Nauczyciele jak górnicy, będą dostawać odprawy

15 tysięcy złotych jednorazowej nagrody dostają nauczyciele w Elblągu, którzy zdecydują się odejść na emeryturę. Być może już wkrótce większa rzesza belfrów będzie cieszyć się ze znanych m.in. z górnictwa odpraw.

Nagroda przysługuje elbląskim nauczycielom, którzy mają prawa emerytalne i do końca roku zdecydują się zrezygnować z pracy w placówkach oświatowych. Jak podaje portal tvbraniewo24.pl, do tej pory z możliwości skorzystało 57 osób.

Wprowadzony przez prezydenta Elbląga program jest nowatorski w skali kraju, jego celem jest przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy w szkołach dla młodych nauczycieli. Jednak w świetle wyzwań, jakie stoją przed polską oświatą może się okazać, że prezydent Witold Wróblewski już niedługo znajdzie naśladowców w całej Polsce.

Demografia i sześciolatki

W najbliższym bowiem czasie polscy nauczyciele będą tracić pracę z dwóch zasadniczych powodów. Pierwszym jest niż demograficzny, który powoduje, że w ostatnich latach spada liczba uczniów w szkołach. Efektem są zwolnienia nauczycieli, których dziś jest około 650 tys. Tylko w latach 2012-14 pracę straciło ok. 20 tys. belfrów.

Tutaj w najbliższym czasie niewiele się zmieni. Nawet jeśli pożądane skutki przyniesie rządowy program 500 plus i zacznie rodzić się więcej dzieci, na zmianę w szkołach przełoży się to dopiero za dobrych kilka lat.

Drugim czynnikiem, który w nadchodzącym roku szkolnym wpłynie na zmniejszenie ilości pracy w szkołach, jest cofnięcie sześciolatków do przedszkoli. W grudniu ub.r. posłowie PiS zdecydowali bowiem o zniesieniu obowiązku szkolnego dla dzieci w tym wieku. Według wyliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego, wymusi to zwolnienie nawet 15 tys. nauczycieli.

40 tys. zł odprawy w górnictwie

System odpraw znany jest w Polsce przede wszystkim z branży górniczej. W latach 1998-2001, za czasów koalicji AWS-UW, zlikwidowano 23 nierentowne kopalnie, z górnictwa odeszło wówczas 114 tys. osób. Zwalniani górnicy dostawali odprawy z Górniczego Pakietu Socjalnego w wysokości 40 tys. zł brutto. Z pomocy skorzystało 67 tys. górników.

Nie wszystkie pieniądze posłużyły aktywizacji zwalnianych górników. 33 proc. z nich w ogóle nie zaczęło szukać pracy, kolejnych 18 proc. po odejściu z kopalni deklarowało, że nie zamierza tego robić w najbliższym czasie, jeszcze inni przeszli na wcześniejsze emerytury.

Więcej o:
Komentarze (76)
Nauczyciele jak górnicy, będą dostawać odprawy
Zaloguj się
 • div00

  Oceniono 35 razy 33

  Założę się, że żaden katecheta pracy nie straci. Co więcej powstanie 50% nowych etatów tego ważnego dla dzieci przedmiotu. Będą na nim oglądać filmy o aborcji, stygmatach lub egzorcyzmach.

  Ironia losu będzie oglądanie filmów o św. inkwizycji, jakiej dopuścili się ateiści względem chrześcijan.

  I to się właśnie nazywa dobra zmiana!!!

 • comysle

  Oceniono 17 razy 15

  Czy tak samo potraktowani? Ile wynosi odprawa górnika, a ile nauczyciela? Ile wynosi emerytura górnika, a ile nauczyciela?
  Pytanie: PiS zamierza wprowadzić ośmioklasową szkołę powszechną. W które klasie zostanie wprowadzony drugi język obcy? Bo zalewska stwierdzila, że decyzję podejmą "jezykowcy". Jacy "językowcy"? Ona jest ministrem. Obawiam się, że chcą wrócić do sytuacji spzred lat, gdy drugi język był dopiero w liceum. W technikach go wcale nie było.

 • Marcin Wojtczak

  Oceniono 24 razy 14

  Nauczycielowi zwalnianemu z pracy z winy szkoły przysługuje przeniesienie w stan nieczynny i otrzymywanie pensji przez 6 miesięcy lub odprawa w wysokości 6 wynagrodzeń, biroąc pod uwagę, że nauczyciele przed emeryturą mają najwyższe w tej branży pensje, do te 15 tysięcy należy się jak psu zupa, bez żadnej łaski ze strony samorządu.

 • panhoryzontu

  Oceniono 6 razy 6

  Czy PO rządzi czy PIS, niesporawiedliwość społeczna jest i będzie...

 • futon

  Oceniono 8 razy 6

  Jest co takiego jak urząd statystyczny i dane na temat tego ile dzieci będzie w szkołach nie są żadną tajemnicą. W ten sposób w rozwiniętych krajach państwo zatrudnia tyle nauczycieli, żeby ich potem nie zwalniać. To samo dotyczy wyższych uczelni. Zdziwiony patrzę na rozbudowę wyższych uczelni, np. Uniwersytetu Gdańskiego. Za 10 lat będzie płacz zwalnianych i puste budynki.

 • nauczyciel_pl

  Oceniono 9 razy 5

  Nauczycieli potraktują jak górników?
  15tys. w 2016 kontra 40tys. w 1998, wtedy za tamto 40tys. można było kupić mieszkanie w Warszawie. Teraz za to 15 tys. będą mogli sobie kupić 2m2 :)

 • rojberek

  Oceniono 6 razy 4

  Tak, wywalajcie szybciej i więcej pieniędzy podatników, a szybciej dogonicie sławną Grecję ;-P

 • y0rg

  Oceniono 6 razy 4

  Ok, a inne zawody? Jak wszyscy to wszyscy, miał być koniec z przywilejami, ale nadal są ci lepsi i ci czwartej kategorii. Draństwo nadal kwitnie i nie widzę powodów by, górnik czy nauczyciel był lepszy od sprzedawczyni z Biedronki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX