Gang, który wyłudził 140 mln zł, rozbity przez służby. Zostaną ukarani jak za morderstwo?

Prawie 140 mln zł wyłudził poprzez oszustwa podatkowe gang, który fikcyjnie handlował złotem i srebrem. Grupa została rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji.

Policja zatrzymała 41 osób, a 7 z nich zostało aresztowanych. Możliwe są również kolejne zatrzymania. Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, gang wyłudzał podatek VAT.

- Członkowie grupy wyszukiwali młode, bezrobotne osoby, często w trudnej sytuacji życiowej. Korzystając z ich danych założyli w sumie około 60 fikcyjnych firm. Rolą słupów było wystawianie faktur dokumentujących fikcyjny obrót granulatem srebra i złota — wyjaśniła Hamelusz.

Dowody zabezpieczone przez CBŚPDowody zabezpieczone przez CBŚP fot. cbsp.policja.pl

Ostatnio grupa, także fikcyjnie, handlowała kilkukilogramowymi figurkami ze złota.

- Wyroby z metali szlachetnych miały trafiać do krajów członkowskich UE - Anglii, Niemiec i Włoch. W ten sposób grupa miała możliwość wyłudzania zwrotu podatku VAT. Chodzi o różnice w stawkach tego podatku deklarowanych do urzędów skarbowych - wyjaśniła rzeczniczka CBŚP. - Sprawa ma skomplikowany i wielowątkowy charakter, z uwagi m.in. na zasięg przestępczej działalności grupy. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Niewykluczone są kolejne zatrzymania – dodała.

7 aresztowanych to szefowie grupy, pozostali zatrzymani to głównie tzw. „słupy”.

Dowody zabezpieczone przez CBŚPDowody zabezpieczone przez CBŚP fot. cbsbp.policja.pl

Wyłudzenia VAT karane jak morderstwo. Ziobro chce zaostrzyć przepisy

Każdego roku przez wyłudzenia VAT budżet traci nawet kilkadziesiąt miliardów złotych Rząd Beaty Szydło zamierza walczyć o te pieniądze, nie tylko ścigając oszustów, ale także poprzez prewencję, w postaci "straszaka" w kodeksie karnym.

Najnowszy projekt nowelizacji kodeksu karnego i innych ustaw autorstwa ministra sprawiedliwości, który ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, zakłada, że od 6 miesięcy do 25 lat pozbawienia wolności grozić będzie przestępcom fałszującym faktury VAT (niezależnie od kary więzienia sąd będzie mógł wymierzyć przestępcy również grzywnę – maksymalnie nawet 74 mln zł, tyle wynosi dziś bowiem wpisana w przepisach "grzywna w wysokości do 3 tys. stawek dziennych").

Dowody zabezpieczone przez CBŚPDowody zabezpieczone przez CBŚP fot. cbsp.policja.pl

W polskim prawie karę 25 lat pozbawienia wolności można otrzymać między innymi za szpiegostwo, zamach terrorystyczny lub zabójstwo. Dotychczas oszuści zwykle unikali poważnych sankcji, płacili jedynie grzywny – ale symboliczne.

- Chodzi o to, by tego typu zachowania zmierzające do nielegalnego uzyskania środków finansowych kosztem budżetu państwa stały się nieopłacalne, a odpowiednio surowa sankcja karna miała walor odstraszający potencjalnych sprawców. Jest bowiem oczywiste, że osoby popełniające przestępstwa karno-skarbowe w większym stopniu niż sprawcy przestępstw kryminalnych planują swe działania, dokonując swoistego rachunku zysków i strat związanych z ich popełnianiem - czytamy wprost ministerialne uzasadnieniu nowych sankcji karnych dla wyłudzaczy VAT.

Więcej o:
Komentarze (43)
Gang, który wyłudził 140 mln zł, rozbity przez służby. Zostaną ukarani jak za morderstwo?
Zaloguj się
 • dyzio-badyzio

  Oceniono 21 razy 21

  A nie zastanawia nikogo jak to możliwe, że urzędy skarbowe zwracają setki milionów złotych Vatu z tych lewych transakcji BEZ SPRAWDZANIA ? O zwrot np. 10 milionów występuje jednoosobowa firma założona miesiąc wcześniej przez 20latka i US ot tak oddaje ? Bez jaj ...

 • 92ilme

  Oceniono 7 razy 7

  Tu akurat zgadzam sie z Pis-dzielcami. wyludzanie podatkow powinno miec znacznie wyzsze kary niz obecnie. Al Capone poszedl siedziec nie za morderstwa, ale za podatki. Jestem tez za znacznie wyzszymi karami za korupcje. Karany powinien byc tylko bioracy. w tej chwili karany jest i dajacy i bioracy. Powoduje to, ze zaden nie ma interesu aby zglosic skorumpowanego urzednika. Policja powinna miec tez prawo organizowania prowokacji w walce ze skorumpowanymi urzednikami, lekarzami, sedziami itd.

 • kubliczkowa

  Oceniono 8 razy 6

  Takich firm wyłudzających VAT to są setki dodatkowo w złoto bawią się nieliczni. Na imporcie oleju napędowego robi się kasę 10 razy szybciej tu skala wyłudzeń rocznie to ponad 10 MILIARDÓW ZŁOTYCH !!!! Wszytko to wina poprzedniej ekipy rządowej, która nie garnęła się specjalnie do zmiany przepisów.

 • bodzio.c

  Oceniono 5 razy 3

  Za POprzedniego rządu afery były szybko zamiatane pod dywan. Dopiero jak się nie udało sprawy wyciszyć( AmberGold) prowadzono śledztwo, takie delikatne bo sprawa zaczęła dotykać syna Premiera. Natomiast afery"hazardowa" i "zegarkowa" zostały uciszone. Nie udała się także walka PO z dopalaczami, nadal można je kupić wszędzie!

 • 1234qwerty

  Oceniono 3 razy 3

  O 25 lat za późno !! ale dobre i to.

 • kist22

  Oceniono 3 razy 3

  I bardzo dobrze,podniesienie sankcji za przestępstwa skarbowe to jedna z metod do celu. Moim zdaniem powinniśmy się wzorować na ustawodawstwie USA w tym zakresie.

 • y.woodoo

  Oceniono 3 razy 3

  Te zlote cielce to pewnie jepek II, gamon i bekarcik. Co za dziennikarstwo bez faktow? Pozniej trzeba sie zastanawiac o co chodzi a bez dobrych danych wejsciowych analiza moze byc obarczona duzym bledem. W tym przypadku prawdopodobienstwo poprawnosci jest raczej wieksze niz mniejsze..

 • zawszezprl

  Oceniono 19 razy 3

  Przypominam że w Polsce wykonano karę śmierci za przestępstwo gospodarcze - tzw afera mięsna, W drugiej w Radomiu tzw afera skórzana również zapadł wyrok śmierci, tyle że go zamieniono na dożywocie. Hurra, wraca PRL

 • zz1026

  Oceniono 2 razy 2

  co ciekawe kary za przestpestwa gospodarcze zlagodzono u schylku prl potem przez 25 lat zadna partia mimo fali wyludzen nie chciala tych kar zaostrzyc
  czemu?
  czemu dopiero teraz ktos nad tym pracuje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX