Szwedzka sieć marketów wycofuje 19 ton polskich jabłek. Poziom pestycydów przekroczył limit ośmiokrotnie

19 ton polskich jabłek wycofuje ze sprzedaży szwedzka sieć supermarketów ICA. Owoce zawierają szkodliwą dla zdrowia ilość pestycydów - ośmiokrotnie przekraczającą dopuszczalną normę.

Jak podaje telewizja SVT, partię jabłek odmiany Paulared, która trafiła do Helsingborga, zakwestionowała szwedzka Narodowa Agencja Żywności. Badanie wykazało, że w kilogramie tych owoców było 0,08 miligrama chloropiryfosu. Dopuszczalna norma to 0,01 miligrama.

Unia Europejska niedawno drastycznie obniżyła te normy. Wcześniej dopuszczano 0,5 miligrama na kilogram. Jak alarmują naukowcy, nadmiar chloropiryfosu może przyczynić się do uszkodzeń mózgu.

Szwedzka Narodowa Komisja Żywności poinformowała o sprawie Komisję Europejską.

Szwedzi jednak uspokajają - niebezpieczeństwo dotyczyło tylko jednej partii jabłek. Dostawy od tego producenta przejdą wzmożone kontrole. Polskie jabłka nadal będą importowane do Szwecji.

Komentarze (126)
Szwedzka sieć marketów wycofuje 19 ton polskich jabłek. Poziom pestycydów przekroczył limit ośmiokrotnie
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 58 razy 50

  Dopiero jak jedzenie pojedzie do normalnego kraju, to dopiero wychodzi, co te chłopki-roztropki wyrabiaja aby się tylko wzbogacić... I my to żremy codziennie...

 • arkadiuszzet

  Oceniono 12 razy 8

  A gdy Rosja nakładała embargo to wszyscy widzieli w tym przyczyny polityczne... Trzepać wszystkich. Czy tylko towar importowany jest sprawdzany? A jeżeli kupujemy produkty rodzime to czy ktoś to sprawdza zanim zjemy?

 • dobrywujek

  Oceniono 6 razy 6

  chce sie obudzic w swiecie, w ktorym zdrowa zywnosc jest standardem. Ludzie na szczescie sie budza z tego korporacyjnego bullshitu, ktory nam serwowano przez tekady. Polska powinna doazyc do stania sie producentem zywnosci w 100% ekologicznej. Przeciez to jest jakies nieporozumienie, zbysmy musieli chodzic do sklepow oznaczonych jako ZDROWA ZYWNOSC. Kazda zwynosc powinna byc zdrowa.!! What the fuck?

 • bob2436

  Oceniono 13 razy 5

  Ja polskich owoców nie jem od dawna. Wszystko przez to, że mieszkam na wsi i widzę co miejscowe chłopstwo wyprawia w swoich sadach i na polach. Oni pryskają bez opamiętania. Niestety nikt się tym nie przejmuje. Nie kupujcie tego ludzie jeśli wam zdrowie i życie miłe.

 • dobrywujek

  Oceniono 4 razy 4

  Dzwoni do mnie ostatnio tata, robiacy zakupy w jendym z supermarketow. Mowi, ze jest a alejce ze zdrowa zywnoscia. Wiec dajae mu rpsota zagadke logiczna. Skoro na 20 alejek w markecie, jedna jest oznakowana jako ZDROWA ZYWNOSC, to w takim razie czym jest ta pozostala? Tato po chwili namyslu odpowiedzial- Jest synu g...nem.

  Czy tylko ja widze to kuriozum?

 • najlepszy-miecio

  Oceniono 4 razy 4

  Podobno jabłka są opryskiwanie minimum kilkanaście razy zanim dojrzeją - smacznego!

 • lookasz1807

  Oceniono 10 razy 4

  W Polsce zbiera się rocznie prawie 3 mln ton jabłek, nieprawidłowości wykryto w partii 19 ton (zaledwie jedna ciężarówka). Procentowo patrząc, to VW produkuje o wiele większą ilość trujących bubli. Szkoda tylko dobrej opinii o polskich produktach. Pewnie to jednorazowy incydent jednego producenta, który powinien mieć dowaloną srogą karę.

 • witsopot

  Oceniono 3 razy 3

  jurgiel do dymisji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX