Są pieniądze, ale nie ma klimatu do inwestowania. Zamiast wzrostu inwestycji mamy ostre hamowanie

Inwestycje w całej gospodarce spadły w II kwartale o 4,9 proc. rok do roku, a w sektorze przedsiębiorstw - nawet o 5,3 proc. To już drugi kolejny kwartał na minusie. Sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie inwestujące w Polsce firmy zagraniczne - wynika z analizy NBP.

Takiego spowolnienia w inwestycjach na pewno nie da się wytłumaczyć słabymi wynikami firm. Wręcz przeciwnie, przedsiębiorstwa mogą się pochwalić rekordowymi poziomami wyników finansowych i dużą płynnością (choć akurat to jest częściowo efektem właśnie spowolnienia wydatków inwestycyjnych). Nie mają też większych problemów z pozyskiwaniem finansowana z zewnętrznych źródeł, a dodatkowo sprzyjają im niskie koszty kredytów.

Jednak z analizy NBP wynika, że nawet w tak korzystnym otoczeniu wolą zwiększać zatrudnienie zamiast inwestować w środki trwałe. W efekcie inwestycje w gospodarce spadły w II kwartale o 4,9 proc. rok do roku (kwartał wcześniej spadek wyniósł 1,9 proc.). Natomiast w sektorze przedsiębiorstw spadki wyhamowały z 8,3 proc. po I kwartale do 5,3 proc. obecnie.

Autorzy raportu wskazują dwa wyjaśnienia tego zjawiska. Pierwszym jest niewystarczające tempo wykorzystywania funduszy unijnych z nowej perspektywy, drugim - zwiększona niepewność, z jaką przedsiębiorcy patrzą na swoje firmy i ich otoczenie. Pocieszające jest jedynie to, że ta niepewność, choć nadal wysoka, w II kwartale już nie rosła.

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz MorawieckiWicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki Fot. Kornelia Głowacka-Wolf/ Agencja Gazeta

Inwestycyjna ofensywa, zapowiadana przez wicepremiera Morawieckiego, wciąż pozostaje tylko planem. Na razie zamiast wzrostu mamy ostre hamowanie, a skala zjawiska byłaby jeszcze większa, gdyby nie firmy zagraniczne. To one jako jedyne zainwestowały w II kwartale więcej niż przed rokiem. Bez ich wkładu dziś mówilibyśmy o dwucyfrowych spadkach. Natomiast na drugim biegunie znalazły się inwestycje samorządów i państwowych osób prawnych – tu wyhamowanie jest najbardziej widoczne.

Z danych NBP wynika, że spadek nakładów inwestycyjnych odnotowano w prawie połowie spośród 75 działów PKB. Był on szczególnie dotkliwy w branży transportowej oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami. Co ważne, że spadek inwestycji w transporcie objął jedynie sektor publiczny, część prywatna pozostała na niewielkim plusie. Odpowiada za to głównie sytuacja w transporcie kolejowym. Tu inwestycji nie ma, bo nie zatwierdzono jeszcze nawet ich ostatecznego planu. Eksperci szacują, że w tej sytuacji pierwsze inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych na lata 2014–2020 mogą się rozpocząć dopiero w roku 2018. Z kolei inwestycje związane z dostawą wody, w których dominuje własność samorządowa, zostały wyhamowane przez brak harmonizacji z przepisami unijnymi prawa zamówień publicznych oraz prawa wodnego.

Więcej o:
Komentarze (136)
Są pieniądze, ale nie ma klimatu do inwestowania. Zamiast wzrostu inwestycji mamy ostre hamowanie
Zaloguj się
 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 38 razy 36

  Czy Morawiecki prowadził kiedyś samodzielnie jakiś większy biznes? Wiedziałby co dusi właścicieli pieniędzy i dlaczego nie chcą inwestować. Kto będzie inwestował w kraju, który powoli zamienia się w PRL, a może nawet w Koreę Północną?

 • Ireneusz Grasko

  Oceniono 12 razy 12

  Zamiast inwestycji mamy wsadzanie przedsiębiorców do aresztów wydobywczych.
  Masowo Ziobro organizuje wymyślone Grupy Przestępcze (bez takiej kwalifikacji sąd odmawia aresztów)
  Wymyślona luka Vatowska na poziomie 80 mld zł i odpowiedzialność solidarna za niby niezapłacony VAT.
  To w błyskawicznym tempie spowodowało spadek inwestycji i spadek PKB o ponad 1% w skali roku.
  Zalecam drobnym przedsiębiorcom wycofać pieniądze z banków. Obecnie dobrze zakopane będą bezpieczne.

 • lukki69

  Oceniono 10 razy 10

  Normalni ludzie widzą ten polityczny syf i sa niepewni..wojna domowa na razie potrwa więc niepewność pozostanie na dłuzej...jedynie skoro inwestują w zatrudnienie,jak zauważył autor to bezrobocie spada...a jak spada....
  ...najgorsza jest ustawa ktora pozwala mi sprzedać działkę po babci księdzu albo rolnikowi....głupota...

 • hateuall

  Oceniono 3 razy 3

  No a po co ma przedsiębiorca inwestować skor potem Minister Ziobro mu w ramach konfiskaty skonfiskuje przedsiębiorstwo, a odszkodwanie - jeśli dożyje - dostanie może za 20 lat? Tak jak z niesłusznymi aresztami i odszkodowaniami.

  No po co?

 • aleksandrapt

  Oceniono 5 razy 3

  Znieście jeszcze podatek liniowy dla drobnej przedsiębiorczości, życzę powodzenia

 • 13sw

  Oceniono 26 razy 2

  Trzeba uchwalić ustawę, że ma być wzrost gospodarczy i że ma być wysoki, a podawanie informacji przeciwnej to karalna wroga propaganda!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX