Polacy orzekli - rząd nie powinien pomagać frankowiczom. Najbardziej na nie są wyborcy PO

Jak wynika z badania Maison&Partners, 51 proc. Polaków nie widzi potrzeby wymuszania na bankach pomocy frankowiczom. Najczęściej swój sprzeciw akcentują wyborcy Platformy Obywatelskiej. Tylko wśród wyborców PiS przeważa opinia, że wsparcie kredytobiorców frankowych jest konieczne.

Niesolidarni z frankowiczami

36 proc. Polaków uważa, że rząd powinien zmusić banki do pomocy frankowiczom. Przeciwnego zdania jest jednak aż 51 proc. badanych. Takie rezultaty przynosi badanie przeprowadzone przez agencję badawczą Maison&Partners na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna.

Najwięcej zwolenników rządowej interwencji w sprawie kredytów frankowych jest wśród wyborców PiS (44%) i Kukiz’15 (41%). Jednak sympatycy tych partii są też najbardziej podzieleni, bo odsetek osób przeciwnych pomocy frankowiczom jest właściwie taki sam (kolejno 42% i 44%).

Dużo bardziej zdecydowani są wyborcy Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Wśród tych pierwszych, entuzjastów wsparcia kredytobiorców frankowych jest 36%, a przeciwników tej idei aż 60%. Jeszcze większą grupę adwersarzy frankowicze mają wśród wyborców PO - 64% z nich nie chce słyszeć o zmuszaniu banków do wspierania frankowiczów, a tylko 28% wspiera te działania.

frankowicze pomoc badanie maisonfrankowicze pomoc badanie maison Ariadna

Jak komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, brak jednoznacznej solidarności z osobami, które znalazły się w pułapce instrumentów finansowych opartych na frankach stosowanych przez banki może wynikać z tzw. efektu Schadenfreude, czyli przyjemności czerpanej z cudzego nieszczęścia bądź niepowodzenia.

Rezultaty badania Maison&Partners pokrywają się z wynikami niedawnego sondażu CBOS. W nim przeciwnych wprowadzaniu przepisów wspierających frankowiczów było 54% respondentów. 

Ustawa już wkrótce

Tymczasem w Kancelarii Prezydenta kończą się prace nad kolejną wersją ustawy frankowej. "Prace zostaną zakończone w zapowiedzianym terminie. Na pewno na początku czerwca, w okolicach pierwszej dekady" – mówi w rozmowie z PAP Witold Modzelewski, członek zespołu pracującego nad ustawą. Jak na początku maja doniosła Agencja Reutera, możliwa jest rezygnacja z planów przymusowego przewalutowania kredytów frankowych na złote.

Ponad 0,5 mln frankowiczów

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, na koniec marca br. 908 tys. osób miało 535 tys. zobowiązań frankowych (zwykle kredyty brały małżeństwa, więc na jedną umowę przypadają średnio blisko 2 osoby). Zaległości w spłacie ma 3,4% kredytobiorców (ok. 31 tys. osób).

Kredyty we frankach mają przede wszystkim przedstawiciele pokolenia X, czyli urodzeni w latach 1967 – 1981 (66% wszystkich frankowiczów). 18% kredytobiorców frankowych mieszka w aglomeracji warszawskiej.

Komentarze (249)
Polacy orzekli - rząd nie powinien pomagać frankowiczom. Najbardziej na nie są wyborcy PO
Zaloguj się
 • antoniferdynand

  Oceniono 42 razy 26

  Najciekawsze jest to, że sami "frankowicze" (ja także) również nie chcą pomocy Państwa w zakresie rozwiązania ich problemów finansowych, a jedynie konsekwentnego wsparcia w wyegzekwowaniu prawa, w tym w szczególności eliminacji wszelkich klauzul abuzywnych - niedozwolonych - wprowadzonych do ich umów zgodnie z narzuconymi wzorcami.
  Teoretycznie są od tego sądy ale problem jest gra na zwłokę banków (przedawnienia), stosowanie różnych wybiegów formalnych (np. uwalanie pozwów zbiorowych), itp. itd.

 • gzesiolek

  Oceniono 33 razy 21

  A może pytanie powinno brzmieć:
  Czy jesteś za tym, aby Banki musiały przestrzegać prawa i znaleźć rozwiązanie dotyczące bezprawnych zapisów w umowach kredytów indeksowanych kursem CHF?
  A może jeśli jednak ktoś się porwał na pierwotny pomysł ustawy:
  Czy jesteś za tym aby kredytobiorcy posiadający kredyty indeksowane lub denominowane do CHF (tzw frankowicze) musieli zapłacić za swoje kredyty min. tak samo jak kredytobiorcy w PLN (z wyrównaniem tego co zaoszczędzili podczas niskiego kursu CHF)?
  Jakoś mam wrażenie, że na tak zadane pytania większość Polaków będzie mniej radykalna... ;)

 • radek_sziwa

  Oceniono 14 razy 14

  Niech im pomogą jak chcą tej pomocy. Ale na zasadzie: przewalutujemy po kursie z dnia wzięcia, ale oddajcie różnicę w oprocentowaniu w stosunku do takiego samego kredytu w złotówkach, za wszystkie te lata gdy było dobrze.

 • wuetend

  Oceniono 8 razy 8

  Nie wiem, co jest bardziej skandaliczne - manipulacja w artykule, czy manipulacja w pytaniu.
  Ja mam pytanie zasadnicze: kto zamawiał to "badanie"??

  Tytuł: "Polacy orzekli - rząd nie powinien pomagać frankowiczom. Najbardziej na nie są wyborcy PO"

  a tymczasem pytanie: Czy rząd powinien ZMUSIĆ banki, by pomogły Polakom, którzy wzięli kredyt hipoteczny we frankach

 • jurekwy

  Oceniono 11 razy 7

  Dziwne! Nie wiem co lansuje Gazeta, bo właśnie frankowicze przyczynili się do porażki PO. PO olała swój elektorat i jawnie wspierała banki. Ten sondaż pewnie wśród niedobitków tj, twardy elektorat PO, bo oszukani kredytobiorcy poparli inne partie lub nie brali udział w wyborach. U mnie i w najbliższym otoczeniu PO już na zawsze jest skreślona. Nie chodzi o pomoc państwa dla frankowiczów, ale o zwyczajną uczciwość i przeciwdziałanie okradaniu Polaków. Gazeta przesadza w atakowaniu PiS, który próbuje coś z tym nieszczęściem zrobić i to nie kosztem budżetu, ale zatrzymaniu oszukańczych praktyk banków. To stanowisko Gazety to jedna z przyczyn braku wiarygodności i niechęć do prenumerowania pisma.

 • magdoosia

  Oceniono 13 razy 7

  nikt nie chce pomocy tylko przestrzegania prawa a zatem usunięcia niedozwolonych klauzul z umów.

 • niezawistny.polak

  Oceniono 10 razy 6

  Na Mikołaja Fidzińskiego zawsze można liczyć (nawet jak jest niepodpisany jako pracownik zblatowanej z branżą finansową i Związkiem Banków Polskich porównywarki Comperia).

  Trzy krótkie pytania:

  1. Czy organizator badania informował respondentów, że banki umieściły w setkach tysięcy umów zapisy niedozwolone polskim prawem i że "pomoc" ma polegać m.in. na usunięciu ich skutków?
  2. Czy organizator badania informował respondentów, że kredytobiorcy, których obejmie ustawa, dalej będą spłacać swoje kredyty i nikt nie będzie ich spłacać za nich?
  3. Czy Mikołaj Fidziński uważa, że zmuszenie banków, aby przestały wreszcie bezprawnie rąbać swoich klientów i poniosły wreszcie konsekwencje tego rąbania (m.in. zwrot 15 mld zł samych spreadów) - to jest "wspieranie" kredytobiorców? Odkąd to wyrównanie szkody poszkodowanemu jest jego zyskiem?
  Jeśli ktoś tak uważa, to mu się chyba przegrzała porównywarka.

 • clamcay

  Oceniono 14 razy 6

  mam w zasadzie jedno pytanie - kto zlecił i kto zapłacił agencji Maison&Partners za badania?

 • stanczykowo

  Oceniono 18 razy 6

  Ja od rządu (każdego!) oczekuję pracy nad wzmocnieniem i stabilizacją złotego, a nie spłaty zobowiązań kredytowych.
  Ale pewnie łatwiej jest naobiecywać gruszek na wierzbie i jeszcze bardziej rozwalić budżet powszechnym rozdawnictwem, niż zabrać do roboty, na której w dodatku trzeba się znać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX