Sprzedawali inwestorom fałszywe akcje Ubera, a potem przepuścili ich pieniądze na striptiz i imprezy

Fundusz hedgingowy JSG Capital Investments założony w San Diego przez Javiera Carlosa Riosa i Jason Gilla sprzedawał fałszywe akcje Ubera, Airbnb i Alibaby. Sprawę bada amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd oraz tamtejszy departament sprawiedliwości.

JSG Capital Investments miał sprzedać inwestorom akcje Ubera, Airbnb i Alibaby za 9 mln dol, z czego aż 5,3 mln dol. zostało zdefraudowanych lub ukradzionych. Chodziło o tzw. akcje pre-IPO, czyli niepubliczną emisję, skierowaną do inwestorów prywatnych, która zwykle poprzedza emisję publiczną, czyli IPO.

W zasadzie historia 48-letniego Gilla (znanego także jako Jaswant Singh Gill) i 33-letniego Riosa byłaby jednym z wielu typowych oszustw wg schematu piramidy finansowej Ponziego - które zdarzają się na gorącym rynku akcji - gdyby nie to jak Amerykanie wydawali pieniądze.

Otóż, wg departamentu sprawiedliwości, ogromna część pieniędzy inwestorów została po prostu przepuszczona w Las Vegas, na panienki, striptiz w klubach tylko dla panów oraz na imprezach sportowych.

By przedłużyć imprezę i nie wzbudzać podejrzeń, Gill i Rios wypłacali niewielkie odsetki inwestorom, których pozyskali w pierwszej kolejności - oczywiście odsetki były płacone z pieniędzy kolejnych klientów.

Więcej o:
Komentarze (2)
Sprzedawali inwestorom fałszywe akcje Ubera, a potem przepuścili ich pieniądze na striptiz i imprezy
Zaloguj się
  • goostuff

    Oceniono 5 razy 5

    Tego co zobaczyli przynajmniej nikt im nie odbierze.

  • gienek1982

    Oceniono 4 razy 0

    "przepuszczona w Las Vegas, na panienki(...)" Panie Karolu Bogusz a może to były mężatki, a nie panny? Poza tym ładniej byłoby napisać, że pieniądze poszły na wynagrodzenia dla kobiet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX