Ujawnił grecki kryzys, pójdzie siedzieć na 10 lat?

Byłemu szefowi greckiej agencji statystyki Elstat, Andreasowi Georgiou, grozi długie więzienie za naruszenie "interesu narodowego".

Sąd Najwyższy w Grecji orzekł, że Georgiou może spotkać kara pozbawienia wolności do 10 lat za zawyżanie greckiego deficytu. Andreas Georgiou był szefem greckiego odpowiednika naszego Głównego Urzędu Statystycznego, który miał odpolitycznić tę instytucję i opublikować wiarygodne dane o greckiej gospodarce - co zresztą zrobił, i za co dziś może zostać skazany.

Brzmi to wszystko jak farsa, ale Georgiou mogą naprawdę czekać nieprzyjemne konsekwencje. Teoria spiskowa zakłada, że szef Elstatu publikował dane na zlecenie znienawidzonych przez Greków - Niemiec. Kozła ofiarnego greckiego kryzysu chcą z niego zrobić nie tylko politycy rządzącej Syrizy Aleksisa Tsiprasa. Nawet Andonis Samaras, były konserwatywny premier z Nowej Demokracji, wypowiada się w podobnym tonie.

Na Georgiu ciąży 2009 rok

Sprawa ciągnie się już od kilku lat, a dotyczy schyłku ubiegłej dekady.
Georgiou - jako znany grecki urzędnik MFW - został wybrany na szefa Elstatu po wyborach parlamentarnych w Grecji w 2009 r., po którym przez dwa lata rządził rząd Jeoriosa Andreasa Papandreu (PASOK).

Jeszcze na początku 2009 r., przynajmniej na papierze, grecka gospodarka wyglądała nie najgorzej. Przez długi czas oficjalne statystyki pokazywały, że Grecja nie wpadła w recesję. Ale czar prysł. W listopadzie Grecy znacznie zrewidowali wcześniejsze szacunki, a dane Eurostatu je potwierdziły, i wyszło, że kraj wpadł w groźną spiralę zadłużenia i jest w kryzysie od co najmniej roku.

Dla przykładu deficyt nie wynosił 3,7 procent - jak sądzono wcześniej - a było to 12,5 procent. W wartościach bezwzględnych oznaczało to, że dług wynosił zamiast dziewięciu miliardów euro - 30 miliardów euro. Co więcej - w listopadzie 2010 roku - Elstat znów zrewidował dotyczące deficytu w odniesieniu do 2009 roku, zamiast 12,5 procent na minusie, było to 15 procent, co kolejny raz potwierdził Eurostat.

Z tej ostatniej publikacji Georgiou musiał się tłumaczyć nawet własnemu rządowi. W Grecji nikt zresztą nie był wówczas zadowolony z podejścia szefa Elstatu - przypomina Die Welt. Zarzucano mu, że skorygował deficyt w górę pod naciskiem Niemiec, aby uzasadnić surowe oszczędności, jakie na Grekach wymogły Niemcy i Komisja Europejska - Nie miał pojęcia o statystyce, robił co chciał Eurostat - zacytował nawet "Wall Street Journal" Zoe Georganta, dawnego kolegę Georgiou.

Grecy wciąż w tarapatach

Grecja do dziś poważnie odczuwa skutki recesji i narzuconych w związku z nią przez Europę oszczędności.

Nie dalej jak w maju grecki parlament - mimo protestów - przyjął nowy pakiet oszczędnościowy, którego realizacja jest warunkiem otrzymywania dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli.

Pakiet przewiduje m.in. ograniczenie wydatków emerytalnych o 1,8 mld euro oraz uzyskanie dalszych 1,8 mld euro dzięki podwyższeniu z 13 do 24 proc. podatków od prądu, wody i innych świadczeń. Żeby zmusić posłów do jego przegłosowania premier Tsipras sięgnął po działo naprawdę wielkiego kalibru. Zagroził, że w razie zaniechania reform zabraknie wkrótce środków na wypłacanie emerytur.

Więcej o:
Komentarze (7)
Ujawnił grecki kryzys, pójdzie siedzieć na 10 lat?
Zaloguj się
 • partia

  Oceniono 5 razy 3

  Grecy mieli szczęście. Ich bankructwo miało miejsce w otoczeniu krajów które JESZCZE nie zbankrutowały, było z kim się ikładać, można było liczyć na pomoc.

  Tera se wyobraźta, ze podobny kryzyst dotyka jednocześnie wiele krajów regionu. Państwa ograniczają wydatki powodując wybuchy nienawiści do rządu na wielką skalę. Przestają też spłacać swoje długi. Na dodatek każdy kto może usiłuje brać nogi za pas starając się ocalić co się da. Odpływa kapitał na wielką skalę. Ale też następuje szmugiel gotowizny i precjozów do krajów które nie padły pod ciężarem długu. Nikt nikomu nie chce pożyczyć ani grosza. Ulatniają się pieniądze z kont, fundusze inwestycyjne i emerytalne zawieszaja wypłaty by w końcu ogłosić upadłość.; Zaczyna się rabunek sklepów z papu po czym nowe wystawy nie docierają (brak kredytu obrotowego i w ogóle brak stabilności o powszechna nieufność. Powrót do gospodarki wymiennej. Brak prądu, wody, upadek komunikacji. Ucieczka bogatych. Podział europy na zbankrutowane południe (my w tym klubie) i trzeźwą północ która zamyka granice przed tłumami głodomorów. Niemcy i Skandynawia + Bałci na kryzysie południa nawet zarabiają. Tymczasem na południu władzę przejmują brutalni krzykacze w rodzaju Kukiza lub jawni Nazi. To nas czeka jeżeli in gremio nie zaczniemy spłacać naszych długów. Bo na razie wolniej lub szybciej długi rosną. Nie Arabowie nam zagrażają ale rewindykacje świata pracy podbirzanego przeciw rządom przez nieodpowiedzialnych dziennikarzy i intelektualistów rojących o "sprawiedliwości społecznej" i poprawianiu demokracji.

 • zgw

  Oceniono 5 razy 3

  oooo, tam też wina tuska?

 • badziewiak66

  Oceniono 1 raz 1

  A gdzie Karamanlis i Papandreu, i ci którzy wyciagnęli z Grecji ponad 300 mld USD na zakup broni ? Hitler też był pionkiem tego samego gremium.

 • soulknight

  Oceniono 3 razy 1

  Sąd Najwyższy w Grecji orzekł, że Georgiou mogą zostać postawione zarzuty pozbawienia wolności do 10 lat za zawyżanie greckiego deficytu...

  Kogo On pozbawił tej wolności, że stawiają mu takie zarzuty?

 • wlomat1

  0

  Połączone rządy neoliberalnego "lewactwa" i ponadnarodowego "banksterstwa" doprowadzają do ruiny cały Świat.
  Co skończy się podobnie jak w roku 1939 >!>!>

 • japka_putina

  Oceniono 2 razy 0

  No bo własne brudy pierze się w domu, prawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX