Pracujesz w którymś z tych zawodów? Firmy będą się o ciebie bić

Podwyżki? Nawet w co czwartej firmie. Zwiększenie zatrudnienia? Takie plany ma aż 37 proc. pracodawców. Ale na planach może się skończyć, bo coraz trudniej jest znaleźć kompetentnych pracowników - to najważniejsze wnioski z kolejnego badania rynku pracy, przeprowadzonego przez firmy Randstad i TNS Polska.

Pracownicy co czwartej firmy mogą spodziewać się, że w ciągu pół roku ich płace wzrosną. Co ciekawe, największe szanse na podwyżkę mają osoby pracujące w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców) położonych we wschodniej części Polski. Duże znaczenie ma też branża, w której działa firma. Wzrost płac zapowiada 31 proc. przedsiębiorców zajmujących się produkcją przemysłową i tylko 18 proc. działających w branży obsługi nieruchomości lub firm.

Aż 37 proc. firm deklaruje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planuje zwiększać zatrudnienie. To najwyższy wynik w całej historii badania. Jednak pracowników poszukują też firmy zapełniające wakaty po osobach, które zrezygnowały z pracy. Dlatego w ciągu pół roku poprzedzającego badanie na rynku pracy aktywne było aż 81 proc. firm. Z tej grupy tylko 37 proc. zakończyło rekrutację pełnym sukcesem - udało im się znaleźć potrzebną liczbę kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. 31 proc. firm zatrudniło mniej osób, niż pierwotnie planowały, zaś 21 proc. zrealizowało plan, ale rezygnując z części wymagań.

Urzad Pracy m.st. WarszawyUrzad Pracy m.st. Warszawy Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Na rynku pracy najtrudniej jest o mistrzów i brygadzistów – tylko 12 proc. przedsiębiorców twierdzi, że są oni łatwo dostępni, zaś przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych.

Do kłopotów z zatrudnieniem techników i robotników wykwalifikowanych przyznało się 45 proc. firm (15 proc. badanych uważa, że są oni łatwo dostępni) zaś zatrudnienie inżynierów okazało się problemem dla 35 proc. przedsiębiorców. Bardziej dostępni są robotnicy wykonujący proste prace fizyczne, specjaliści czy menedżerowie różnych szczebli. Zdecydowanie najłatwiej jest o pracowników biurowych i administracyjnych.  

Więcej o:
Komentarze (62)
Pracujesz w którymś z tych zawodów? Firmy będą się o ciebie bić
Zaloguj się
 • azazel-pazuzu

  Oceniono 13 razy 11

  nie dowiedziałem się jakie to zawody ale prawdę mówiąc to się nawet nie spodziewałem...

 • jake210

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko, że deklaracje przedsiębiorców to kompletnie nic nie warte pobożne życzenia. Co z tego, że szukają fachowców, skoro pensja jaką są w stanie im zaoferować w dużym mieście oznacza zwykła wegetację - ot starczy na wynajem kawalerki, jedzenie i bilet miesięczny. Zapytajcie się ludzi na ulicy, czy kupią Iphone za 100zł, nowego Mercedesa za 5tys zł i nowe mieszkanie za 20tys - okaże się że jest ogromny popyt, kiedy jednak trzeba będzie zapłacić rynkową cenę, okaże się że prawie nie ma chętnych. To samo jest z deklaracjami przedsiębiorców - jest ogromny popyt na dobrych fachowców za psie pieniadze. Dlatego mamy tyle emigrantów, którzy już dawno poznali się na pięknych deklaracjach rodzimych przedsiębiorców.

 • kontra.punkt

  Oceniono 13 razy 7

  Firmy będą się o ciebie bić pod warunkiem że:
  - znasz świetnie język obcy, najlepiej angielski
  - będziesz pracować na śmieciówce lub co najwyżej umowie za najniższą pensję
  - potrafisz zastąpić 2 lub 3 innych pracowników
  - nie będziesz korzystał z przysługującego ci urlopu
  - co najważniejsze: nie masz ukończonych 40 lat

 • mariuszdd

  Oceniono 5 razy 5

  W sumie niedawno było bezrobocie i to nawet według UP na poziomie 35 % i były te same artykuły co teraz ,no moze jedynie bardziej chamskie,bo w stylu :" jestes głupim h...em ,bo nie jestes informatykiem"
  Ale każdy wiedział ,że lepiej byc prawnikiem lub lekarzem

 • nitro2013

  Oceniono 4 razy 4

  "Ale na planach może się skończyć, bo coraz trudniej jest znaleźć kompetentnych pracowników"

  w Polsce coraz trudniej znaleźć uczciwego pracodawcę

 • da3lek

  Oceniono 4 razy 4

  " tylko 12 proc. przedsiębiorców twierdzi, że są oni łatwo dostępni, zaś przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych."
  a co twierdzi pozostałe 53%?

 • mille666

  Oceniono 3 razy 3

  Autorzy takich "badań", czy wypocin w tym temacie zapewne nie należą do grupy poszukiwanych...

 • ninananu

  Oceniono 3 razy 3

  a te fotki zatytułowane "ulica" i "dloto" to po co?

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Zostan informatykiem. Przestan sii uczyc i rozwiejac. Obserwuj jak w wieku 28 lat tracisz prace bo na twoje miejsce sa stada takich co umieja to samo co ty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX