Co 4 minuty musimy zastrzegać dokumenty. Jak nie dać sobie ukraść tożsamości?

Drugi i trzeci kwartał roku to miesiące, w których zwykle najczęściej tracimy dokumenty tożsamości. Jeśli zauważysz brak dowodu osobistego czy paszportu, czym prędzej dokonać jego zastrzeżenia!

Statystyki przemawiają do wyobraźni. W zeszłym roku Polacy zastrzegli ponad 130 tys. dokumentów tożsamości. To średnio piętnaście na godzinę. Jeden co cztery minuty. A najwięcej zgłoszeń przybywało w drugim i trzecim kwartale, czyli od kwietnia do września. Nic dziwnego - wtedy najwięcej podróżujemy, jesteśmy rozluźnieni. Poza tym w letnich, skąpszych ubraniach ciężej dobrze ukryć portfel czy dowód osobisty.

liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamościliczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Co zrobić, gdy zauważysz brak dowodu?

Otwórz portfel i sprawdź, czy jest w nim dowód osobisty. Jest? Super!

Ale jeśli kiedyś spostrzeżesz, że zgubiłeś dowód, paszport czy prawo jazdy - nie ociągaj się, ale jak najszybciej zastrzeż utracony dokument.

Wpisać zagubiony dokument do ogólnopolskiej bazy Dokumenty Zastrzeżone możesz w banku, w którym masz konto. Jest też pewna grupa banków, które przyjmują takie dyspozycje od każdego.

Czasem zastrzec dokument można tylko w placówce banku, ale niektóre banki udostępniają też możliwość zgłoszenia telefonicznego lub samodzielnej blokady dokumentu w systemie bankowości internetowej. Opcję samodzielnego zastrzeżenia mają tez osoby posiadające konto w portalu Biura Informacji Kredytowej.

Uwaga! Istnieje możliwość anulowania zastrzeżenia dokumentu. Jednak z takiej opcji należy korzystać wyłącznie w sytuacji, gdy masz całkowitą pewność, że nikt nie zrobił sobie z niego użytku (np. znalazł się zakurzony pod łóżkiem). Bądź wyczulony m.in. na „uczciwych znalazców” - nie wiadomo w czyje ręce wpadł Twój dokument.

Po co zastrzegać dokumenty?

Jeśli Twój dokument tożsamości trafi w ręce oszusta, ten ma otwartą drogę m.in. do zaciągania pożyczek na Twoje nazwisko, wynajmowania mieszkań, pokoi hotelowych czy samochodów albo zakładania fikcyjnych firm. Liczby są alarmujące - w 2015 r. próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 253 milionów złotych.

Posługiwanie się dokumentem innej osobyPosługiwanie się dokumentem innej osoby Policja

Jeśli zgłosisz utracony dowód do systemu Dokumenty Zastrzeżone, wszystkie podłączone do niego instytucje (m.in. banki, firmy pożyczkowe, pośrednicy finansowi, firmy telekomunikacyjne, hotele, wypożyczalnie, kancelarie prawnicze i notarialne) będą miały dostęp do takiej informacji. Kiedy ktoś będzie próbował wylegitymować się Twoim dowodem czy paszportem, zostanie zdemaskowany.

Co oprócz zastrzeżenia?

Jeśli straciłeś dokument w wyniku kradzieży, powiadom o zajściu policję.

Zawiadom też najbliższy organ gminy i wyrób nowy dokument. Jeśli jesteś za granicą, w konsulacie musisz zawnioskować o paszport tymczasowy.

Komentarze (9)
Co 4 minuty musimy zastrzegać dokumenty. Jak nie dać sobie ukraść tożsamości?
Zaloguj się
 • mjunhy

  Oceniono 5 razy 5

  Jak to się dzieje że można bez problemu wziąć kredyt na nie swój dowód osobisty ?
  Dlaczego banki pozwalają ta taki proceder ?
  Co na to nasze prawo ?

 • needmoney

  Oceniono 4 razy 4

  W czasach gdy kopie dokumentów można zrobić w kilka sekund telefonem , to obywatel powinien byc chronioy a nie jego dane ...

 • guraf

  Oceniono 1 raz 1

  Moze najwyzszy czas zrobic cos zeby nie było tak łatwo zalozyc konta bankowe, wziasc kredyt, podpisac umowe na telefon itp na lewy dowod osobisty. Tylko tu bez zaostrzenia przepisów chyba sie nie da bo kazdy ma to w d...ie a biedny czlowiek po czasie sie dowie ze ma kredyt u komornika. Chyba najlepiej spalić dowod osobisty i zapomniec o nim.

 • k-jagiello

  0

  Historia opowiedziana mi w dniu dzisiejszym: dowód osobisty stracił ważność w roku 2005. W roku 2007 na ten dowód bank udzielił kredytu (!!!), ciekawe jak bo dowód z chwilą utraty ważności ma obcinany róg, zapewne na skan, dziś była właścicielka dowodu dowiedziała się ze komornik wszedł jej na konto. Takie rzeczy tylko w Polsce.

 • kardea

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko bądź tu mądry, jak znaleźć link na stronach tych banków. Na stronie Getin Banku nie znalazłam.

 • andrzejbak

  Oceniono 4 razy 0

  Żeby jeszcze nie podmieniali tożsamości w wydziałach ewidencji ludności to by było dobrze a nie jest jesteś żydem to możesz mieć więcej "tożsamości" kiedyś nawet mój nowy dowód wydali takiemu jednemu ale nie wziął na początek kredytu - chciał się ożenić !!! - autentyczne na Łódź Polesie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX