Czterdzieści lat minęło, hipoteka wciąż nie spłacona

Chcesz porozmawiać z kimś, kto spłaca kredyt hipoteczny? Zaczep na ulicy czterdziestolatka. Prawdopodobieństwo, że trafisz na osobę zadłużoną, wynosi niemal 1 do 4.

Na podstawie informacji o aktywnych rachunkach kredytowych oraz demograficznych danych o Polakach Biuro Informacji Kredytowej wyliczyło, że aż 23,9% Polaków w wieku od 35 do 44 lat ma na głowie aktywny kredyt hipoteczny. To rekordowo dużo; ani w starszych, ani w młodszych grupach wiekowych kredytobiorców z kredytem hipotecznym nie ma aż tak wielu.

Drugi najwyższy wskaźnik popularności kredytów hipotecznych odnotowano w grupie wiekowej 25-34 lata. Jednak raty za dom lub mieszkanie co miesiąc spłaca bankowi już tylko 15,1% osób w tym wieku. Dlaczego jest ich tak wyraźnie mniej niż czterdziestolatków? Prawdopodobnie nakłada się tu kilka powodów. Wiele osób z tej grupy wiekowej wyjechało za granicę, część pracuje na podstawie umów innych niż o pracę, co powoduje problemy ze zdolnością kredytową, wreszcie są w tej grupie osoby na tyle młode, że wciąż jeszcze mogą mieszkać z rodzicami.

Spłaty rat kredytu hipotecznego obciążają budżety 12,9% osób z grupy wiekowej 45-54 lata. Udział osób zadłużonych na dom czy mieszkanie jest też zauważalny (7,6%) jeszcze w grupie wiekowej 55-64, znikomy (2,2%) wśród najstarszych i zupełnie symboliczny (0,7%) wśród osób w wieku 19-25 lat.

Gdyby spojrzeć na te same dane pod innym kątem, to okaże się, że 39% kredytobiorców hipotecznych ma od 35 do 44 lat, 27% jest w wieku od 25 do 34 lat, natomiast 17% - od 45 do 54 lat.

Grupa czterdziestolatków nie tylko zadłużała się najczęściej, ale także na najwyższe kwoty. Kredytobiorcy z tej grupy mają średnio do spłaty prawie 134 tys. zł, gdy tymczasem nieco młodsi - 112 tys. zł, a nieco starsi - 107 tys. zł. I znów można wskazać dwie prawdopodobne przyczyny tego zjawiska. Być może osoby z tej grupy wiekowej statystycznie częściej kupowały nieruchomości na górce cenowej. Inne możliwe wytłumaczenie jest takie, że dzisiejsi czterdziestolatkowie weszli na rynek pracy w najkorzystniejszym momencie i dzięki temu mogli sobie pozwolić na zakup większych i lepiej zlokalizowanych, a więc także droższych nieruchomości.

BIK sprawdził też, jak lokalizacja kredytowanej nieruchomości przekłada się na średnią wartość kredytu pozostającego to spłaty. Tu niespodzianki nie było - na najwyższe kwoty zadłużeni są kredytobiorcy z tych województw, w których stolicach ceny są szczególnie wysokie. Zdecydowanym numerem jeden jest więc województwo mazowieckie. Na jeden kredyt hipoteczny przypada tu aż 173 tys. zł do spłaty. Dalsze miejsca, już z niewielkimi różnicami kwot, zajmują województwa pomorskie (124 tys. zł), dolnośląskie (119 tys. zł) i małopolskie (118 tys. zł).

A jak z perspektywy BIK wygląda cały rynek kredytów hipotecznych w Polsce? Pod koniec marca aktywnych było łącznie 3,6 mln umów hipotecznych. 2,5 mln z nich to kredyty w złotych, zaś pozostałe 1,1 mln - walutowe. Łączne zadłużenie kredytobiorców wobec banków wynosiło 426 mld zł (246 mld zł przypada na złote, zaś 180 mld zł na waluty). Widoczna też była wyraźna różnica jakości obu portfeli. Opóźnienia w spłacie przekraczające 90 dni pojawiły się na 1,2% rachunków hipotek w złotych i 2,0% rachunków hipotek walutowych. W ujęciu wartościowym różnica na korzyść kredytów w złotych nie jest aż tak wyraźna, ale też da się ją zauważyć. Czym można wytłumaczyć to zjawisko?

Swoje zrobił tu na pewno wzrost wartości franka szwajcarskiego, przez który raty kredytów walutowych poszły w górę i stały się trudniejsze do udźwignięcia. Ale jest też drugi powód, nie tak oczywisty, za to równie ważny. W portfelu złotowym starsze kredyty, spłacane w kolejnych latach coraz gorzej, mieszają się z nowo udzielanymi, które jeszcze nie zdążyły się popsuć. W efekcie w całej grupie udział kredytów z opóźnieniami w spłacie jest stosunkowo niski. Natomiast w portfelu walutowym tego efektu nie ma, bo banki praktycznie zaprzestały udzielania kredytów walutowych.

Więcej o:
Komentarze (51)
Czterdzieści lat minęło, hipoteka wciąż nie spłacona
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 13 razy 9

  Należę do grupy tzw. ostrożnych. Swego czasu wziąłem jedynie pożyczkę z firmy. Zakupiłem mieszkanie z praktycznie własnych środków. Nie, nie miałem układów i bogatych rodziców. Stopniowo kupowałem większe mieszkania, czyli takie na jakie było mnie stać w danym momencie. W ten sposób nie miałem i nie mam zadłużenia.
  Podziwiam (???) natomiast tych, którzy biorą kredyty na zakup dużych mieszkań przeznaczając na obsługę kredytu więcej niż połowę wypłaty i nie mam tu na myśli zarobków netto przekraczających 5 tys PLN.
  Swego czasu rozmawiałem na siłowni z pewną panią magister koło 30 lat, która z dumą ogłosiła mi, że kupiła na kredyt mieszkanie w Warszawie ponad 80 m przy cenie za metr ok. 7 tys. PLN. Jej raty miesięczne wynosiły nieco poniżej 3 tys PLN a zarabiała, z tego co słyszałem koło 6 brutto. Podziwiam odwagę takich ludzi. Nie zawsze ma się prace i na dodatek dobrze płatną nawet w Warszawie. Po 40 kilku latach jak traci się pracę (a o to nietrudno), może nastąpić katastrofa. No ale większość myśli, że będzie jak w tej bajce - wiecznie młodzi i szczęśliwi.

 • vito14

  Oceniono 12 razy 6

  Co za głupi artykuł!!! A gdzie ludzie mają mieszkać, na ulicy, w kartonie, czy może trzy pokolenia w jednym mieszkaniu??? Jak za pensje 2-3 tyś zł kupić mieszkanie za gotówkę?? Ci starsi mieszkają w mieszkaniach, które wybudowała im obrzydła komuna, młodsi jeszcze nie mają rodziny i albo mieszkają kątem u rodziny albo wynajmują lub najczęściej siedzą za granicą. Ile mieszkań spółdzielczych lub komunalnych zostało wybudowane po 89 roku????

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 2

  Znaczy w wieku 35-44 lata jest najwiecej "wolnomyslicieli" ................ wolno im myslec ze maja wlasne mieszkanie a nie wynajete ............. od banku.

 • corgan1

  Oceniono 1 raz 1

  Jakimi więźniami? przecież jeszcze 10 lat temu naganialiście jeleni... pardą klientów na hipoteki tekstami "kupuj teraz bo taniej nie będzie"!

 • amel.ka

  Oceniono 1 raz 1

  coz, nie kazdy moze sobie po prostu odziedziczyc mieszkanie po dziadkach, moi np oddali swoje mojej kuzynce. Wiec co, dorosli ludzie maja mieszkac z rodzicami? Jak zarabiajac 3 tys miesiecznie kupic mieszkanie za gotowke?

 • mirafas

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze mówiłem że lepiej wynajmować, Jak cię nie stać na czynsz to wynajmujesz coś tańszego, A do grobu i tak nie weźmiesz :P

 • justas32

  Oceniono 5 razy 1

  Polacy są jednymi z najmniej zadłużonych społeczeństw w Europie (o Stanach nie wspomnę). Polski sektor bankowy jest jednym z najlepszych w Europie - a więc i na świecie. Nie róbcie ludziom wody z mózgu - że ciągle jest źle i źle, wszystko źle. Na tym żeruje PiS ...

 • pat1952

  Oceniono 3 razy 1

  W tym tempie rozwoju gospodarczego pod przewodnictwem nieudaczników za sto lat osiągniemy poziom obecnego zachodu pod względem zarobków. Partie nie mogą być finansowane z budżetu państwa. To wrzód na d...Tego nawet w tzw. komunie nie było.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX