Ostrzeżenie dla Polski: pogłębiający się kryzys konstytucyjny może wpłynąć na rating

Ostatnie wydarzenia związane z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego mogą zaszkodzić ocenie wiarygodności kredytowej Polski - ostrzega agencja ratingowa Moody's.

Moody's opublikował notkę informacyjną, w której odniósł się do narastającego sporu wokół TK. Zrobił to na dwa tygodnie przed planowaną rewizją ratingu Polski. W komunikacie odniósł się między innymi do wszczęcia śledztwa w sprawie prezesa Trybunału, Andrzeja Rzeplińskiego - chodzi o niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Moody's zauważa też brak publikacji części wyroków TK przez rząd. 

Andrzej Rzepliński, prezes TKAndrzej Rzepliński, prezes TK Andrzej Rzepliński, prezes TK, zdjęcie: Alik Keplicz (AP Photo/Alik Keplicz)

Według analityków Moody's pogłębianie się tego kryzysu prawdopodobnie zaszkodzi relacjom Polski z Unią Europejską. To także ryzyko dalszego pogarszania się klimatu inwestycyjnego w Polsce. A spór wokół TK już odcisnął swoje negatywne piętno - zauważa Moody's. Przypomina, że w pierwszym kwartale tego roku realne tempo inwestycji skurczyło się o 2,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2015.

Bruksela dała Polsce czas do października na przywrócenie możliwości efektywnego działania Trybunału Konstytucyjnego. Analitycy Moody's piszą w notatce, że jeśli do tego czasu rząd niewiele zrobi w tej sprawie, UE może zdecydować się na nałożenie na nasz kraj sankcji, co dodatkowo zaszkodzi inwestycjom. 

Wprawdzie gospodarkę polską wspiera konsumpcja prywatna, ale pogarszający się klimat inwestycyjny grozi osłabieniem wzrostu PKB. To wszystko według Moody's stanowi negatywny czynnik dla oceny kredytowej Polski. Tę ocenę poznamy 9 września. Podczas ostatniego przeglądu, w maju, Moody's obniżył nam perspektywę ratingu do negatywnej ze stabilnej. Sam rating pozostał wtedy bez zmian na poziomie A2. To jeden stopień powyżej oceny agencji Fitch i dwa ponad rating, który mamy od S&P. 

 

Więcej o:
Komentarze (111)
Ostrzeżenie dla Polski: pogłębiający się kryzys konstytucyjny może wpłynąć na rating
Zaloguj się
 • arend_dickmann

  Oceniono 52 razy 20

  Przez dziesiątki lat firmom z całego świata nie przeszkadzało, że Chinami rządzi partia komunistyczna i inwestowały tam na potęgę. Mówienie o tym, że problem z trybunałem może wpłynąć na inwestycje, to robienie z ludzi idiotów. I to bez znaczenia kto w tym sporze ma rację.
  A jeżeli Unia zdecydowałaby się na nałożenie na Polskę sankcji, to pół roku później zamiast Unii Europejskiej będzie Unia Wyszehradzka - a UE będzie już historią. To będzie koniec Unii. Sytuacja w Unii jest trudna, że wystarczy iskra by się to wszystko rozleciało. A nałożenie sankcji na jedno z największych państw taką iskrą zapalającą lont właśnie będzie. Więc albo się unijni dygnitarze opamiętają, albo za chwile nie będą już unijnymi dygnitarzami.

 • krzysio333

  Oceniono 87 razy 11

  A to zostało ogłoszone przez Rzeplińskiego mailem, czy przez pocztę PO?,

 • genocidezionism

  Oceniono 21 razy 9

  Niech sobie mafia prawnicza w Polsce dalej SMS-y wysyła , działkami oszukuje pisze ustawy pod siebie i żeruje na polskim społeczeństwie. Niech w sądach nadal obowiązuje relikt stalinizmu Kodeks Karny obdarty z wartości i szlachetności. Niech dalej mafijne korporacje smieją sie z motłochu w swoich wysublimowanych pazernych łbach a skoligacone urzędasy przytakują licząc na napiwek

 • sparky6

  Oceniono 31 razy 9

  TK wlasnie rostrzygnal.Zamiast grupa kolesi nalezy uzywanc okreslenia "kolezanki i koledzy w liczbie 9"

 • krakuw

  Oceniono 44 razy 6

  Bardzo proszę PO , PSL, Nowoczesną oraz KOD, aby nie utrudniali Polakom wykup mieszkań TBS. :)

 • tsaba110

  Oceniono 3 razy 3

  Kaczyński nie wie co to rating. Prawdopodobnie myli go z raftingiem. Wielokrotnie uprawiał z Macierewiczem na Dunajcu.

 • xxl_100

  Oceniono 10 razy 2

  BRAWO... Tylko sankcjami można zmusić ten antypolski rząd do przestrzegania praw obywateli i dbałości o nasz kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX