Polska myśl techniczna znów podbija świat. Sprzedaż w górę aż o 48,5 proc. Na przekór branży

Aż o 48-proc. rok do roku wzrosła sprzedaż nowych ciągników Ursusa. Producent w pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. sprzedał aż 294 traktory. W ubiegłym roku, o tej samej porze, sprzedaż wyniosła 198 sztuk.

Sukces Ursusa jest tym bardziej spektakularny, że w pierwszym półroczu cała branża zanotowała spadek sprzedaży. W czerwcu 2016 r. w Polsce zarejestrowano ogółem 733 nowe pojazdy, to o 1 273 sztuki, czyli o 63,5 proc. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku - wynika z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

To zresztą spowodowało, że spółka z Lublina odnotowała również wzrost udziału rejestracji swoich ciągników w ogólnej liczbie rejestracji - z 3,5 proc. w 2015 r. do 6 proc. w I kw. 2016 r. W czerwcu udział ten wzrósł do ponad 7 proc., wskazano także w komunikacie.

Ursus to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych z marką o ponad 120-letniej historii. Nowe życie Ursusa zaczęło się pięć lat temu, kiedy spółka połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Zarząd zadecydował wówczas o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu asortymentu produkowanych wyrobów.

Spółka posiada dziś trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ponad 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie. Do dawnej świetności, firmie kierowanej przez Karola Zarajczyka, wciąż jednak daleko. Dla przykładu w 1991 roku Ursus sprzedał 18 tys. ciągników, w tym 1300 na eksport.

W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. - w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim - firma zawarła umowę ze spółką Metec z Etiopii na dostawę 3 tysiące ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. Kolejne afrykańskie kontrakty spółka zawarła w 2015 r.. Po pierwsze na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej za 35,5 mln dol. z firmą Ethiopian Sugar Corporation. Po drugie w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln dol.

Więcej o:
Komentarze (109)
Polska myśl techniczna znów podbija świat. Sprzedaż w górę aż o 48,5 proc.!
Zaloguj się
 • jakis_gosc01

  Oceniono 8 razy 6

  Chyba raczej podbija Afrykę, a nie świat. Afryka, to nie cały świat. I ta myśl wcale nie jest taka polska. Kto produkuje układy napędowe, skrzynie biegów i silniki do tych traktorów? Tak jak w przypadku Solarisa, tak i tu polskiej produkcji jest jedynie "buda".

 • wawiak80

  Oceniono 17 razy 5

  Z tego co wiem to nie jest to polski projeket, tylko chiński sprzedawany pod marką Ursus.
  Z dawnym Ursusem i polska myślą technologiczną te ciągniki nie maja nic wspólnego
  Poprawcie mnie jeśli się mylę

 • plafar

  Oceniono 8 razy 4

  Zara's.... 2400 ciągników do Tanzanii wraz z serwisem za 55 mln dolarów... Czyli ten ursus kosztuje około 20 tys dolarów. Czyli jest to chyba najtańszy traktor na rynku

 • Jaś Brawo

  Oceniono 2 razy 2

  za dużo sprzedali w zeszłym roku. powinni bardziej wstrzymać wynik np do 100szt to dziś wzrost byłby o 300%!!! - technik manipulacych jest sporo. tu egzaltacja wzrostem przy małej bazie. kogo to rusza.

 • cracken001

  Oceniono 2 razy 2

  HAHAHAHAHAHAHAHA.....MACIE POCZUCIE HUMORU !! Firma sprzedala o 100 traktorow wiecej,i od razu "PODBIJA SWIAT" ...w dodatku "polska mysl techniczna"...JAKAZ moze byc "mysl techniczna" w przypadku traktora????Sam zaorze pole,a rolnik moze sobie pospac??? Zaladuje i rozladuje przyczepe??? JEDYNYM usprawnieniem,jest klimatyzowana kabina..ot i cala "mysl"...Troche skromnosci,panowie...CHOC TROCHE

 • goetterdaemmerung

  Oceniono 4 razy 2

  Ale głupi sponsorowany bełkot. W 6 miesięcy sprzedało toto 294 sztuki. A produkuje ponoć 1,5 tysiąca? To co robi z resztą, skoro w tamtym roku sprzedawał o połowę mniej? Dostarcza do Etiopii za darmo?
  Jezusie, jeżeli już ludziom te sponsorowane gnioty wciskacie o gigantycznym sukcesie polskiej myśli technicznej, tj. montowni chińskich podzespołów, to niech to ktoś dorosły sprawdzi. Bo to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Ten tekst to jakaś parodia chyba sponsorowanego artykułu.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 6 razy 2

  Wydaje mi się że Ursus montuje ciągniki które z polską myślą techniczną mają tyle wspólnego co słoń ze słoniną.
  W sumie to bardzo dobrze że parę osób ma prace i że państwo jakieś podatki z tego także ma, ale jest to kolejny przykład na degradację naszego państwa w którym pełnimy rolę murzynów od prostych prac.

 • winter_solstice

  Oceniono 4 razy 2

  Wzrost o 48.5%... podbija! świat! ... Sprzedaż na poziomie 3.3% roku 1991...

  Światowa sprzedaż traktorów wynosi blisko 1 500 000 sztuk, więc ~600 to ok. 0.02% światowej sprzedaży. Fraza 'podbija świat' nabiera tu głębszego znaczenia ;)

  Ursusowi życzę powodzenia, natomiast wszystkim dobrze by zrobiło, gdyby 'ałtor' tego artykułu zmienił pracę....

 • outsider44

  Oceniono 2 razy 2

  No, no! Aż 294 traktory w pół roku! Jak popyt się utrzyma, w ciągu zaledwie jednego roku sprzedadzą całe 600 sztuk!
  A poważnie - też się cieszę, ze Ursus redivivus. Ale red. Bogusz pisze w takim triumfalistycznym tonie, jakbyśmy wyprodukowali 294 statki na eksport. Propporcjum mocium panie zachowaj - jak mawiał Zagłoba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX