za wyświadczoną łaskę?

 • annx78

  0

  po ile ledzik w Himalajach??

 • lech2011

  Oceniono 4 razy 0

  Co stałoby się z klientami Pekao, gdyby bank zmienił właściciela?

  popełniliby seppuku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX