"Oszust stulecia", który naraził firmę na rekordowe straty, teraz dostanie prawie pół miliona euro odszkodowania

Makler inwestycyjny Jerome Kerviel, który został skazany za spowodowanie rekordowych strat w wysokości 4,9 mld euro banku Societe Generale, dostanie 455 tys. euro odszkodowania. Zdaniem sądu niesłusznie został zwolniony z pracy.

Były trader domagał się od Societe Generale 5,7 mld euro. Sąd pierwszej instancji odrzucił to żądanie. Zamiast tego Kerviel dostanie 455,5 tys. euro, na które składa się 100 tys. euro za niesprawiedliwe zwolnienie, 300 tys. euro zaległego bonusu za rok 2007 oraz różnego rodzaju dodatki i wyrównania. 80 tys. euro ma być wypłacone natychmiast.

Prawie 5 mld euro strat

39-letni dziś Jerome Kerviel niemal doprowadził drugi co do wielkości bank we Francji do bankructwa. Na przełomie 2007 i 2008 roku operował nielegalnie funduszami banku. Nie miał przy tym odpowiednich uprawnień, ale znał zabezpieczenia banku. Ustalono, że transakcje opiewały na łączną kwotę blisko 50 mld euro. 

W 2008 roku, po kontrolach wewnętrznych, władze banku zdały sobie sprawę z zagrożenia, jakie powodowały działania maklera i zwolniły go z pracy.
W październiku 2010 r. Kerviel został skazany za nadużycie zaufania, fałszerstwo i posługiwanie się nieprawdziwymi danymi na pięć lat więzienia, a także zwrot sum, które stracił Societe Generale. Sąd uznał, że jego nieautoryzowane transakcje spowodowały straty w wysokości 4,9 mld euro.

Skazany makler na audiencji u papieża

Rok później sąd apelacyjny podtrzymał to orzeczenie, a Kerviel wniósł sprawę do francuskiego Sądu Kasacyjnego.

W 2014 roku, w oczekiwaniu na decyzję Sądu Kasacyjnego, Kerviel ruszył w dwumiesięczną pielgrzymkę z Rzymu do Paryża, która miała być protestem przeciwko "tyranii rynków" i zwrócić uwagę opinii publicznej na to zjawisko. Makler był nawet na audiencji u papieża Franciszka, otrzymał różaniec, który miał przekazać matce.
Kilka dni później Sąd Kasacyjny podtrzymał trzy lata więzienia dla maklera, zwolnił go jednak z obowiązku zapłaty 4,9 mld euro.

Będzie apelacja od wyroku

Kerviel od początku utrzymywał, że jego przełożeni wiedzieli o zawieranych ryzykownych transakcjach i dopóki przynosiły zyski przymykali na nie oko, a nawet do nich zachęcali. Bank twierdził z kolei, że makler działał sam, bez niczyjej wiedzy.

Sąd przychylił się do wersji Kerviela i uznał, że zwolniono go z pracy "bez realnego lub poważnego powodu". Makler ucieszył się z werdyktu i zapowiedział dalszą walkę o oczyszczenie swego dobrego imienia. Jego adwokat podkreślił, że wyrok "przywraca sprawiedliwość i obala prezentowany od początku punkt widzenia banku". Z kolei adwokat Societe Generale uznał wyrok za skandaliczny i zapowiedział odwołanie do drugiej instancji.

Więcej o:
Komentarze (42)
"Oszust stulecia" dostanie prawie pół miliona euro odszkodowania
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 12 razy 10

  Paranoja.

  Albo facet łamał wewnętrzne przepisy banku i dysponował kwotą do której nie miał prawa za pomocą zhakowania systemu. To słusznie wyleciał i nic mu się nie należy

  Albo nic nie łamał, przełożeni wiedzieli co robił, a wywalenie go to tylko próba zarżnięcia kozła ofiarnego. Należą mu się nie tylko zaległe pobory i premie ale i odszkodowanie za pomówienie.

  Tu zaś mamy info że łamał, oszukiwał ale i tak mu się odszkodowanie należy... no paranoja. Albo dziennikarz coś przekręcił (w co szybciej uwierzę) albo jacyś sędziowie nie domagają na umyśle.

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 7

  A gdzie mechanizmy kontrolne banku? Mozna tak sobie niepostrzezenie obracac 50 mld euro i nikt tego nie zauwaza? Gdzie audytorzy, gdzie nadzor finansowy?

 • 999s

  Oceniono 5 razy 5

  "Z kolei adwokat Societe Generale uznał wyrok za skandaliczny i zapowiedział odwołanie do drugiej instancji."
  Jaka jest ta druga instancja? Ta, która stoi wyżej od francuskiego Sądu Kasacyjnego? Albo tak ich złupił, że nie stać ich na rozgarniętych adwokatów albo ktoś źle przepisał, a potem jeszcze słabiej przetłumaczył.

 • xrafael

  Oceniono 1 raz 1

  pewnie ze wiedzieli a jak problemy to co zlego to my ? obracal przez lata tyle kasy a oni nie wiedzieli peerdu peerdu bendzie wiosna

 • antepavelic69

  Oceniono 1 raz 1

  To tak jak nasz Plichta z Amber Gold,co prawda u Papieża nie był,ale po kościołach się tułał i 1 mln złotych na kościół w Gdańsku dał:)

 • kkorzempa

  Oceniono 1 raz 1

  Przyznam, że koleś jest geniuszem. Takich teraz światu potrzeba. Zdolni młodzi bankowcy świadomie pracujący na niekorzyść swoich banków mogą być interesującym antidotum na banksterów:) Potrzeba ikry, sprytu i odwagi. Może przyjdzie też taka moda w międzynarodowych korporacjach:) Społeczeństwo ma jak widać wbudowane mechanizmy obronne.

 • spoter

  Oceniono 1 raz 1

  Każda korporacja jest oparta na modelu systemu totalitarnego. Róznica jest tylko jedna: w politycznym systemie totalitarnym za krytyke lub nieposłuszeństwo władzy laduje sie w więzieniu lub obozie pracy. W korporacyjnym systemie totalitarnym za to samo ląduje się na bruku.

 • curious2003

  Oceniono 3 razy 1

  żerom squ...el

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki by powiedział, że miliard w te czy 4 miliardy wewte to niewielka różnica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX