Startuje Nest Bank - nowy stary gracz na rynku. To ma być najbardziej rodzinny bank w Polsce

Nest Bank - tak już od listopada będzie brzmiała nazwa banku dotychczas znanego jako FM Bank PBP. To jeden z mniejszych banków w Polsce. Instytucja w ostatnich latach prowadziła marki Bank SMART oraz BIZ Bank.

Bank SMART miał ofertę dla klientów indywidualnych (to niemal jedyny bank w Polsce oferujący konta i karty do nich całkowicie za darmo bez żadnych warunków), BIZ Bank z kolei swoje usługi kierował przede wszystkim do mikroprzedsiębiorców.

Teraz znikają obie marki, a także nazwa „banku-matki”, czyli FM Bank PBP. Od listopada cała działalność banku będzie odbywała się pod nazwą Nest Bank.

Po kakao do banku

Nest Bank planuje sporą ekspansję w „Polskę powiatową”. Do 53 placówek własnych (przemalowanych na nowe barwy) już dołączyło 40 partnerów franczyzowych. Do końca roku liczba franczyzobiorców ma się podwoić, a docelowo, wstępnie za ok. 1,5 roku, sieć ma liczyć ponad 350 placówek. To o tyle ciekawe, że detaliczny Bank SMART był 2 lata temu wprowadzany na rynek jako bank „urodzony na smartfony”, i przez bardzo długi czas (zmieniło się to dopiero w lipcu br.) jego klienci w ogóle nie mieli możliwości korzystania z oddziałów.

Placówki Nest Banku mają pojawiać się w małych miasteczkach, tak, by być blisko polskiej rodziny. Mają być przytulne, kameralne i przyjazne - bank deklaruje np. że będzie ugaszczał klientów kakao.

Im więcej dzieci tym więcej odsetek

To właśnie słowo „rodzina” jest kluczowe w strategii Nest Banku. Już samo słowo „nest” (z ang. gniazdo) ma to sugerować. - Nest Bank niczym gniazdo chroni i pozwala rodzinom bezpiecznie rozwinąć skrzydła. Pomagamy złapać bezpieczeństwo finansowe w przyjaznej atmosferze oraz trzymać się z daleka od modnych i niebezpiecznych produktów finansowych – deklaruje Maciej Pichlak, dyrektor marketingu Nest Banku.

Cała oferta Nest Banku ma być dopasowana do rodzin. Wielu szczegółów twórcy nie chcą jeszcze zdradzić, ale w planach jest m.in. włączenie do oferty rachunku oszczędnościowego, którego oprocentowanie miałoby być tym wyższe, im więcej dzieci ma klient.

Nest Bank obiecuje, że będzie, jako jeden z nielicznych banków, uwzględniał środki z rządowego programu Rodzina 500 plus do oceny zdolności kredytowej. Tu akurat można mieć jednak ambiwalentne odczucia - to, co Nest Bank nazywa otwarciem na klienta i niepozostawieniem go samemu sobie można też interpretować jako zachętę do nadmiernego zadłużania się.

Bank nie ma zamiaru zmieniać dotychczasowych wyróżników swojej oferty, czyli m.in. bardzo taniego konta osobistego. Rachunek w Banku SMART jest jednym z niewielu na rynku, gdzie bezwarunkowo darmowe jest prowadzenie rachunku oraz użytkowanie karty do niego i wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. - Przyjdzie czas także na nowe produkty - komentuje Bartosz Chytła, wiceprezes Nest Banku.

W pierwszej połowie 2017 r. bank ma uruchomić też nowy system bankowości internetowej i mobilnej, „skoncentrowany wokół życia rodzinnego”.

Dotychczasowi klienci - bez zmian

Na razie aktualni klienci Banku SMART i BIZ Banku (ok. 100 tys. Banku SMART i ok. 40 tys. BIZ Banku) będą korzystać z dotychczasowych systemów -  choć czeka je lifting dostosowujący barwy do kolorów Nest Banku. Zastąpienie dotychczasowych marek handlowych i nazwy nie będzie miało wpływu na umowy zawarte przez klientów z FM Bankiem PBP SA - będą one kontynuowane na dotychczasowych zasadach przez Nest Bank.

Strona internetowa Nest Banku www.nestbank.pl już istnieje, ale na razie „zaprasza wkrótce”.

Skąd decyzja banku o zmianie nazwy? Sama nazwa FM Bank PBP jest bardzo trudna do zapamiętania, i, przyznajmy - niezbyt porywająca. Bank próbował „ratować się” markami „SMART” i „BIZ”, ale ostatecznie postanowić skonsolidować marki i zmienić nazwę na prostsze Nest Bank.

Kto stoi za Nest Bankiem?

Udziałowcami Nest Banku są fundusze, którym doradza AnaCap Financial Partners (AnaCap) - największy specjalistyczny fundusz private equity w Europie, działający wyłącznie w sektorze usług finansowych.

- Polska to dla nas ważny klient, z rozwijającą się gospodarką i ciekawym systemem bankowym. To będzie wymagało wysiłku, dlatego chcemy pozostać na polskim rynku na dłużej. Już w ubiegłym roku dokapitalizowaliśmy bank kwotą 430 mln zł, uzgodniliśmy też kolejne dokapitalizowania do roku 2020 - powiedział członek rady nadzorczej Nest Banku, przedstawiciel AnaCap Ben Hollowood podczas konferencji prasowej..

- Mamy 36-proc. współczynnik wypłacalności, czyli bardzo bezpieczny wskaźnik. Mamy zagwarantowany kapitał od właściciela i duże możliwości wzrostu sumy bilansowej. Nawet przy tak dużym tempie, po kapitał będziemy chcieli sięgnąć dopiero w przyszłym roku. Chcemy, by współczynnik wypłacalności był wyższy niż wymagany przez KNF – informuje wicepreze Nest Banku, Bartosz Chytła.

Suma bilansowa Nest Banku wynosi obecnie 1,5 mld zł i, jak podkreślił Chytła, docelowo będzie ona kilkukrotnie większa.

Więcej o:
Komentarze (55)
Startuje Nest Bank - nowy stary gracz na rynku. To ma być najbardziej rodzinny bank w Polsce
Zaloguj się
 • pawel2571

  Oceniono 20 razy 18

  Biz Bank - oferta dla "specjalistów" konkretnie dla stomatologa. Kredyt kilkadziesiąt tysięcy, prowizja (!!!!) w wysokości ok 20%, pomijając oprocentowanie ponad 10. Nie pomyśleli tylko, że jeśli ktoś jest specjalistą, to z dużym prawdopodobieństwem nie jest upośledzony umysłowo, żeby coś takiego wziąć.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 18 razy 10

  A, po wpadce związanej z bezpieczeństwem klientów i aroganckim stosunkiem do mediów, jednak trzeba zmienić piórka?

 • norman67

  Oceniono 5 razy 5

  A ten w jakim dymaniu Polaków będzie się specjalizował? Bo opcje walutowe i kredyty frankowe już były, polisolokaty też. To chyba teraz fundusze inwestycyjne wiecznie młode. Pozdrowienia dla "polskich" banksterów.

 • my_kroolik

  Oceniono 8 razy 4

  Już się nie mogę doczekać. Kolejny mikroskopijny bank jest mi potrzebny jak wrzód na doopie. Oddziały mogą sobie pomalować nawet na różowo, w zielone prążki. Lata mi to, bo w oddziale banku jestem średnio raz na 2 lata i to wyłącznie dlatego, że bankowi nie chciało się oprogramować jakiejś usługi na platformie internetowej. Jeśli podstawowy wyróżnik, to kakao instant z automatu, to gratuluję inwencji.

 • pierwsze_all

  Oceniono 6 razy 4

  >>>Polska to dla nas ważny klient, z rozwijającą się gospodarką i ciekawym systemem bankowym<<<

  Ten "ciekawy system bankowy" zapewne oznacza, że tylko w Polsce jest rozpiętość między oprocentowaniem kredytów a depozytów rzędu 20-30-i więcej punktów procentowych, czyli kraj baranów przyzwyczajonych do strzyżenia i lecących na różne "ambergoldy" - dzietność jest z tym faktem dobrze skorelowana. Zresztą cokolwiek, co ma w szyldzie "rodzinny" na 100% jest badziewiem - na podstawie obserwacji.

 • barrt21

  Oceniono 3 razy 3

  a może od razu w kakao?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 3

  "to niemal jedyny bank"

  Może by tak napisać po polsku? Proponuję:
  "jeden z nielicznych"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX