Ta kontrowersyjna umowa może spowodować znaczny wzrost cen leków

Wejście w życie Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) może znacznie ograniczyć możliwości leczenia osobom, dla których pewne leki są zbyt drogie.

Amerykańscy i europejscy urzędnicy spotykają się w tym tygodniu w Nowym Jorku, by zasiąść do 15. rundy negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Oficjalnym celem TTIP są porozumienia zwiększające strefy wolnego handlu. Jego przeciwnicy zauważają jednak, że niesie ono także zaostrzenie prawa w zakresie własności intelektualnej, ograniczenie możliwości dzielenia się dobrami intelektualnymi czy wzmocnienie praw autorskich i ochrony patentowej.

Wielka rola leków generycznych

Ma to znaczenie w odniesieniu do rynku leków. Wejście w życie TTIP może oznaczać wyższe ceny leków, zwłaszcza tych nowych, zaawansowanych - czytamy w raporcie przygotowanym przez trzy organizacje pozarządowe: Health Action International, Commons Network i Public Citizen. 

Dzisiaj leki generyczne, czyli znacznie tańsze, legalne, identycznie działające i bezpieczne odpowiedniki leków patentowanych, są kluczowe w ochronie zdrowia na świecie, gwarantują dostęp do leczenia populacji, dla której te patentowane środki są zbyt drogie.

Przykładem kraju, w którym udział generyków w sprzedaży leków jest bardzo wysoki, jest Polska. Leki generyczne stanowią u nas aż 80 proc. wartości całego rynku leków (dla całej UE średnia to 54 proc.).

Nietrudno się domyślić, że tracą na tym wielkie koncerny farmaceutyczne, które wydają ogromne pieniądze na opracowanie nowych leków. Szacuje się, że w latach 2011-2015 straty wynikające z ustania ochrony opatentowanych leków sięgną 120 mld dol.

Koncerny naciskają

Autorzy raportu twierdzą, że koncerny farmaceutyczne lobbują na rzecz zaostrzenia prawa w zakresie własności intelektualnej. Ma to umożliwić tym firmom na przykład dyktowanie wysokich cen leków, nie mających uzasadnienia w kosztach badań i prac rozwojowych.

W raporcie czytamy także, że koncerny te mogą naciskać na rządy krajowe w zakresie polityki dotyczącej refundacji leków.

Więcej o:
Komentarze (38)
Ta kontrowersyjna umowa może spowodować znaczny wzrost cen leków
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 16 razy 14

  Co się dzieje? GW krytykuje niektóre aspekty TIPP?
  Przyjeta ostatnio przez Sejm umowa z Kanadą przysporzy znacznie więcej szkód dla Polski niż korzyści. Najprostszy przykład. Gdyby ta umowa obowiązywała w ubiegłym roku, to nie weszłaby w życie ustawa o elektrowniach wiatrowych radykalnie zaostrzająca warunki ich lokalizacji, bowiem koncerny zagraniczne zwróciłyby się do SWOJEGO arbitrażu, który niby jest bezstronny, a ten zasądziłby od Polski wielomiliardowe odszkodowania. Po wejściu TIPP to zagraniczne - głównie amerykańskie koncerny bedą decydować o systemie prawnym w Polsce.

 • andrzejbak

  Oceniono 10 razy 6

  Żadnych umów typu TTIP z tym bandyckim krajem, patenty i ochrona wartości intelektualnych jest tylko dla wielkich firm - małych zawsze siłowo wykończą i wszystko odbiorą; miałem tam trzy firmy to wiem, prowadziłem poprzez te firmy (Orange i Pilawa Facebook & Twitter) między innymi portal facebook (w 2003 i 2004) roku co z tego że go opatentowałem -banda mośkowa prawie wszystko rozkradła, za patent żaden Zuckerberg nie zapłacił, dobrze że prawo do nazwy handlowej "facebook" odsprzedałem Michaelowi Jacksonowi to przynajmniej jego rodzinna firma była w stanie ściągać przez kilka lat tantiemy z firmy Zuckerberga. Umowa TTIP jak i ta obecnie wdrażana z Kanadą to samobójstwo dla Europy - Anglicy mają rację że powiedzieli DZIEKUJĘ - BEZ NAS !

 • kot2ka

  Oceniono 12 razy 6

  Koncerny farmaceutyczne to banda złodziei nie licząca się ze zdrowiem i życiem ludzi, tylko dla tych przeklętych pijawek mamona się liczy !!!!

 • starykawaler35

  Oceniono 12 razy 6

  polska murzynskosc i zwasalizowanie wobec usa SPRAWIA ZE POLSKI SEJM KLEPNIE WSZYSTKO CO KAZE WIELKI BRAT...NAWET TAK SZKODLIWE UMOWY HANDLOWE JAK TTIP I CETA...NIC TU NIE POMOZE PROTEST SPOKECZENSTWA I NAWOLYWANIE DO REFERENDUM....przyjecia tych umow nie mozna zostawic przypadkowym ludziom bo przez przypadek powiedza NIE

 • wadim.murski

  Oceniono 9 razy 5

  No dobrze... tracą koncerny, ale żyją. Zyskują za to pacjenci, dzięki czemu też żyją. Oglądanie świata wyłącznie przez okulary zysków i strat finansowych wkrótce doprowadzi ludzkość do zagłady.

 • baca56

  Oceniono 6 razy 4

  Zmanipulowane społeczeństwo wyległo na ulice w czarnych marszach bić pianę w/s aborcji, a w międzyczasie po cichu realna polityka - czyli CETA i TTIP..
  Brukselskich urzędasów zrozumieć łatwo - i tak są uzurpatorami, ile wychachmęcą tyle ich, przed nikim nie odpowiadają, nie pochodzą z wyboru.
  Nie rozumiem natomiast motywów krajowej klasy rządzącej. Przecież w końcu pomimo wszelkich niedomagań demokracji podlegają weryfikacji wyborczej.
  Gospodarka straci, obywatele stracą, suwerenności ubędzie, politycznie decydenci w końcu zapłacą cenę za to robienie łaski korporacjom i banksterom - dlaczego to robią?
  Logika mówi, że muszą mieć z tego jakieś korzyści. Jakie?
  Gruba gotówka w kartonach chyba odpada.
  Ciche przelewy na tajne konta?
  Obietnice lukratywnych stołków w polskiej guberni?
  Szantaż?
  Dobra Zdrada?

 • student_zebrak

  Oceniono 1 raz 1

  nic nie stoi na przeszkodzie, by oryginalny wytworca obnizyl cene po uplywie okresu ochronnego. Lepiej zarobic mniej, niz wcale. Generyki sa produkowane przez znane firmy farmaceutyczne.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 0

  Pisuary podpiszą wszystko bo to ludzie mało gramotni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX