Polska żegna się z budkami telefonicznymi. W przyszłym roku zlikwidują je wszystkie

Orange planuje w przyszłym roku usunąć wszystkie budki telefonicznie działające w Polsce. To koniec pewnej epoki.

- Obecnie mamy ponad 4200 aparatów. Pozostały w więzieniach, szpitalach i po sztuce w gminie. Planujemy, że w przyszłym roku zdemontujemy wszystkie - pisze na blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. Biznes „budkowy” jest już po prostu nierentowny.

Budki telefoniczne to masa wspomnień i anegdot. Jednak to już zdecydowanie relikt przeszłości wyparty przez telefonię komórkową. Jabczyński dzieli się ciekawą statystyką:

Na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na prośbę organizatorów, zainstalowaliśmy na Błoniach 12 automatów telefonicznych na monety - złotówki i euro. Pielgrzymi wykonali z nich 125 rozmów. W tym samym czasie tylko w sieci Orange mieliśmy 7,4 mln minut rozmów komórkowych i 31,145 mln wysłanych SMS

Pojawiają się wątpliwości, czy Orange może zlikwidować automaty telefoniczne. Ale rozwiewa je Witold Tomaszewski z serwisu Telepolis.pl: - Prawo telekomunikacyjne wymusza m.in. utrzymanie budek telefonicznych czy świadczenie usług na nierentownych liniach tylko i wyłącznie na tzw. operatorze wyznaczonym. Kiedyś była nim Telekomunikacja Polska, ale od trzech lat nie ma w Polsce operatora wyznaczonego - mówi Tomaszewski.

Budki telefoniczne pojawiły się na polskich ulicach w latach 60. Na początku można było z nich przeprowadzać tylko rozmowy lokalne, dopiero później międzymiastowe i zagraniczne. Jeszcze w 2000 r. w Polsce funkcjonowało ok. 95 tys. automatów telefonicznych. W 2010 r. było ich już tylko 44 tys.

Już w 2009 r. z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynikało, że tylko 8 proc. Polaków korzystało z budek telefonicznych. W 2014 r. sondaż wykazał, że 95 proc. Polaków nie ma żadnej potrzeby, by korzystać z budek telefonicznych. Dziś zainteresowanie budkami jest z pewnością jeszcze niższe.

Stare budki telefoniczne bywają przerabiane m.in. na hotspoty. 12 punktów darmowego dostępu do internetu Orange udostępnił ostatnio w Opolu .

 
Więcej o:
Komentarze (53)
Polska żegna się z budkami telefonicznymi. W przyszłym roku zlikwidują je wszystkie
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 25 razy 21

  <<<Budki telefoniczne pojawiły się na polskich ulicach w latach 60.>>>

  Nic podobnego. Automaty wrzutowe (oczywiście tylko do rozmów lokalnych) istniały w Warszawie już w latach 20.; opłata wynosiła najpierw 15, a później 20 groszy. W innych miastach faktycznie było gorzej, ale np. w Krakowie pierwsze budki telefoniczne zainstalowali Niemcy już w 1941.
  Pozdrawiam

 • mgr.jekyll

  Oceniono 10 razy 10

  Pamiętam jak w latach 90' pojawiły się na moim małym rodzinnym osiedlu dwa automaty telefoniczne o których wcześniej można było tylko pomarzyć, cóż to był za postęp i skok cywilizacyjny. Wydaje mi się, że to było całkiem niedawno, a minęła już cała epoka, nie pamiętam nawet kiedy ostatni raz korzystałem z budki.

 • teratera

  Oceniono 5 razy 5

  W tym roku nie mogłem zadzwonć do domu. Zablokował mi sie telefon komórkowy, budek w mieście nie było, a na poczcie nie łączą.
  O take Polskie ....

 • kontra.punkt

  Oceniono 17 razy 5

  W ten sposób ludzie starsi, zwłaszcza w małych miastach, zostaną odcięci od świata, a na pewno od możliwości zadzwonienia do swoich bliskich. komu przeszkadzają automaty w szpitalach? Przecież w większości z nich jest zakaz używania komórek, ze względu na możliwość zakłócenia pracy urządzeń. Z 10 potęgi przemysłowej, którą byliśmy za Gierka, coraz szybciej tracimy dystans nawet do Aborygenów.

 • gorzejgorzej

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli ci się zepsuje lub zablokuje telefon komórkowy, to nie ma skąd zadzwonić. Bo Poczta Polska również nie świadczy takich usług. Przeżyłem to w tym roku w m. Szczawnica.

 • chris123456

  Oceniono 3 razy 3

  A Anglii na kazdej ulicy stoja i jest spox Wiec what's the problem folks? He?

 • marszalek1980

  Oceniono 3 razy 3

  wczoraj byłem w Wiedniu. Tam budek nadal sporo i stoją. Ale przecież Austriacy są zacofani i mają muslimów

 • guyritchie

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe jak MS rozwiąże problem telefonów w wiezieniach i aresztach?
  Jedno jest pewne, w tych miejscach budki były i są rentowne... nawet stoją do nich kolejki ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX