Zarabiasz 6 tys. zł na rękę? Minister Kowalczyk zapowiada dla ciebie wyższe podatki

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, przedstawił pierwsze szczegóły nowego jednolitego podatku dochodowego. Osoby zarabiające ok. 6-7 tys. zł na rękę zapłacą więcej niż dotychczas.

- Ci, którzy zarabiają powyżej 100-120 tysięcy złotych rocznie, zapłacą łącznie więcej, niż płacą teraz - ujawnił Henryk Kowalczyk w RMF FM.

100-120 tys. zł brutto rocznie to 8,3-10 tys. zł miesięcznie. Netto ok. 5,9-7 tys. zł. Takie dochody ma w Polsce kilkaset tysięcy osób.

Jednolity podatek dochodowy ma zastąpić osobne składki na ZUS, NFZ i obecny podatek dochodowy. Nie wiadomo jednak na razie najważniejszego - jakie będą jego stawki. - Natknęliśmy się na problem łączenia baz danych ZUS-u i skarbówki. Jest ustawa w Sejmie, w ciągu dwóch tygodni powiem o precyzyjnych liczbach - podkreślał w TVN24 BiS Kowalczyk.

Jednocześnie spaść miałoby obłożenie podatkowe osób otrzymujących płacę minimalną. Dziś, wliczając podatek PIT, ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne oraz składki pracodawcy, to blisko 40 proc. Ma być mniej. - Jeśli byśmy wliczyli w to jeszcze kwotę wolną od podatku, to obciążenie osób najbiedniejszych będzie zdecydowanie poniżej 30 procent- mówi Kowalczyk. 

Jednolity podatek dochodowy ma wejść w życie od 2018 roku.

Czytaj więcej: To już niemal pewne. Koniec z PIT-em i składkami na ZUS i NFZ. Będzie superpodatek

Więcej o:
Komentarze (535)
Zarabiasz 6 tys. zł na rękę? Minister Kowalczyk zapowiada dla ciebie wyższe podatki
Zaloguj się
 • swansea

  Oceniono 200 razy 78

  jak ja bym chciał zarabiać 6kPLN na rękę.. nawet wtedy wyższe podatki mi nie straszne.. :)

 • guavajuice

  Oceniono 84 razy 74

  boją się zaszkodzić biznesowi, mali na nich głosują, więc zabierzmy wykwalifikowanym specjalistom, naukowcom, lekarzom, ludziom wykształconym co akurat może nie chcą, nie mogą czy nie potrafią prowadzić biznesu, ale jakoś ze wzgledu na wiedzę, umiejętności czy doświadczenie zarabiają więcej, więc pewnie ci i tak na pis nie głosują

 • marwlod

  Oceniono 74 razy 62

  No to szykuj się klaso średnia, na łojenie dupska. Dla dotychczasowych pisowskich gołodupców byliście milionerami, no to teraz macie...

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 16 razy 16

  Spokojnie - tylko klasę średnią zmobilizuje aby płacić jeszcze mniejsze podatki.
  W dzisiejszych czasach polskie państwo łaski nikomu nie robi że się jest jego obywatelem i płaci podatki tutaj.
  Szkoda że PiS o tym nie pomyślał. Wbrew temu co myśli prosty urzędnik klasie średniej jest względnie łatwo wyemigrować albo przenieść swoje dochody do innego kraju lub innej formy zatrudnienia. Problem mają tylko najubożsi. Przyciśnięcie fiskalne klasy średniej zwiększy jej emigrację oraz w dalszej perspektywie tylko zmniejszy sumaryczne wpływy z podatków. Może zgodził bym się płacić większe podatki gdyby rząd zredukował ilość urzędników 3 krotnie a ilość parlamentarzystów co najmniej 2 krotnie, ale tak to nie mam żadnej motywacji oddawać moich pieniędzy państwu które nie daje mi w zamian nic.

 • labeo

  Oceniono 16 razy 16

  Największy podatek powinni płacić posłowie, bo w stosunku do zarobków nie wykonują żadnej pożytecznej pracy.

 • klufin

  Oceniono 15 razy 15

  a miał byc liniowy

 • diabelski.izraelita

  Oceniono 15 razy 13

  s k u r w y syn , bogacze co 6 tys zarabiaja, komunisci zasrani

 • vichama

  Oceniono 13 razy 13

  Widzę, że dzieła zebrane Lenina oraz Kapitał Marksa PiS ma w małym paluszku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX