Wicepremier Morawiecki załatwi Polakom wyższe zyski z lokat. Bylebyśmy finansowali rozwój kraju

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie podatku od zysków kapitałowych dla inwestycji na ponad rok z 19 proc. do 10 proc. To przyniesie oszczędzającym zyski „na rękę”wyższe aż o jedną dziewiątą.

Program Budowy Kapitału, którego założenia niedawno przedstawił minister rozwoju Mateusz Morawiecki, zakłada obniżenie podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) z 19 proc. do 10 proc. dla inwestycji na ponad 1 rok. Taka zmiana miałaby duży wpływ na poziom zysków osiąganych przez oszczędzających czy inwestujących.

Dziś, lokata o oprocentowaniu 3 proc. na 10 tys. zł na 2 lata generuje 600 zł odsetek. Ale do nas trafia tylko 486 zł, bo resztę - 19 proc. odsetek, czyli tu 114 zł - zabiera państwo. Po obniżce podatku z 19 proc. do 10 proc. państwu trzeba by oddać 60 zł odsetek, a nasz zysk „na rękę” wyniósłby 540 zł. Czyli byłby o 1/9 wyższy.

Przy nowych zasadach lokata długoterminowa na 3 proc. dawałaby tyle odsetek, co dzisiejszy depozyt na 3,33 proc.

Zmiana stawki podatku leży w gestii Ministerstwa Finansów, ale trudno podejrzewać, żeby wicepremier Morawiecki nie zdołał przeforsować tam swojej idei. - Chcemy zainspirować Ministerstwo Finansów, żeby dochody z długoletnich lokat były niżej opodatkowane - mówił jeszcze w poniedziałek.

Ministrowi potrzebne są pieniądze

Obniżenie podatku wyłącznie dla dłuższych depozytów ma zachęcić Polaków do oszczędzania długoterminowego. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, dziś tylko niespełna 25 proc. bankowych depozytów jest ulokowanych na okres przynajmniej roku, jedynie 6 proc. na 2 lata lub dłużej.

To problematyczne dla gospodarki Polski. Jak argumentuje Morawiecki, brak długoterminowych oszczędności negatywnie wpływa na zdolność finansowania inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza w innowacje.

Dlatego też, poza obniżką podatku, planowane jest całkowite zwolnienie z opodatkowania zysków z tzw. detalicznych obligacji infrastrukturalnych. Celem ich emitowania byłoby sfinansowanie projektów strategicznych. Innymi słowy - każdy, kto swoje oszczędności zaangażuje we wspieranie rozwoju kraju, nie zapłaci podatku.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że poprzez obniżenie podatku Belki w kieszeniach Polaków zostanie 250 mln zł rocznie.

Obecnie preferencje podatkowe funkcjonują wyłącznie na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Są one jednak mało „namacalne”, bo podatek omija się dopiero sięgając po oszczędności w wieku 60 (IKE) lub 65 lat (IKZE).

Czy będą lokaty na rok i jeden dzień?

Banki sygnalizują, że na razie jest jeszcze za wcześnie na planowanie zmian w ofercie w związku z planami Morawieckiego. Nie ukrywają jednak, że wezmą pod uwagę zastąpienie lokat rocznych depozytami na rok i jeden dzień. Dzięki temu klienci płaciliby niemal dwukrotnie niższy podatek od zysków kapitałowych.

Banki bardzo chętnie pomagały klientom w omijaniu podatku Belki, m.in. oferując lokaty jednodniowe lub „opakowane” w formę ubezpieczenia. Niestety, po zmianach przepisów oba typy depozytów nie chronią już przed podatkiem.

Był na chwilę, ma już 14 lat

Podatek od zysków kapitałowych funkcjonuje od 2002 r. Został wprowadzony za rządów premiera Leszka Millera, gdy ministrem finansów był Marek Belka - stąd danina nazywana jest potocznie „podatkiem Belki”.

Podatek jest potrącany od wszystkich form oszczędzania i inwestowania na rynku kapitałowym - czyli od odsetek z kont czy lokat bankowych, zysków osiągniętych na giełdzie, z funduszy inwestycyjnych czy z obligacji skarbowych i korporacyjnych. Obecnie wynosi 19 proc. niezależnie od czasu inwestycji.

Podatek był wprowadzany jako tymczasowy, ale funkcjonuje już blisko półtorej dekady. Trudno oczekiwać, żeby został zupełnie zlikwidowany - wprowadza co roku do budżetu ok. 3,5-4 mld zł, czyli np. zapewnia finansowanie programu Rodzina 500 Plus przez 2-3 miesiące.

Zresztą sam premier Morawiecki niedawno w wywiadzie dla Gazety Prawnej mówił, że nie jest skory do całkowitego rezygnowania z podatku Belki. - Podatek od zysków kapitałowych jest zdrowym, normalnym i szeroko stosowanym podatkiem na Zachodzie - argumentował.

Więcej o:
Komentarze (75)
Wicepremier Morawiecki załatwi Polakom wyższe zyski z lokat. Bylebyśmy finansowali rozwój kraju
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 23 razy 13

  A za jakiś czas, kiedy rozdawnictwo wydrenuje budżet i nie będzie już więcej OFE do skrojenia, okaże się, że korzystając z tej promocji, przystałeś na to, że pieniążki nigdy nie były tak naprawdę Twoje. ;)

 • owca888

  Oceniono 18 razy 8

  Festiwal myślenia życzeniowego i rozdawnictwa trwa w najlepsze. Teraz przekupujemy drobnych ciułaczy.
  A za rok, dwa wszystko pierdyknie jak w Grecji.

 • wolverine_14

  Oceniono 17 razy 7

  Bankster - Morawiecki oczywiście zwiększa podatki zwykłym obywatelom, a obniża swoim banksterskim kolesiom.

 • stefffon

  Oceniono 4 razy 4

  nie dajcie sie nabrać, na dluzszych lokatach można więcej stracić, bo niedługo inflacja ostro poleci w górę przez to rozdawnictwo i procent na lokacie 2 letniej będzie mniejszy niż bieżąca inflacja i nawet mniejszy niż na lokacie 1 miesięcznej...

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 4

  przestancie już nam objawiac te rożowe sny bangstera ---wiadomo że chce dobrze dla wszystkich ale na razie robi dobrze tylko sobie. Jakby ktos z emiratow lub z kanady posłuchał to by powiedział ---jaki miły i uczynny gosc

 • notozobaczymy

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli jest źle z finansami publicznymi. Bo ta "promocja" to zachęta do inwestowania w obligacje. Prawda?

 • excorporate

  Oceniono 4 razy 4

  Mało zachęcający bonus w porównaniu z ryzykiem, żeby trzymać jakąkolwiek większą kasę w polskim banku.

 • helena1481949

  Oceniono 6 razy 4

  Jak rozpieprzą NASZ KRAJ , zrujnują co się da to nie tylko POLACY nie dostana więcej, ale stracą wszystko. I bedziemy wychodzić z bana latami

 • david321

  Oceniono 4 razy 4

  hahaha, kredyty w gore ;) ;) oj tak, zeby klientom bankow nie bylo za tlusto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX