Rząd wprowadzi elektroniczne paragony. Informacje o Twoich zakupach trafią do Ministerstwa Finansów

Rząd planuje wprowadzenie od 2018 r. elektronicznych paragonów. Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w tej sprawie właśnie trafił do konsultacji społecznych.

Zgodnie z projektem, od 1 stycznia 2018 r. wszystkie kasy fiskalne musiałyby być wyposażone w tzw. moduł komunikacyjny. Nowe urządzenia będą automatycznie przekazywały elektroniczne paragony do bazy Ministerstwa Finansów. W tej sposób resort chce uszczelnić system podatkowy VAT i utrzymywać lepszą kontrolę nad sklepami czy punktami usługowymi.

Ale nowe rozwiązania mają służyć nam wszystkim. - Konsumenci będą mogli otrzymywać dowody zakupów SMS-em, e-mailem czy też ściągać je po zalogowaniu się do odpowiedniego portalu. To duże udogodnienie dla klientów, bo często gubimy paragony, a musimy np. złożyć reklamację. Teraz dostęp do elektronicznych paragonów będzie możliwy w każdej chwili - mówi serwisowi infoWire.pl Robert Łaniewski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Oczywiście nadal jednak będziemy otrzymywali również paragony w formie papierowej.

Kasy nowego typu będą zintegrowane z terminalami płatniczymi - przez co rząd poszerzy sieć akceptacji płatności bezgotówkowych. Wypychanie z obiegu gotówki na rzecz płatności kartami to bardzo skuteczne narzędzie w walce z szarą strefą.

Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że niespełna półtora roku na wymianę urządzeń fiskalnych to mało czasu. Ponadto zwracają uwagę na ważny „szczegół” – będą musieli zapewnić dobre połączenie internetowe, co wszak nie wszędzie jest łatwe.

Jak niedawno wyliczyła firma doradcza KPMG, wprowadzenie elektronicznych paragonów może rocznie przynieść budżetowi państwa dodatkowe 2,8 mld zł. Według autorów raportu, nowe urządzenia fiskalne to koszt ok. 1,8 tys. zł netto, plus dodatkowo 20 zł miesięcznie kosztów transmisji danych.

System kas fiskalnych online działa też w innych krajach. Na Węgrzech wpływy z VAT w 2014 r. wzrosły dzięki temu o 8 proc., w Słowenii zanotowano roczny skok o 4,6 proc.

Więcej o:
Komentarze (241)
Rząd wprowadzi elektroniczne paragony. Informacje o Twoich zakupach trafią do Ministerstwa Finansów
Zaloguj się
 • arend_dickmann

  Oceniono 70 razy 50

  Brak słów... Idiotyzm polityków przekracza kolejne granice. Tak, to na pewno małe sklepiki osiedlowe wyłudzają miliony złotych vat, tworzą karuzele podatkowe. To one nie płacą CiT uciekając do rajów podatkowych.
  Kiedy ludzie się w końcu zbuntują? Kiedy przestaną płacić podatki na tę bandę socjalistów?

 • wojtekkz

  Oceniono 43 razy 37

  Zatrudni się dodatkowe milion urzędników do kontroli każdego paragonu. A i jakaś firma informatyczna pisowskiego synalka zgarnie grube miliardy za jakiś badziewny system obsługi tego.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 25 razy 21

  Centralny system rejestracji paragonów w rękach polskich "nie da się" urzędników-nieudaczników to będzie paraliż handlu w Polsce oraz miliardy złotych państwowych pieniędzy które trafią na lewo do kieszeni kilku milionerów..

 • wichura

  Oceniono 14 razy 14

  1) jak ma to ograniczyć szarą strefę? Skoro nie "nabijam" sprzedaży na kasę, to nie ma różnicy, czy jest ona podłączona do sieci czy nie...
  2) pokażcie mi duży przekręt na VAT, którego podstawą był sprzedawca detaliczny posiadający kasę fiskalną! Przecież wszystkie karuzele opierają się na sprzedaży B2B i eksportowej, gdzie sprzedaż dokumentuje się fakturami na grube miliony, a nie paragonem...
  3) co w sytuacji, gdy padnie łącze albo serwery? Wstrzymanie sprzedaży?
  4) kto "przytula" koperty od producentów / importerów kas fiskalnych?

 • wojtekkz

  Oceniono 13 razy 11

  Zabawnie będzie przed świętami gdy duże kolejki przy kasie. Będziemy stać i czekać aż system się odkorkuje.

 • aja195

  Oceniono 9 razy 9

  A nie będzie to miało odwrotnego skutku? Ludzie, aby nie śledzić ich transakcji - na co pozwolą dane z karty płatniczej - zaczną częściej kupować za gotówkę? :)

 • kontrastart

  Oceniono 8 razy 8

  jakie udogodnienia dla klientów?? wciskanie kitu i tona kłamstw, tylko po to, żeby złapać obywatela za mordę!! w takim np. UK w ogóle kasy fiskalne nie sa wymagane , rachunek mozna wydawać na papierze, Ktoś robi nas w balona, a jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kase! i to kasę nie dla nas, tylko na budowanie świątyń rydzykowych, podróże władzy samolotami i tworzenie ciepłych posadek dla uposledzonych członków rodzin tego lepszego sortu ... To wszystko to są dodatkowe koszty dla firm, które pokryjemy my - konsumenci !

 • sta_pl

  Oceniono 8 razy 8

  Czy to znaczy, ze każdy konsument będzie musiał podać nr telefonu, maila lub inne dane go identyfikujące (np. NIP lub PESEL) przy każdym zakupie? I MF będzie miało do tego wgląd?
  Ludzie, toż to jest już MEGA INWIGILACJA !!!

 • excorporate

  Oceniono 7 razy 7

  Chyba zbliżamy się do momentu, że jedynym wyjściem będzie roz****nie tego całego systemu, i to najlepiej w stylu rabacji galicyjskiej. Inaczej wkrótce rzeczywistość będzie przypominała tą z książek Orwella.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX