Dyskonty najmniej odczują podatek handlowy. Ucierpią za to hipermarkety. Możliwa też skarga do UE

Podatek od handlu najmocniej uderzy w hipermarkety oraz małe indywidualne sklepy. Najmniej ucierpią dyskonty i systemy franczyzowe. Tak uważa szef jednej z organizacji zrzeszającej polski handel. Niewykluczona jest też skarga w tej sprawie do organów Unii Europejskiej.

W środę posłowie przegłosowali ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. Przewiduje ona dwie stawki - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Daniny nie zapłacą podmioty, których roczne przychody nie przekraczają 204 mln zł.

Możliwa obniżka cen

Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) cytowany przez PAP zwraca uwagę, że podatek najmocniej uderzy w hipermarkety, które od kilku lat przechodzą kryzys, a większość z nich jest nierentowna. Danina niekorzystnie odbije się też na części supermarketów, a także indywidualnych sklepów kupieckich.

W najmniejszym stopniu podatek od handlu obciąży jego zdaniem najmocniejsze podmioty, czyli dyskonty oraz kupieckie systemy franczyzowe. Andrzej Faliński wyjaśnia, że nie objęty nim będzie hurt, który integruje systemy franczyzowe, a tworzące te systemy firmy są kapitałowo niepowiązane, ich miesięczne dochody nie przekraczają 17 mln zł.

Jest jednak dobra informacja dla konsumentów - według dyrektora generalnego POHiD koszt podatku w mniejszym stopniu zostanie przerzucony na klientów. Co więcej, dyskonty i sklepy franczyzowe, by utrzymać klientów, będą skłonne obniżać ceny.

SupermarketSupermarket Fot. 123RF

Przepisy niezgodne z prawem UE?

Ustawę krytykuje także EuroCommerce, federacja zrzeszająca 31 największych organizacji międzynarodowych detalistów, w tym POHiD. EuroCommerce kiedyś skutecznie zaskarżyła już podatek handlowy na Węgrzech. Organizacja podkreśla, że takie przepisy regulują "związki w biznesie w sposób nierealistyczny i nieracjonalny", a większość z nich "wymierzona jest wprost w zagraniczne sieci handlowe".

EuroCommerce stwierdza, że podatek w Polsce faworyzuje lokalne, krajowe biznesy. Z wyliczeń organizacji wynika, że 95,3 proc. wpływów z daniny pochodzić będzie od 10 największych zagranicznych detalistów sprzedających żywność. Pozostałe 4,7 proc. - od 10 największych polskich przedsiębiorstw. Międzynarodowe podmioty zapłacą 5 razy wyższy podatek, niż polskie.

- Najnowsze prawo zwyczajnie będzie odstraszać zagraniczne podmioty od inwestowania oraz osłabi ich wkład w dostarczanie alternatyw i innowacji polskiej gospodarce. Rachunek za to zapłacą ostatecznie polscy konsumenci - mówi Christian Verschueren, dyrektor generalny EuroCommerce.

Organizacja uważa, że przepisy powinny być zbadane przez Komisję Europejską w zakresie zgodności z prawem unijnym. EuroCommerce zbada ponadto możliwość wniesienia oficjalnej skargi w sprawie podatku handlowego do organów Unii Europejskiej. Może się nim zająć Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji, jednak na decyzję będzie byłoby czekać nawet dwa lata.

Zobacz też: Tę markę zna każdy wielbiciel motoryzacji. Jest symbolem luksusu i elegancji

Więcej o:
Komentarze (3)
Dyskonty najmniej odczują podatek handlowy. Ucierpią za to hipermarkety. Możliwa też skarga do UE
Zaloguj się
 • pane.cascaval

  Oceniono 2 razy 2

  PIS - mistrzowie przy pracy. Tylko patrzeć, podziwiać i zamykać sklepiki.
  Biedronka ufunduje dla pisiaków specjalny bon towarowy i np. sztuczne nerki prezesowi. Albo jakiś inny organ.

 • annubis74

  Oceniono 1 raz 1

  Nie dyskonty i nie hipermarkety tylko klienci tychże odczują podatek handlowy. Jak ktoś dostał 500+ to chociaż ma z czego bulić, jak nie dostał niech pluje sobie w brodę że sie nie rozmnażał odpowiednio

 • Anna Słoniewska

  0

  Ten podatek powinien być już od dawna, nie ma na co czekać tylko trzeba go wprowadzić jak najszybciej.Super markety cen nie podniosą bo jeśli podniosą to konsumenci będą kupować mniej co da mniejsze dochody dla sklepu, więc nie ma obaw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX