W Polsce brakuje rąk do pracy? Te dane pokazują, że w innych krajach jest jeszcze gorzej

Bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie, a brak pracowników coraz bardziej doskwiera pracodawcom. Jednak jeśli wierzyć danym Eurostatu, akurat w naszym kraju skala problemu jest wyjątkowo mała.

W całej UE w drugim kwartale brakowało chętnych na 1,8 proc. dostępnych w gospodarce miejsc pracy. To identyczna wartość, jak przed kwartałem. W samej strefie euro wakatów było minimalnie mniej, bo 1,7 proc. (również bez zmian w porównaniu z pierwszym kwartałem roku). Warto podkreślić, że wskaźniki dla całej Unii i dla strefy euro utrzymują się na najwyższym poziomie od 10 lat.

Największy problem ze znalezieniem chętnych do pracy mają pracodawcy w Czechach (2,9 proc. wakatów) i w Belgii (2,8 proc.). Na drugim biegunie znalazła się Portugalia, gdzie nieobsadzone pozostaje zaledwie 0,7 proc. miejsc pracy. Kolejne miejsce, ze wskaźnikiem 0,8 proc. zajmują w tym zestawieniu Hiszpania, Grecja i Polska. To pokazuje, że problemy polskich pracodawców nie są jeszcze tak poważne, gdy zestawić je z sytuacją w innych krajach Unii.

Ta kolejność byłaby jednak zupełnie inna, gdyby operować nie procentami, ale liczbą miejsc pracy czekających na pracownika. Polska jest szóstym najludniejszym krajem UE, dlatego 0,8 proc. wakatów, w liczbach bezwzględnych, zdecydowanie większy deficyt pracowników niż na przykład na Słowacji (1,1 proc.), w Finlandii (1,5 proc.), Austrii (2,0 proc.) czy Szwecji (2,3 proc.).

Więcej o:
Komentarze (65)
W Polsce brakuje rąk do Pracy? Te dane zdają się temu przeczyć
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 32 razy 30

  w sytuacji gdy oferowana praca jest na żenująco niskim poziomie wynagrodzenia, nie dziwne jest, ze pracodawca nie moze znaleźć pracownika.
  Ja tez szukam człowieka, który sprzątałby mój dom i zajął sie ogrodem za 700 zl miesięcznie. Jakoś nikt nie chce za takie pieniądze pracować na całym etacie a przecież bezrobocie niby jest takie duże.

 • korgan123

  Oceniono 35 razy 27

  Dobrze, że Niemcy nie mają takich problemów. Zyskali milion nowych świetnych pracowników, głównie inżynierów i lekarzy. Jak się wezmą do pracy to zobaczycie.

 • volongoto41

  Oceniono 32 razy 26

  To prawda brakuje rąk do pracy.Ponoć pracodawcy teraz biją się o każdego pracownika. Słyszałem, że
  gdzieś pod Sochaczewem jakiś cwany rolnik w byłej szklarni ustawił klatki w których pracodawcy walczą
  o pracowników. Ponoć facet stuka niesamowitą kasę. Sam mam prawie trzy hektary i zaczynam się
  zastanawiać, czy nie postawić kilka klatek....

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 21 razy 19

  Brak ludzi do pracy ??? Raczej brak chętnych do płacenia za pracę :-)

 • evvelinda

  Oceniono 9 razy 9

  Właśnie, właśnie. Takie świetne miejsca pracy czekają - 7zł za godzinę sprzątanie w porze nocnej w Makro - kto się skusi? Umowa zlecenia, siedem dni /nocy/ w tygodniu bez prawa do urlopu, zwolnienia lekarskiego, bo po co? A jak nie, to w porze dziennej 16-godzinny dzień pracy co drugi dzień, chyba, że ktoś ma życzenie, to codziennie. A tu ludek rozpuszczony nie garnie się do roboty.

 • maly_obibok

  Oceniono 13 razy 9

  Chamska propaganda Gadziny Wybiórczej. Jeśli ludzie nie chcą za darmo pracować to dla nich znaczy, że brak rąk do pracy. Przyjdz pan do mnie pracować ''redaktorze'' Ceregra. Dam panu tyle pracy ile tylko pan chcesz, po 20 godzin na dobę możesz zapierdzielać. I w dodatku, w przeciwieństwie do innych pracodawców, uczciwie podaję panu warunki: nie spodziewaj sie pan, ze cokolwiek za to zapłacę.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 10 razy 8

  Jest praca tylko nie ma płacy. Ludzie mają już dość umów śmieciowych i innych bez ZUSU. Pracownik chce normalnie pracować, normalnie zarabiać, mieć opłacane składki zdrowotne, emerytalne, dostać odzież ochronną, mydło, paczki świąteczne dla dzieci itd. Naotwierano wszelkiego typu spółek w której zarabiają prezesi a pracownik ma zasuwać za grosze. Nawet sprzątaczki w firmach nie są pracownicami tej firmy tylko jakiejś zewnętrznej spółki.

 • jot-23

  Oceniono 11 razy 7

  ummm... czy nikt jeszcze nie wpadl na naprawde proste rozwiazanie... podpowiem tylko ze chodzi o bio-chemikow i neuro-chirurgow z zamorskiego kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX