Bezwzględny wyrok sądu. Chodzi o... cukierki M&M's

Sprzedaż słynnych na całym świecie cukierków M&M's może zostać zakazana w szwedzkich sklepach. Nie chodzi jednak o zdrowie konsumentów. Zdaniem sądu, ich producent naruszył znak towarowy innej firmy.

Poszło o literę M, która w tym przypadku jest znakiem towarowym. W ubiegły czwartek sąd apelacyjny w Sztokholmie orzekł, że producent M&M's, koncern Mars, naruszył znak towarowy M należący do Kraft Foods Sverige. To spółka zależna firmy Mondelez, produkująca czekoladowo-orzechowe przekąski Marabou M.

Mars może co prawda nadal sprzedawać swoje cukierki w Szwecji, ale każdorazowo zostanie ukarany grzywną w wysokości 250 tys. dolarów. Koncern może też odwołać się od tej decyzji do 30 czerwca. Każde odwołanie spowoduje, że zakaz sprzedaży zostanie zawieszony.

Nie ma problemu z pomyłkami

Z wyroku sądu, co oczywiste, zadowoleni są przedstawiciele Mondelez. Celin Huseby, dyrektor do spraw korporacyjnych Mondelez Norge powiedziała, że znaki towarowe są dla koncernu niezwykle cenne. - Ta sprawa jest bardzo ważna, gdyż podkreśla znaczenie ochrony i regulacji posługiwania się znakami towarowymi - wyjaśnił Huseby.

Rzecznik koncernu Mars powiedział z kolei, że biorąc pod uwagę decyzję sądu, koncern oceni kolejne kroki dla "ukochanej marki w Szwecji". - Będziemy oczywiście przestrzegać wszystkich lokalnych przepisów w tej sprawie - dodał rzecznik.

Jak zauważył także, marka M&Ms jest popularna na całym świecie od 1941 roku i nie ma problemu z pomyłkami produktu M&M's oraz produktów orzechowych marki Marabou M.

Spór trwa już siedem lat

Produkty Marabou M są sprzedawane w Szwecji od 1957 roku. W 1989 roku zawarto porozumienie pomiędzy Mondelez a Marsem, na mocy którego Mars nie sprzedawał cukierków M&Ms w Skandynawii. Umowa wygasła w 1998 roku, a w roku 2009 Mars wprowadził M&Ms do sklepów w Szwecji. Wtedy też rozpoczął się spór pomiędzy obiema firmami.

Więcej o:
Komentarze (33)
Bezwzględny wyrok sądu. Chodzi o... cukierki M&M's
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 18 razy 16

  Bezwzględny wyrok Trybunału Konstytucyjnego..................... a PiS nadal leci w kulki.

 • fakej

  Oceniono 10 razy 8

  "Mars może co prawda nadal sprzedawać swoje cukierki w Szwecji, ale każdorazowo zostanie ukarany grzywną w wysokości 250 tys. dolarów."

  Każdorazowo czyli jak, od każdej sprzedanej drażetki zapłacą $250k kary?

 • kloceklego

  Oceniono 5 razy 5

  "Mars może co prawda nadal sprzedawać swoje cukierki w Szwecji, ale każdorazowo zostanie ukarany grzywną w wysokości 250 tys. dolarów."

  co oznacza "każdorazowo"? od jakiego "każdego razu" te 250 tys. będzie liczone? każdej paczki, palety, tira, tony?

 • ksobier

  Oceniono 2 razy 2

  No i super. Apple opatentował kształt okrągły, a szwedzi literkę M. Jak można to ja opatentuję samogłoski i do końca życia mojego i mojej rodziny jesteśmy ustawieni. Za każde użycie samogłoski zażądam... nie 250tyś euro... 1 euro. Wystarczy mi tych miliardów euro.

 • olsztyniak79

  Oceniono 1 raz 1

  zmienić nazwę na MandMs na runku szwedzkim i będzie OK.

 • nieznany_man

  0

  strasznie zazębiające się nazwy z literą M... Niedługo każdy sobie zrobi znak towarowy na literkę z alfabetu i nie będzie można jej używać =D

 • pafdadi

  0

  250 tysięcy od czarnego cukiereczka? Skąd my to znamy...

 • szczur_z_kanalu

  0

  250 tysięcy od każdego czarnego cukiereczka. Skąd my to znamy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX