Karty płatnicze dla uchodźców. Może je dostać nawet milion osób

Nawet milion przebywających w Turcji uchodźców otrzyma od Unii Europejskiej karty płatnicze. Na powiązane z nimi rachunki co miesiąc będą przekazywane przelewy. W ten sposób pomoc humanitarna ma trafiać bezpośrednio do potrzebujących.

W zamian za pomoc Turcji w zahamowaniu napływu uchodźców Unia Europejska zobowiązała się wesprzeć przebywających tam Syryjczyków kwotą 6 mld euro. Jednak przekazywanie tych pieniędzy rodziło problemy. UE, obawiając się marnowania pieniędzy, chciała współpracować tylko z wybranymi organizacjami humanitarnymi, natomiast Turcja optowała za transferem tej kwoty do krajowego budżetu lub do agend rządowych. Ostatecznie część pomocy trafi bezpośrednio do potrzebujących. Wartość całego, ogłoszonego w czwartek, programu to 348 mln euro. Będzie to największy program humanitarny, jaki UE kiedykolwiek sfinansowała. Jego szczegóły nie są jeszcze znane, nie wiadomo na przykład, jakimi dokładnie kwotami będą zasilane poszczególne rachunki.

Croatia MigrantsCroatia Migrants Manu Brabo / AP (AP Photo/Manu Brabo, File)

Taki sposób wypłacania świadczeń socjalnych od kilku lat jest stosowany w Polsce. W formie zasilenia karty przedpłaconej mogą być wypłacane np. zasiłki rodzinne, dodatki mieszkaniowe czy środki z Funduszu Alimentacyjnego.

Według danych Banku Światowego w Turcji w 2014 r. na 100 tys. dorosłych mieszkańców przypadało aż 77 bankomatów. Dla porównania – według tego samego źródła w Finlandii było ich zaledwie 36, w Holandii 51, w Polsce 64, w Irlandii 85, zaś w Hiszpanii 120. Jeszcze lepiej ten kraj wypada pod względem nasycenia terminalami do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Tureckie banki są też bardzo często nagradzane za innowacyjność.

Więcej o:
Komentarze (132)
Karty płatnicze dla uchodźców. Może je dostać nawet milion osób
Zaloguj się
 • jurakuz

  Oceniono 39 razy 31

  a z jakiej k.....racji?a kto mi k.....pomaga? Wczoraj zginęła w walce z ISIS cudowna piękna, dzielna Kobieta, nazywana "syryjską Angeliną Jolie" została chociaż pewnie bała się poszła walczyć z bydłem isis. a teraz porównajcie to z tymi pasożytami, tchórzami, śmieciami "uchódźcami" zalewającymi Europę od roku

 • dyfly

  Oceniono 35 razy 29

  To zacheta dla kolejnych milionow pastuchow z Afryki i Azji. UE rzadza kompletne po*by. Trzeba ich odsunac od wladzy w trybie pilnym.

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 25 razy 17

  Zachęcają kolejne miliony Islamskich Sił Inwazyjno-Społecznych do zdobywania kolejnych przyczółków w Europie. Po takie karty ruszy Afryka i Azja. Niektórzy z nich słyszeli że w Paryżu perfumy rozpylane są codziennie z samolotu a tu okazuje się że choć to nieprawda to niewierni będą im płacić za samo przybycie.

 • dante_waw

  Oceniono 10 razy 8

  oczywiscie kazda platnosc karta bedzie obciazona prowizja, sama karta bedzie kosztowac miesiecznie kilka euro..... wydana zostanie przez bank ktory bedzie zmienial tabele oplat i prowizji co tydzien....

 • hotin

  Oceniono 16 razy 8

  Tusk jednak wie co robi, by rodakom żyło się lepiej.

 • Oceniono 12 razy 8

  Proponuję jeszcze po volkswagenie golfie na rodzinę, talony na żarcie i picie, kupony do burdelu dla głowy rodziny no i zasadnicza sprawa dla każdej rodziny dom ewentualnie mieszkanie, metraż liczony w/g wzoru 20 mkw / jedna osoba, tak by żadnemu pasożytowi nie przyszło do głowy skarżyć państwa o dyskryminację, rasizm, i skazanie na życie w nieludzkich warunkach.

 • isiah.thomas

  Oceniono 11 razy 7

  Debecik też będzie można zrobić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX