"Mafia w górnictwie". Według sądu działali w dobrej wierze, apelacji nie będzie

Do sądu nie trafi ponownie sprawa wytoczona dwóm liderom związkowym, którzy pięć lat temu stwierdzili publicznie, że "górnictwem rządzi mafia". Związkowcy są więc uniewinnieni od zarzutu zniesławienia, co może sugerować, że ich słowa były prawdziwe.

Historia ma początek w 2011 roku na konferencji prasowej zwołanej w związku z doniesieniami medialnymi na temat różnicy pomiędzy danymi dotyczącymi wydobycia węgla i jego ilością znajdującą się na hałdach kopalni Halemba-Wirek.

Lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek i działacz związku w Kompanii Marceli Murawski utrzymywali wówczas, że z kopalni zniknął węgiel o wartości 20 mln zł, ich zdaniem zarząd spółki wiedział o tym. Zarzucili władzom Kompanii Węglowej, że dochodzi w niej do kradzieży węgla.

W trakcie konferencji prasowej powiedzieli też, że "polskim górnictwem rządzi mafia, dotyczy to zarówno Kompanii Węglowej, jak i innych spółek węglowych". - Dochodzi do sytuacji przestępczych, związanych z rozstrzyganiem przetargów, i układów mafijnych, które posługując się metodami typowymi dla mafii, decydują o tym, kto rządzi polskim górnictwem - podkreślali liderzy Sierpnia 80.

Mafia w górnictwie? Bez apelacji

Odpowiedzią na słowa związkowców był prywatny akt oskarżenia skierowany do sądu przez ówczesny zarząd Kompanii Węglowej (dziś Polska Grupa Górnicza). Uznał on słowa związkowców za "nieprawdziwe, nierzetelne, pomawiające i oszczercze".

W pierwszym procesie, we wrześniu 2014 r., sąd uznał, że związkowcy pomówili byłe kierownictwo spółki i wymierzył im po 9 tys. zł grzywny. W drugim procesie, w marcu br., po zaskarżeniu orzeczenia przez obronę, sąd uniewinnił związkowców od zarzutu zniesławienia. Od tego wyroku odwołała się Kompania Węglowa.

Sprawę rozwiązało przekształcenie Kompanii Węglowej w Polską Grupę Górniczą (PGG) 1 maja br. PGG oświadczyła, że nie chce już ścigania związkowców i wycofuje apelację z sądu.

Obowiązującym jest więc wyrok z taką sentencją, że "Bogusław Ziętek i Marceli Murawski używając określonych sformułowań kierowali się potrzebą, koniecznością zwrócenia uwagi opinii publicznej na skalę problemu, działali w dobrej wierze opierając się na posiadanych informacjach, kierując się zasadami doświadczenia życiowego i logiki".

Szczególnie warto zwrócić uwagę na ostatni fragment wywodu sędziego. Sąd twierdzi, że "mafia" to nic obraźliwego dla górnictwa.

Dopłacamy miliardy

Pod koniec marca polskie kopalnie zatrudniały 90 tys. osób. Od roku 2007 zatrudnienie w górnictwie obniżyło się o 29 tys. osób.

Zgodnie z wyliczeniami Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, wsparcie dla górnictwa węglowego w latach 2010 -2013 wynosiło średnio ponad 1,1 mld zł rocznie. Uwzględniając emerytury górnicze, rachunek rośnie do 5,5 mld zł każdego roku.

Więcej o:
Komentarze (25)
"Mafia w górnictwie". Według sądu działali w dobrej wierze, apelacji nie będzie
Zaloguj się
 • bonifacy_40

  Oceniono 24 razy 22

  z podanych danych , wychodzi że do każdego pracującego w górnictwie dopłacamy 61 000zł rocznie , skoro tak jest, a liczby nie kłamią to już lepiej zlikwidować to wszystko , zaorać i jabłonie posadzić niech jabłka rodzą :) , bo jak na razie do sadów nie dopłacamy

 • mi1111

  Oceniono 18 razy 16

  wspieranie emerytów górniczych kosztem dzieci.....5,5mld to 1/3 kosztu programu 500+....

 • a.k.traper

  Oceniono 15 razy 13

  przecież pan Ziętek z sympatykami mogą wziąć kredyt i rozpocząć wydobycie w kopalni biorąc zyski i odprowadzając należności do Skarbu Państwa, oprócz tego zatrudnią wiele osób na stawkach dużo większych niz te, które ustalii politycy i związkowcy.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 7 razy 5

  Ależ oni powiedzieli prawdę: przecież górnictwem rzadzą związkowcy!

 • tygrys102

  Oceniono 7 razy 5

  mafia to obecny rząd...

 • y.woodoo

  Oceniono 4 razy 4

  Czekam teraz az czlonkowie mafii pruszkowskiej, wolominskiej i hooi wie jeszcze jakiej wniosa sprawy o odkrecenie falszywych oskarzen o przynaleznosc do zwiazkow przestepczych i ich dzialania.
  Dzialali w dobrej sprawie (brzmi jak dobra zmiana).
  Mafia to brzmi dumnie.
  Szanowni panowie Mafiosi, WIERZE w was.

 • zd46

  Oceniono 5 razy 3

  Znalezione w Internecie!!!!!!!Do polskiego górnictwa dopłacamy - my wszyscy - ok. 6 mld zł rocznie.
  Górnicy protestują o zachowanie:
  - 14-ta pensja (13-tek jako takich nie ma, jest Barbórka))
  - 15-ta pensja
  - Gwarancja corocznej waloryzacji pensji
  - Stażowe (Karta Górnika decyduje o tym, że np. po 15 latach dodatek stażowy wynosi 70% płacy zasadniczej; jeśli płaca zasadnicza wynosi np. 2.000zł, to wraz z wysługą lat daje to już ok. 3.400zł)
  - Deputat węglowy; 12 ton a co najmniej (!) 6 ton rocznie (x cena tony węgla); zatrudnieni przed 1999 r. mają prawo do 8 ton
  - Barbórka z okazji Dnia Górnika (kwota na tyle duża, że w grudniu wiele rodzin górniczych stać na spore remonty domów i grube zakupy)
  - Premia regulaminowa
  - Premia uznaniowa
  - Nagroda z zysku do podziału. Jeśli zysku nie wypracowano, to budżet Państwa ma ich dofinansować !
  - Dodatek zmianowy
  - Dodatek eksportowy
  - Zjazdowe” - każdy kto zjeżdża na dół kopalni ma to „od zjazdu” (parę lat temu 11 zł/dzień)
  - Bony żywnościowe (tzw. „kartki”: parę lat temu to było 14,50 zł / dzień, 350 zł/mies.)
  - Bony świąteczne
  - Dofinansowanie do kolonii
  - Dofinansowaniu do wczasów rodzinnych
  - Wyprawka szkolna dla dzieci, tzw. „ołówkowe”
  - Spłata raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej
  - Skrócony czas pracy
  - Emeryci, najmłodsi w Europie (emerytura po 25 latach pracy). Składki pobierane od kopalń (Górnicza składka emerytalna) nie pokrywają nawet połowy wypłat górniczych emerytur - resztę dopłaca Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy w Polsce.
  - Górnicze odprawy emerytalne - średnio 17 tys. zł. W 2013 zmiany, odprawy od minimum 10 tys. do 20 tys. zł.
  - Związki Zawodowe (po dwadzieścia w każdej kopalni, na koszt kopalni oczywiście).
  W sumie to ponad 20 dodatkowych przywilejów ujętych w Karcie Górnika, ukrywających faktyczne dochody górników. Tego "biedni" górnicy tak zaciekle bronią na ulicach i pod ziemią. !!!!!

 • amuzc

  Oceniono 2 razy 2

  Zmieniają się nazwy "ówczesny zarząd Kompanii Węglowej (dziś Polska Grupa Górnicza)..." a poza tym nic więcej. Jak fedrowali tak fedrują a reszta się zrzuca na to ich fedrowanie.
  "wsparcie dla górnictwa węglowego w latach 2010 -2013 wynosiło średnio ponad 1,1 mld zł rocznie".
  Czyli jak zwykle. I nie ma mocnych żeby to zmienić. Inne firmy padają i nie mogą liczyć na pomoc. A w tym wypadku przydałaby się osoba jak Margaret Thatcher.

 • gadagadu

  Oceniono 2 razy 2

  adam. radwanski ....

  toty od tej radwanskiej ????? stary pisior jesteś ......

  a o tematu ...... prawda jest jedna - wciąż dopłacamy do górników (nie górnictwa)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX