Bank Pekao SA może zostać znacjonalizowany. Włosi mogą go sprzedać państwowemu PZU

Rafał Hirsch
Reuters donosi, że prezes PZU spotka się w tym tygodniu z władzami włoskiego Unicredit, aby rozmawiać z nimi o odkupieniu od nich pakietu kontrolnego w banku Pekao SA. Doniesienia są nieoficjalne, ale na giełdzie akcje PZU oraz Pekao SA lecą w dół

PZU w Mediolanie

Prezes PZU leci w tym tygodniu do Mediolanu rozmawiać z Unicreditem – donosi Reuters. 

Wcześniej w tym tygodniu w Polskim Radiu prezes PZU Michał Krupiński mówił, że prowadzi aktualnie rozmowy w sprawie kupna kilku banków. Zapytany o to czy chodzi o Pekao SA odpowiedział, że nie będzie komentować konkretnych transakcji. Ale też nie zaprzeczył. Byłoby zresztą bardzo dziwne i nieprofesjonalne, gdyby przed dobiciem targu z Włochami mówił o tym otwarcie w mediach. 

Spadki na giełdzie

Rynek jednak zakłada, że coś jest na rzeczy, a dzisiejsza publikacja Reutera utwierdza go w tym założeniu. Akcje Pekao SA spadają dziś na giełdzie w Warszawie o 2,7 procent. Akcje PZU lecą w dół o 4,5 procent i są najtańsze w swojej sześcioletniej historii giełdowej

Notowania giełdowe Pekao SA i PZUNotowania giełdowe Pekao SA i PZU wykresy: investing.com

Pekao traci, bo inwestorzy mogą zakładać, że cena w ewentualnej transakcji pomiędzy Włochami a PZU będzie niższa od obecnej. Z kolei PZU traci, bo ewentualne przejęcie Pekao SA będzie kosztować bardzo duży pieniędzy, co siłą rzeczy może wśród niektórych inwestorów budzić obawy. Pakiet 40 procent akcji Pekao SA należący dzisiaj do Unicredit jest wart ponad 13 miliardów złotych. Reuters pisze, że PZU mógłby go kupić razem z utworzonym przez rząd Polskim Fundusze Rozwoju. 

Repolonizacja okazyjna

W lipcu Unicredit sprzedał pakiet 10 procent akcji Pekao SA za 749 mln euro. Jednocześnie zasugerował, że za kilka miesięcy może być skłonny sprzedać resztę. Po rynku od tygodni krążą pogłoski, że w Mediolanie decyzja o tym aby sprzedać cały Pekao SA już zapadła.

Porządki w Unicredit to efekt zmian w zarządzie włoskiego banku. W czerwcu pojawił się tam nowy prezes postanowił odchudzić pogrążoną w kłopotach włoską grupę bankową.

Przejmowanie banków od kapitału zagranicznego jest zgodne z polityką rządu i partii rządzącej. Celem jest zmiana struktury polskiego sektora bankowego tak, aby ponad 50 procent było w rękach polskiego kapitału. Po ewentualnym przejęciu Pekao SA przez PZU cel ten zostanie osiągnięty. Jeśli do takiego przejęcia dojdzie dwa największe banki w Polsce - PKO BP i Pekao SA będą kontrolowane przez rząd. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Bank Pekao SA może zostać znacjonalizowany. Włosi mogą go sprzedać państwowemu PZU
Zaloguj się
 • Jan Brzeski

  Oceniono 19 razy 11

  To dobry ruch. Pekao bardzo szkodził polskiej gospodarce i ma na sumieniu szereg wymuszonych bankructwo polskich firm. Obawiam się jednak, ze jakość obsługi klientów pozostanie na tym samym, żenująco niskim poziomie.

 • benusek

  Oceniono 16 razy 8

  Belka jako Prezes NBP wskazywał potrzebę repolonizacji Banków. PiS chce odzyskać Banki i ma racje , tylko że na tym tracą akcjonariusze. PZU już jest blisko najniższych notowań na GPW. Smutne jest to że nikt nie odpowie za głupią, nieprzemyślaną wyprzedaż Banków , tak jak nikt nie został rozliczony za straty jakie poniósł Skarb Państwa w sporze z EUREKO. Polska to Dziki Kraj w którym politycy pokroju Balcerowicza są nietykalni.

 • amelie2

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe ile na tym zarobią Włosi. Bo kupili za prawie nic, a teraz wezmą grubę miliony. Tylko kto ujawni te przekręty, bo chyba Jan Krzysztof Bielcki bedzie milczał.

 • gawor4

  Oceniono 14 razy 2

  13 miliardów to będzie kosztować.
  A ciekawe za ile kupili ? To było za Unii Demokratycznej i Balcerowicza, to najwyżej za kilkaset milionów.
  Jeszcze dochodzi łapówka pod stołem. Tak się rozkradało ( i dalej rozkrada) Polskę.

 • franek_frankowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Prosimy się o duże problemy. W cywilizowanym świecie nie łączy się na taką skalę sektora bankowego z ubezpieczeniowym. PZU będzie ubezpieczał kredyty w swoim banku, na to przychodzi kryzys, ludzie przestają spłacać raty(konsumy/hipoteki/karty), a firma jest ubezpieczona sama u siebie, rezultat BANKRUTCTWO. Senator Bierecki, księgowy pislmistów pokazał jak taki system wali się jak domek z kart przy byle pierdnięciu.

 • kac

  Oceniono 1 raz 1

  Dobra zmiana w akcji.... ehm w akcjach chciałem powiedzieć.

 • amelie2

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe ile na tym zarobią Włosi. Bo kupili za prawie nic, a teraz wezmą grubę miliony. Tylko kto ujawni te przekręty, bo chyba Jan Krzysztof Bielcki bedzie milczał.

 • azalka12

  Oceniono 17 razy 1

  To bylaby tragedia dla klientow - powstalby moloch finansowy wyjatkowo nieprzyjazny klientom, ze zla struktura organizacyjna i zlymi standardami w obsludze klienta!

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 1

  Jak trwoga to do Boga znaczy państwa Nie wystarczy coś kupić jeszcze trzeba wiedzieć co z tym zrobić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX