PKO BP odporne na zawirowania na rynkach. Ale są banki, których prezesi nie mogą spać spokojnie

Czy utrzymamy się na powierzchni, gdyby wydarzył się kryzys? Nad takim pytaniem co pewien czas powinien pochylić się zarząd każdej spółki.

Gdy rzecz dotyczy banków, a więc branży o szczególnym znaczeniu dla gospodarki, tę kwestię regularnie badają instytucje zajmujące się nadzorem finansowym.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) dokonał niedawno tzw. stress testów (czyli testów warunków skrajnych) 51 dużych europejskich banków. Polskim jedynakiem w tym gronie było PKO BP.

Dla każdej z tych instytucji EBA oszacowało współczynnik kapitałowy CET1, jaki bank może osiągnąć przy przeciętnej sytuacji na rynku (scenariusz bazowy) oraz wtedy, gdyby wokół niego działo się naprawdę źle (scenariusz szokowy).

Jak tłumaczy na swoje stronie internetowej Komisja Nadzoru Finansowego, ten negatywny scenariusz zakłada wystąpienie teoretycznych i mało prawdopodobnych czynników ekonomicznych. Ale i na to banki powinny być przygotowane.

PKO BPPKO BP Fot.Bartosz Bobkowski / AG

Jaki był wynik tych testów? Jeśli na rynkach w ciągu najbliższych trzech lat będzie się działo dobrze, to niemal wszystkie objęte testami banki poprawią swój współczynnik wypłacalności, a wszystkie bez wyjątku będą go miały na bezpiecznym poziomie.

Gdyby jednak miał się spełnić ten czarny scenariusz, to kilka instytucji finansowych wpędzi to w bardzo poważne kłopoty. Najbardziej zagrożony w całej Europie, włoski Banca Monte dei Paschi di Siena, miałby współczynnik wypłacalności na poziomie - 2,44 proc. Tymczasem za granicę bezpieczeństwa uznawane jest 7 proc., ale na plusie. Gołym okiem widać, że ten wynik jest dramatyczny. Wyraźnie poniżej progu bezpieczeństwa spadłyby jeszcze irlandzki AIB (dawniej większościowy właściciel BZ WBK), a delikatnie poniżej - Raiffeisen (właściciel Raiffeisen Polbanku), Bank of Ireland i hiszpański Banco Popular.

Zarządy pozostałych banków mogą odetchnąć z ulgą, bo test nadzoru udało im się zaliczyć, choć w różnym stylu. Na przykład pośrednio obecne na polskim rynku UniCredit (udziałowiec Pekao SA) i Commerzbank (właściciel mBanku) znalazły się powyżej siedmioprocentowego progu, ale tylko nieznacznie.

Spokojnie mogą za to spać klienci i akcjonariusze PKO BP, któremu finansowe trzęsienia ziemi niestraszne. Obecnie jego wskaźnik wypłacalności jest na poziomie 13,42 proc, w podstawowym scenariuszu przez najbliższe trzy lata zwiększy się do 14,73 proc., zaś w scenariuszu kryzysowym - spadnie, ale tylko do 11,44 proc.

Więcej o:
Komentarze (23)
PKO BP odporne na zawirowania na rynkach. Ale są banki, których prezesi nie mogą spać spokojnie
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 9 razy 7

  Raiffeisen kupił opcje walutowe jako CRS-y od Amerykanów i sprzedawał jako kredyty 'frankowe". Takich sukunsynów grabiących Polaków powinni wieszać za jaja.

 • free-gtz

  Oceniono 5 razy 5

  PKO BP obecnie może jest w dobrej koniunkturze,ale "dobra zmiana " zadba o to by w krótkim czasie pozycja tego banku uległa zmianie.

 • login-xyz

  Oceniono 6 razy 4

  A ten SKOK cos upada, upada i upasc nie moze.. Czekam na pisowskie Amber Gold, czekam... Za Amber Gold obwiniacie pisiory PO a ja czekam na SKOK-Gate. Abwarten und Tee trinken, ja mam cierpliwosc. Ktoregos ranka wstane, otworze "interneti" i sie zacznie..

 • kniazwitold

  Oceniono 2 razy 2

  Prezesi WSZYSTKICH banków śpią spokojnie, to nie są ich pieniądze :D

  Ich kontrakty i dochody są dobrze wynegocjowane i zabezpieczone - ryzykują pieniędzmi Obywateli i mają to ryzyko w dupi.

 • scott223

  Oceniono 1 raz 1

  nikt nie będzie po nich płakał :-)

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 1 raz 1

  Getin bank niech zdycha, za polisę skandii, którą mi sprzedał za 2.000 i odesłał po roku 50zł. I jego pracownic nie bedę żałował jak je zobaczę uczciwie pracujące na Ulicy Przyjazni Polsko-Rumuńskiej.

 • party-pooper

  Oceniono 1 raz 1

  Bitcoin users not affected.

 • shago0

  Oceniono 1 raz 1

  co wy pitolicie. Bank Polskiej (podobno) Spółdzielczości S.A ma od 3 lat rating CCC,
  opis był taki:
  Kolejne obniżenie poziomu oceny wiarygodności kredytowej Banku Polskiej Spółdzielczości wynika z nadal pogarszającej się sytuacji finansowej banku. Rok 2014 był kolejnym, w którym BPS wygenerował wysoką stratę netto (na poziomie jednostkowym 155 mln zł, wobec 117 mln zł straty w 2013 roku), do czego przyczyniły się przede wszystkim bardzo duże odpisy na utratę wartości kredytów udzielonych klientom korporacyjnym" - czytamy w komunikacie.

  EuroRating podkreśla, że w 2014 roku wartość kredytów z utratą wzrosła o prawie 800 mln zł, tj. o niemal połowę, a udział tych kredytów w łącznym portfelu kredytowym banku wzrósł do 29% (wobec 19,2% na koniec 2013 r.). Ponadto, bank miał na koniec 2014 roku przekroczone dopuszczalne w ustawie Prawo bankowe limity koncentracji ekspozycji kredytowych dla grupy podmiotów powiązanych kapitałowo.

  Współczynnik wypłacalności banku obniżył się do 7,7% na poziomie jednostkowym oraz do zaledwie 6,9% na poziomie skonsolidowanym na koniec 2014 r. Współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 dla grupy BPS spadł natomiast do 4,2%. Bank na koniec ub. roku nie spełniał wymogów kapitałowych.

  wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,17948833,EuroRating_obnizyl_rating_BPS_do_CCC__perspektywa.html#ixzz4GA8BTMtW

  i co? i nic. KNF do dziś nie wie jak to się dzieje, że pieniądze zarabiane na zwykłym polskim chłopu- spółdzielcy są transferowane do prywatnych kieszeni kilku cwaniaków i udaje, że te nowe emisje akcji, obligacji to służyć mają poprawie sytuacji banku, podczas, gdy kasa ta wpływa do bps i tam dzięki kilku cwaniakom rozchodzi się po różnej maści kolesiach. a do tego kreatywna księgowość. wszystko w granicach prawa, pytanie tylko kto to prawo ustala i komu ono służy.

 • dezyderymarchewka

  0

  a co będzie z kredytem hipotecznym, jeżeli bank zbankrutuje? Czy likwidator banku może zażądać natychmiastowej spłaty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX