Alma ucieka do sądu przed bankructwem. Jest wniosek o postępowanie sanacyjne

Rafał Hirsch
Znana sieć sklepów ma coraz większe kłopoty. Postępowanie sanacyjne ma pomóc naprawić spółkę i jednocześnie chroni ją przed wierzycielami. Alma znacząco obniżyła też swoje prognozy finansowe na ten rok.

Alma pisze w komunikacie , że podjęła decyzję o restrukturyzacji, aby uniknąć upadłości. Zgodnie z prawem o restrukturyzacji działania sanacyjne mają przywrócić dłużnikowi zdolność do wykonywania zobowiązań i jednocześnie chronią go przed egzekucją ze strony wierzycieli.

Fragment komunikatu Alma Market SAFragment komunikatu Alma Market SA źródło: Alma Market

Postępowanie sanacyjne oznacza też, że do spółki wchodzi zarządca sądowy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, postępowanie kończy się układem z wierzycielami.

Spółka wraz z wnioskiem o otwarcie postępowania znacząco obniżyła swoje prognozy finansowe. W marcu zakładała, że przychody w tym roku sięgną 900 mln złotych. Teraz mówi już tylko o 660 mln złotych.

Na półrocze Alma miała już 428 mln złotych przychodów, więc w drugim półroczu - aby wykonać prognozę - powinna mieć średnio miesięcznie 37 mln złotych przychodu. Na początku roku notowała średnio 77 mln złotych przychodu. To pokazuje tempo, w jakim kurczy się skala działalności spółki. 

ZOBACZ TEŻ: Już wiemy, dlaczego Delikatesy Alma mają poważne kłopoty. Co będzie dalej z siecią sklepów?

Alma wycofała się też zupełnie z prognozy zysku. W marcu zapowiadała 7 mln złotych zysku netto na ten rok, teraz pisze, że wynik finansowy w tym roku będzie uzależniony od przebiegu procesu sanacji. 

Inwestorzy giełdowi w tej chwili wyprzedają akcje Almy - ich cena spada własnie o 5 i pół procent i jest na poziomie 3,78 złotych. Dla porównania: rok temu akcje Almy kosztowały ponad 10 złotych, a dwa lata temu 20 złotych

Wykres notowań akcji alma MarketWykres notowań akcji alma Market źródło: investing.com

Na początku sierpnia Alma informowała, że postara się poszukać inwestora zewnętrznego. Do dzisiaj nie pojawił się żaden komunikat o tym, żeby ktokolwiek był zainteresowany kupnem Almy. Zarząd spółki zapowiadał też wtedy, że będzie zamykać nierentowne sklepy i skupi się na tych, które wciąż są opłacalne. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Alma ucieka do sądu przed bankructwem. Jest wniosek o postępowanie sanacyjne
Zaloguj się
 • misiek-bez-ucha

  Oceniono 8 razy 8

  Dziwne to bankructwo. Mazgaj tak się mądruje jak to on się świetnie zna na biznesie, bryluje na liście najbogatszych, a głupiej sieci ze spożywką nie potrafi poprowadzić. By the way, podobno na czym jak na czym, ale na upadłości układowej to jeszcze nikt źle nie wyszedł finansowo. Prawda, panie Mazgaj? Jak tam felietoniki o winach:-)))))))))))

 • bilderberg500

  Oceniono 5 razy 5

  Skądinąd sympatyczny Pan Mazgaj okazał się typowym, zadufanym w sobie byznesmenem i jak większość tych byznesmenów uważał, że wszystkie rozumy zjadł. I nie słuchał (i nie miał) doświadczonych i mądrych ludzi.

 • pcat

  Oceniono 7 razy 5

  Alma Skorosze ciągnie w dół pozostałe sklepy z tego centrum. Kilka tygodni temu trudno było znaleźć miejsce parkingowe około 17-18. Teraz na parkingu można lądować samolotem, a okoliczne sklepy cierpią, bo zarabiały kiedy klienci kupowali coś przy okazji zakupów w Almie.

 • embart

  0

  1,2,3,4,
  "Wygląda na to że korzystasz z adBlocka
  Dzięki reklamom możemy utrzymywać i rozwijać
  nasz serwis. Prosimy dodaj nas do białej listy"

  F$@k U!

  "Nie powtarzaj się :) Przed chwilą dodałeś komentarz o tej samej treści. "
  ale pod innym artem...

 • fctheduck

  Oceniono 8 razy 0

  Szkoda, bo to fajne sklepy, a przy okazji omijane szerokim łukiem przez '500+' i klientów biedronek, więc był dobry wybór i miła obsługa.

 • wawa1920

  Oceniono 10 razy 0

  Właściciel Almy nie ukrywał swoich poglądów na temat partii ironicznie zwanej pis i w rewanżu dowiedział się kto tu rządzi(firmę obsługuje bank PAŃSTWOWY )

 • at3usz

  Oceniono 8 razy 0

  Alma okradła firmę, która przez nich zbankrutowała. Nie zapłaciła za projekt nowego sklepu w gdańskiej zbrojowni, bo prezesowi Mazgajowi się odwidziało. Procesowanie się z nimi trwa latami i nie ma perspektyw, bo tak pokręcili w umowie o wykonanie projektu, że okazuje się iż miał być wykonany za darmo!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 22 razy 0

  Szkoda Almy. Jak padło Bomi zacząłem jeździć do Almy, no i wychodzi że trzeba szukać nowych delikatesów, bo aż przykro patrzeć jak teraz wygląda Alma. Pustki w sklepie.Półki zapełniane są tym samym towarem aby udawały pełne zaopatrzenie. Serów nie uświadczysz - oprócz chłamu.Szkoda.

 • next-2-come

  Oceniono 8 razy 0

  Biedra grzmoci wszystko -- alma od 2014 roku dużo się zmieniła, w sklepach zaczęło być brudno a nieprzyjemny (wcale nie od stoiska z serami) zapach zniechęcał skutecznie przed zakupami... i tak w kilku sklepach, które odwiedzałem - oferta almy może była ciekawa z punktu widzenia oferowania rzadszych produktów - jednak reszta asortymentu, którą można wszędzie zakupić za niższe ceny nie za bardzo znajdowała miejsce w koszyku klientów...
  polacy mają jednak kalkulatorki w głowach - lata komunizmu nauczyły trzeźwości - szczególnie tej cenowej ale i asortymentowej - ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX