Rosyjska gospodarka ma się lepiej. Tak twierdzi ich bank centralny i pierwszy raz od roku obniża stopy procentowe

Rafał Hirsch
Jak wiadomo Rosja od wielu miesięcy jest w recesji. Ale teraz, kiedy ropa już przestała tanieć, a rubel już nie słabnie widać światełko w rosyjskim tunelu. A przy niższych stopach procentowych wychodzenie z recesji powinno być nawet szybsze.

Oto pięć najważniejszych rzeczy z komunikatu rosyjskiego banku centralnego:

 • Inflacja w Rosji wyhamowała. Wynosi nieco ponad 7 procent ( a jeszcze rok temu wynosiła ponad 15 procent). Ceny już nie rosną tak szybko, bo w recesji ludzie mają coraz mniej pieniędzy, czyli to takie małe szczęście w nieszczęściu. Dzięki temu że inflacja spada można też obniżyć stopy procentowe. Właśnie spadły z 11 do 10,5 procent.
 • Co bardzo ważne, spadły też oczekiwania inflacyjne ludności. Czyli Rosjanie już nie boją się, że ceny będą rosnąć coraz szybciej. W takiej sytuacji znacznie łatwiej doprowadzić do faktycznego spadku inflacji. Na koniec tego roku inflacja ma być poniżej 6 procent, a w końcówce 2017 dojść do 4 procent, czyli poziomu docelowego w Rosji.
 • Gospodarka Rosji uodporniła się na wahania cen ropy – pokazują to dobre dane za pierwsze cztery miesiące roku. Rośnie eksport towarów niezwiązanych z ropą. Ale sektor naftowy pozostaje w stagnacji.
 • W drugim półroczu ma znów pojawić się wzrost PKB, w 2017 ten wzrost ma sięgnąć 1,3 procent. To prognoza oparta na założeniu, że ropa nadal będzie kosztować 40 USD za baryłkę
 • Ryzyko dla pozytywnego scenariusza wynika głównie z niepewności dotyczącej budżetu państwa. Nie wiadomo jak będą w przyszłości wyglądac wskaźniki waloryzacji płac i emerytur. Sporo może też napsuć sytuacja na globalnych rynkach finansowych, jeśli się zepsuje 
Więcej o:
Komentarze (84)
Rosyjska gospodarka ma się lepiej. Tak twierdzi ich bank centralny i pierwszy raz od roku obniża stopy procentowe
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 9 razy 3

  A u nas, modlą się o inflację.

 • szabepio

  Oceniono 2 razy 2

  Stopy 10.5%!!! To moze ktoś ma ochotę na "tani kredyt". . Inflacja 7%. Ropa po 40 usd czyli po mniej więcej tyle po ile ją wydobywają. Leżą i robią pod siebie. Bez kasy z zewnątrz oraz stabilizacji na rynku finansowym wewnętrznym nie bedzie żadnego światełka bo nikt nie inwestuje w produkcję i nie ma komu tej produkcji kupowac. A świat jej nie kupi bo jest ona 50lat za światem technologicznie i jakościowo. Poza tym złoża ropy i gazu się kończą. Muszą wydobywac coraz drożej. A jak dodany powszechny alkoholizm 30mln ludzi złodziejstwo korupcję do sześcianu gruźlicę żółtaczkę C Hiv 40mln ludzi to kto ma budować tę tzw gospodarkę. Kazdy zyje tam z dnia na dzień. Pije i nic pije i traci czas. Brak przedsiebiorczosci pracowitości. Społeczenstwo rozpite pasywne.

 • fumsia

  Oceniono 8 razy 2

  To nie jest dobra informacja. Jeżeli zobaczyli światełko w tunelu to zaraz zaczną się rozglądać kogo by tu napaść (przepraszam, wyzwolić)
  Jeżeli wielkie państwo opiera cały swój budżet na ropie, a kasa idzie na łapówki zamiast na modernizację czegokolwiek, to nie wróży za dobrze.
  Wolałabym żeby Rosjanie jakoś się ogarnęli. Dla ogólnego dobra.

 • zigzaur

  Oceniono 16 razy 2

  Czynownicy dostali prikaz pisania optymistycznych sprawozdań. Jak nie, to ucieczka do Mandżurii.

 • fumsia

  Oceniono 8 razy 2

  No i kogo ta informacja powinna cieszyć? Zobaczą światełko w tunelu i zaraz zaczną się rozglądać kogo by tu napaść (przepraszam, wyzwolić) tym razem.
  Jeżeli budżet wielkiego kraju opiera się na ropie, jeżeli ten kraj petrodolary wykorzystuje na łapówki a nie modernizacje to raczej nie wróży dobrze.
  I nie. Nie jest mi przykro, że biedę klepią. Chciałabym tylko żeby wnioski wyciągnęli

 • justas32

  Oceniono 22 razy 2

  Wszyscy wieszczyli że Rosja już, już upada gospodarczo. A tu taki numer ...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Brexit i tak rozłoży rosyjskie finanse, a jakby jeszcze Polska z rosyjskiej ropy zrezygnowała, to z rosyjskiej gospodarki niewiele zostanie. I to bez zaostrzania sankcji.

 • asperamanka

  Oceniono 3 razy 1

  "Rośnie eksport towarów niezwiązanych z ropą. Ale sektor naftowy pozostaje w stagnacji."
  ======================

  No. Tym towarem "niezwiązanym z ropą" jest broń i uzbrojenie - od 2005 do 2015 wartość eksportu broni wzrosła z 5 do 15 miliardów $.

  Poza tym surowce (w tym płody rolne) nadal stanowią łącznie 92% eksportu Rosji, a pozostałe 8% to głównie broń i eksport do państw WNP tego, czego się nie da sprzedać nigdzie indziej.

  Pan Redaktor cytuje komunikaty Centralnego Banku Rosji bez słowa komentarza i bez podania faktów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX