Rosja w coraz gorszym położeniu. W 2017 roku wyczerpie się Fundusz Rezerw

Z powodu zbliżających się wyborów Kreml nie zamierza ograniczać wydatków państwa. Dlatego by pokryć deficyt budżetowy, Rosja w przyszłym roku wyczerpie środki Funduszu Rezerw.

Fundusz Rezerw to jeden z dwóch tzw. funduszy suwerennych. Do końca 2016 roku Kreml wyda z niego 980 mld rubli, czyli 15,3 mld dolarów. W 2017 roku Fundusz Rezerw zostanie wyczerpany.

Drugim funduszem suwerennym Rosji jest służący łataniu braków w systemie emerytalnym Fundusz Dobrobytu Narodowego i rząd rosyjski także do niego będzie musiał sięgnąć. Z propozycji rosyjskiego ministerstwa finansów wynika, że w 2017 roku będzie to 783 mld rubli (12,2 mld dolarów), czyli jedna szósta zasobów funduszu. W 2018 roku budżet państwa zasili kolejne 883 mld rubli (13,6 mld dolarów) z Funduszu Dobrobytu Narodowego - podaje Reuters.

Reuters zauważa, że władze rosyjskie od dłuższego czasu wiedziały, że środki w Funduszu Rezerw, który na początku roku 2014 wynosił 87 mld dolarów wyschną około 2017 roku. To, że nie udało się temu przeciwdziałać świadczy o tym, że nie znaleziono źródła oszczędności lub alternatywnego sposobu finansowania.

Fot. ShutterstockFot. Shutterstock  Fot. Shutterstock

Deficyt rośnie, a wybory blisko

W tym roku Rosja przeżywa drugą już recesję w ciągu ostatnich sześciu lat, rośnie deficyt budżetowy za sprawą m.in. pikujących od 2014 roku cen ropy naftowej oraz sankcji nałożonych na Moskwę po agresji na Krym.

By łatać niedobory budżetowe, Rosja musi sięgać do rezerw z funduszy krajowych i pożyczek. W ciągu trzech lat zadłużenie wewnętrzne ma zwiększyć się czterokrotnie, z 300 mld do 1,29 bln rubli.

Kreml nie zamierza na razie ograniczać wydatków, zbliżają się tam bowiem wybory parlamentarne, we wrześniu br. i prezydenckie, w 2018 roku. Wydatki mają wynieść 15,87 bln rubli (245,7 mld dolarów) w ciągu najbliższych trzech lat.

Rosja ogranicza megaprojekty

W 2008 roku Rosja przekształciła Fundusz Stabilizacyjny w Fundusz Rezerw i Fundusz Dobrobytu Narodowego. Około jedna trzecia drugiego z nich przeznaczona jest na finansowanie wielkich projektów rządowych, m.in. Nord Stream 2, gazoporty, gazociągi do Chin czy projekty wydobywcze. W sytuacji, gdy z jego środków trzeba pokrywać deficyt budżetowy, cześć projektów dostanie mniejsze dofinansowanie.

Więcej o:
Komentarze (148)
Rosja w coraz gorszym położeniu. W 2017 roku wyczerpie się Fundusz Rezerw
Zaloguj się
 • cacadux

  Oceniono 34 razy 26

  Za trzy lata w takim położeniu będzie Kaczynski. Wyczerpią sie wszelkie mozliwości fundowania ludziom wyborczej kiełbasy. I albo bedzie musiłą oddać włądzę - czego sobei nei wyobraża - albo zatrzymać ją siłą: wojskiem i policją. Powtórka z 13-go grudnia. Zacznijmy się juz na to przygotowywać. Trzeciej drogi nei ma, Kaczyński ma mentalność bolszewika, który nei potrafi normalnie rozmawiać i negocjować.

 • vlllv

  Oceniono 19 razy 5

  Rosja pada gospodarczo na kolana choć jej wydatki budżetowe na głowę wynoszą ledwo 11% tego, co wydaje np. Francja.
  Spośród 15 krajów wydających najwięcej na zbrojenia Rosja jest na trzecim miejscu pod względem odsetka PKB wydawanego w tym celu. Brawo Władimir!
  W Rosji ekspoludują już sery rosyjskiej produkcji od chemicznych podróbek mleka (np. z cementem) którego brakuje w skutek sankcji, jakie Władimir narzucił swojemu narodowi.

 • hirvi1

  Oceniono 6 razy 4

  No to kogoś napadną. Wojna to stary rosyjski sposób na radzenie sobie z kryzysami wewnętrznymi.

 • kolo125

  Oceniono 12 razy 4

  ale mały i zakompleksiony fiutinek na wojenki to ma kasę ! głupi ten naród !!

 • panamarcina2

  Oceniono 18 razy 4

  Nie ma lepszej wiadomości :) Jak Rosja, ten bandycki kraj wreszcie upadnie to kupię najlepszego szampana.

 • pragmatycznyromantyk

  Oceniono 3 razy 3

  Część osób wyobraża sobie, że pod pojęciem "funduszu rezerw" rozumie się pieniądze grzecznie spoczywające na koncie, czekające na "czarną godzinę". Otóż, w przypadki rosyjskiego fundusze rezerw, spora część tych środków może być przeznaczona na inwestycje, a raczej "inwestycje".
  Gdy, w wyniki sankcji i załamania cen ropy, spółki gazowe zaczęły mieć problemy, "doinwestowano" je właśnie z funduszu rezerw, żeby spółki zachowały płynność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX