Zakłady tytoniowe płacą lepiej niż kopalnie

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce było w pierwszym półroczu o 4,0 proc. wyższe niż rok wcześniej - podaje GUS. A w których branżach zarabia się najlepiej i gdzie płace najszybciej rosną?

8359 zł brutto miesięcznie zarobili średnio w pierwszym półroczu pracownicy zatrudnieni przy produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. To, według obliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, najlepiej wynagradzana branża w Polsce. Inne gałęzie przemysłu, w których zarabia się wyjątkowo dużo, to wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (6729 zł miesięcznie) i produkcja wyrobów tytoniowych (6568 zł).

Suszenie tytoniuSuszenie tytoniu Fot: iStock

Co może zaskakiwać, w pierwszym półroczu mniej zarabiały osoby pracujące przy wydobyciu węgla kamiennego lub brunatnego - 6378 zł brutto. Jedynym pozaprzemysłowym działem gospodarki, który znalazł się w czołówce najlepiej opłacanych zajęć, jest według GUS "informacja i komunikacja". Tu średnia płaca w pierwszym półroczu wyniosła 7606 zł miesięcznie.

 

Dane z pierwszego półrocza nie zawsze są dobrym przybliżeniem średniej wysokości zarobków z całego roku. Tam, gdzie pracownicy mają zagwarantowane wysokie premie czy dodatkowe świadczenia, wysokość wynagrodzeń w poszczególnych miesiącach jest mocno zróżnicowana w zależności od terminu wypłaty tych dodatków.

Dotyczy to zwłaszcza przemysłu wydobywczego i petrochemicznego, w których, według wyliczeń GUS, sezonowość zarobków jest największa. W tej pierwszej branży średnie pensje wyliczone za cały rok będą wyraźnie wyższe niż w pierwszym półroczu, zaś w drugiej - zdecydowanie niższe.

Górnicy podczas pracyGórnicy podczas pracy Fot. Jakub Orzechowski / AGENCJA GAZETA

Z danych GUS wynika też, że górnictwo jest jedynym działem przemysłu, w którym wynagrodzenia w pierwszym półroczu 2016 r. były niższe niż rok wcześniej. Dla całej branży spadek wyniósł 4,8 proc., zaś w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego - 2,1 proc.

Na drugim biegunie znalazły się takie działy gospodarki jak: produkcja skór i wyrobów skórzanych (wzrost średniego wynagrodzenia o 7,6 proc.), handel i naprawa samochodów (+7,6 proc.), oraz budowa budynków (+7,3 proc.). Prawie siedmioprocentową zwyżkę średniej pensji GUS odnotował też wśród osób pracujących przy produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (+6,9 proc.) oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (+6,8 proc.).

Więcej o:
Komentarze (49)
Zakłady tytoniowe płacą lepiej niż kopalnie
Zaloguj się
 • truten.zenobi

  Oceniono 25 razy 23

  biorąc pod uwagę stosunek otrzymanych pieniędzy do wykonanej pracy najlepiej zarabiają politycy i większość wysoko postawionych urzędników...

 • 13sw

  Oceniono 25 razy 21

  W Polsce obecnie najlepiej zarabiają aparatczycy z PiS. Zwłaszcza stosunek zarobków do umiejętności jest porażający.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 6 razy 4

  Nieprawda, najlepiej płacą podatnicy politykom i księżulkom

 • anty-oszolom

  Oceniono 7 razy 3

  Bzdura - w pisdzielskim prl-u najwięcej zarabia beazrobotny dzieciorób wyborca pis - taki spod Częstochowy, z 14 dzieci (2 dorosłych), 6000 z 500+ oraz blisko drugie tyle z zasiłku rodzinnego. Grubo ponad 10.000 na rękę.

 • joetf

  Oceniono 2 razy 2

  Energetyka 6729 brutto?
  WTF, ile tam managierka musi zarabiać?!

 • rekkoon

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepiej zarabiają Prezesi. Niezależnie od branży.

 • Oceniono 1 raz 1

  Mamy po prostu za dużą przepaść zarobkową między zarządzającymi a zwykłymi pracownikami i to jest nasz problem.Nawet w jednej firmie te same stanowiska pracy są bardzo mocno zróżnicowane płacowo.W takiej Biedronce kasjerzy na zachodzie Polski zarabiają do 1000 zł.więcej niż ci na ścianie wschodniej i czy to jest w porządku a pracę mają jednakowo ciężką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX