Elektroniczne kajdanki zbyt rzadko stosowane, Impel pozywa skarb państwa

Impel Security Polska pozwał do sądu Ministerstwo Sprawiedliwości. Firma traci przez to, że przestępcy zbyt rzadko odbywają karę w systemie dozoru elektronicznego. Chce więc gwarancji minimalnego wynagrodzenia za swoje usługi.

Konsorcjum spółek Impel Security Polska (lider), SMT Software, EBS i ITM Poland w kwietniu 2014 r. podpisało z Ministerstwem Sprawiedliwości umowę o stworzenie, utrzymanie i serwisowanie systemu elektronicznego dozoru skazanych. To rozwiązanie, dzięki któremu przestępcy skazani na drobną karę pozbawienia wolności, mogą, dzięki elektronicznemu monitoringowi, odbywać ją poza więzieniem - w domu lub innym wskazanym przez sąd miejscu.

W momencie podpisania umowy informowano tylko o maksymalnym wynagrodzeniu dla konsorcjum, na poziomie 214,02 mln zł brutto. Jak się teraz okazało, stawkę uzależniono od tego, jak intensywnie system będzie używany. Tymczasem jest on wykorzystywany w niewielkim stopniu.

Gdy w 2014 r. strony podpisywały umowę, karę w tej formie odbywało 4969 skazanych. Rok wcześniej ich liczba przekraczała 5,3 tys. i był to moment największej popularności dozoru elektronicznego. Od tego czasu liczba skazanych przebywających poza więzieniami i monitorowanych elektronicznie drastycznie się zmniejszyła. Pod koniec czerwca br. było ich już tylko 2850. Tymczasem pojemność systemu stworzonego przez konsorcjum firm to aż 12,5 tys. miejsc. Jest on więc wykorzystany zaledwie w 22 proc. Dla porównania: zapełnienie aresztów i zakładów karnych w skali kraju przekracza 86 proc., a obecnie przebywa w nich łącznie około 71 tys. osób.

Spółka Impel Security Polska zdecydowała się wystąpić do sądu z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa - Ministerstwu Sprawiedliwości. Powołując się na umieszczoną w umowie klauzulę renegocjacyjną, a także na ogólny zapis Kodeksu cywilnego, przewidujący możliwość modyfikacji umowy ze względu na „nadzwyczajną zmianę stosunków”, będzie się domagała wpisania do umowy kwoty wynagrodzenia minimalnego na poziomie 167,7 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (25)
Elektroniczne kajdanki zbyt rzadko stosowane, Impel pozywa skarb państwa
Zaloguj się
 • czarek75

  Oceniono 13 razy 9

  impel to ci co płacą pracownikowi ochrony 5 zł za godzine na smieciowej umowie

 • y.woodoo

  Oceniono 8 razy 4

  A nie mozna zalozyc bransoletki poslom, doradcom, doopie i jego otoczeniu? Od razu by sie wyjasnilo kto do
  kogo drepta. Zadnych podejrzen i oskarzen. Czysta polityka.

 • Robert Walczak

  Oceniono 3 razy 3

  Zaraz zaraz, czyli dobrze rozumiem, że Impel domaga się, aby Skarb Państwa zapewnił więcej skazanych, a więc aby niezawisłe sądy wydawały więcej wyroków skazujących na bransolety ;-) I niby jak sąd miałby wpisywać cokolwiek do umowy, kim jest sąd żeby zmieniać umowę którą zawarły dwa samodzielne podmioty? I jaka to niby nadzwyczajna zmiana stosunków nastąpiła - że zamiast 5.000 jest 3.000 skazanych? A kto mógł to im zagwarantować?

  To pewnie wpadka prawników Impela którzy taką umowę wynegocjowali i teraz sami nie wiedzą co zrobić...

 • 92ilme

  Oceniono 11 razy 3

  Policzmy. Srednia ilosc wiezniow z bransoleta to 5000 (to opcja nieco zawyzona), szacuje, ze bransoletke mozna uzytkiowac 10 lat (to tez opcja zawyzona). Oznacza to, ze w systemie w ciaglym przez 10 lat Firma Impel "obsluzy" maksymalnie 50.000 klientow. Firma szacowala zarobek na 200.000.000. To znaczy, ze my (podatnicy) do kazdego zlodzieja, alimenciarza, drobnego oszusta, chama drogowego, czy pospolitego pijaka dolozy 4.300 zlotych. Kto zaplaci? Oczywiscie pan zaplaci, pani zaplaci, ja zaplace.

 • kiajk

  Oceniono 1 raz 1

  myślę,że impel chce być traktowany poważnie. skoro umowa była podpisana, a system jest nieużywany to coś tu nie gra. trzymam kciuki za pozytywne dla nich rozpatrzenie sprawy, szkoda żeby firma na tym traciła.

 • poleczka-2

  Oceniono 3 razy 1

  Na sprzątaczkach zarabiają Krocie , na ochroniarzach zarabiają Krocie , na pralniach zarabiają Krocie i ciągle im mało i mało to na więźniach jeszcze więcej chcą zarobić . Aha zapomniałam na PEFRO-nie z dopłat do pensji niepełnosprawnych zarabiają Krocie nie wstyd wam panowie tak zarabiać i zarabiać ? Do grobu żaden z was tego nie weźmie a i w kasie państwa trochę by zostało dla waszych źle opłacanych pracowników !

 • innym_razem

  0

  nie raz i nie dwa natknęłam się na niefajne opinie o impelu. i z tego co się orientuję całkiem niesłuszne. znam paru chłopaków, którzy pracują/pracowali w tej firmie i żaden z nich nie narzekał. a tu jeśli mają rację to czemu mają nie dochodzić swoich praw?

 • Kajetan Markus

  0

  Ja tam pracuję w Impelu 3 lata i nie mogę narzekać kasa dobra i elastyczne godziny. A co do roszczenia to jestem po ich stronie, po co trzymać alimenciarzy w pierdlu kiedy na mendy miejsc nie ma w celach.

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 4 razy 0

  pNa najbliższej manifie KODu jest okazja system zapełnic. Dobre stalinowskie metody pozwalały kanał wykopac, a w Polsce Zeki w elektrokajdankach dziurę budżetowa zasypią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX