Większość Europejczyków najchętniej przeprowadziłaby się do Szwajcarii. A Polacy?

Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego postanowili zbadać, gdzie w obrębie Europy chcieliby żyć mieszkańcy Starego Kontynentu. Okazuje się, że nikt nie marzy o słonecznych plażach.

Rok 2015 dla Europejczyków był burzliwy i krwawy. Dwa ataki terrorystyczne we Francji, rekordowa liczba uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, konflikt na Ukrainie, problemy gospodarcze Grecji. Zmierzający do półmetka 2016 wcale nie jest spokojniejszy, a na horyzoncie – za miesiąc - mamy jeszcze referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W tej sytuacji wielu Europejczyków może myśleć o przeprowadzce. Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego postanowili zbadać, gdzie w obrębie Europy chcieliby żyć mieszkańcy Starego Kontynentu. W tym celu poprosili obywateli dziewięciu krajów o ocenę warunków życia w swoim kraju oraz pozostałych ośmiu wziętych pod uwagę. Wnioski są ciekawe.

Przepytano mieszkańców Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski.

Matterhorn, Szwajcaria / fot. ShutterstockMatterhorn, Szwajcaria / fot. Shutterstock Matterhorn, Szwajcaria / fot. Shutterstock

Okazuje się, że kraj, w którym warunki życia oceniane są najwyżej przez 7 z 9 nacji nie znajduje się w Unii Europejskiej. Jest to Szwajcaria - jedno z najbogatszych państw świata z restrykcyjną polityką wobec uchodźców. Co ciekawe, życie wśród Helwetów nie jest szczytem pożądania dla Szwedów, którzy najwyżej cenią swój kraj oraz... Polskę.

Berlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. ShutterstockBerlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. Shutterstock Berlin to raj dla fanów kultury, festiwali i imprez / fot. Shutterstock

Polacy marzą zaś o życiu w Niemczech, następnie w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Szwecji. Jeśli chodzi o warunki życia w Polsce, to my sami oceniamy je bardzo nisko, gorzej od nas oceniają się jedynie Włosi i Grecy.

Ateny, protest przeciwko polityce oszczędnościowej rząduAteny, protest przeciwko polityce oszczędnościowej rządu Ateny, protest przeciwko polityce oszczędnościowej rządu (AP Photo/ Yorgos Karahalis )

Grecja jest najmniej pożądana we wszystkich badanych krajach. Przepytani Europejczycy nie docenili greckich plaż, pogody i owoców morza. Kraj zmaga się bowiem z kryzysem gospodarczym, najwyższym na kontynencie bezrobociem i zalewem uchodźców.

Więcej o:
Komentarze (164)
Większość Europejczyków najchętniej przeprowadziłaby się do Szwajcarii. A Polacy?
Zaloguj się
 • wojtekkz

  Oceniono 59 razy 39

  Nie ma co szukać daleko. Najbliższa normalność to Czechy. ten grajdół niedługo zbankrutuje, tylko kościoły pozostaną, gdy reszta młodych się wyniesie.

 • malgon70

  Oceniono 47 razy 9

  To chyba Ci Polacy co nigdzie nosa nie wysciubili z Polski. Odkad wyjechalam i pomieszkalam za granica, Polska jest dla mnie fantastyczna. Jasne, ze ludzie nie moga liczyc na zasilki takie jak gdzie indziej, ale wszystko poza tym wcale nie jest za granica takie kolorowe. Na lekarza specjaliste tez sie czeka miesiacami mimo ze kasa idzie z reki do reki. W UK uslugi lekarskie przynajmniej pierwszego kontatku sa jak w Polsce w sredniowieczu. W Brukseli transport publiczny kuleje maksymalnie, stare i smierdzace metro. Dlugo by jeszcze wyliczac.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 7

  Szwajcaria ma taką restrykcyjną politykę wobec uchodźców że na 8 milionów mieszkańców, 2 miliony to cudzoziemcy bez szwajcarskiego obywatelstwa :-)

 • zsolca

  Oceniono 8 razy 6

  "Polacy, Wasza zguba jest w Rzymie" - a ogólnie: Ludzie, wasza zguba jest w waszych bogach.

 • sunzi15

  Oceniono 10 razy 4

  Niemcy juz przyjeli niemal milion Polakow.

  Solidnosc, dobrobyt, bezpieczenstwo,
  poszanowanie godnosci czlowieka,
  kultura relacji miedzyludzkich,
  wysoki poziom tolerancji i wolnosci,
  otwartosc i goscinnosc wobec innych narodow,
  stabilna, dojrzala demokracja,
  sa niewatpliwym atutem Niemiec
  i uzasadniaja ich wysoka ocene
  jako miejsce dobrego urzadzenia sobie zycia.

  Stad PiS moze zapluc sie po uszy,
  a faszystowskim kaczym grajdolem
  porzadnie urzadzonego, demokratycznego
  panstwa nie przebije.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 10 razy 4

  Polacy także do Szwajcarii. A mały i świta do Budapesztu.

 • celjab

  Oceniono 9 razy 3

  Bylem juz w doslownie 100 krajach na 6 kontynentach. W kilkunastu mieszkalem i pracowalem (np. USA, Taiwan, Kanada, RFN, Kambodza, Kostaryka, Meksyk, itd). Na tle calego swiata Polska wyglada calkiem dobrze. Ale wielu Polakow porownuje sie tylko do najbogatszych krajow (np. Szwajcaria, Norwegia). A przeciez o zyciu decyduje znacznie wiecej niz PKB na glowe. Moim skromnym zdaniem najbardziej negatywnym czynnikiem ktory wplynal na historie Polski to ta religijna mafia (sekta) zwana kosciolem rzymsko-katolickim. Juz Juliusz Slowacki napisal do Polakow: "Wasza zguba jest w Rzymie." Ja sam nawrocilem sie i przyjalem chrzest wodny przez zanurzenie aby wyrazic moja wiare w Jezusa (np. Dzieje Apostolskie 2:38) jak mieszkalem w Kanadzie. I oczywiscie zrezygnowalem z katolicyzmu na amen. Moja rada do Polakow: studiujcie Slowo Boze (Biblie) i wprowadzajcie ja w zycie. Jezus powiedzial, ze "prawda was wyzwoli." Natomiast katolicyzm was zniewoli (jesli chodzi o doktryny teologiczne i praktyczne ich zastosowanie). Ale ciemny lud to kupi! Bo nie zna co naucza Biblia. Drogi czlowieku, dlaczego nie zaczniesz czytac Nowego Testamentu juz dzis? :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX