Gwarantują najniższe raty i ceny. Wpuszczają w maliny? Kilka dużych instytucji pod lupą UOKiK

"Gwarancja najniższej raty", "gwarancja najniższej ceny" itp. - podobne obietnice w reklamach pojawiają się nierzadko. Ile są warte? Niedawno UOKiK ukarał za takową Alior Bank, a wcześniej Bank Pocztowy i kilka firm pożyczkowych. Urząd prowadzi też kolejne postępowania wyjaśniające wobec innych instytucji kuszących podobnym przekazem.

Miesiąc temu, w wyniku decyzji Prezesa UOKiK, Alior Bank zobowiązał się wypłacić rekompensaty klientom, którzy zaciągnęli kredyt z tzw. „gwarancją najniższej raty”. UOKiK uznał, że akcja reklamowa tej oferty wprowadzała w błąd, gdyż mogła sugerować, że kredyt faktycznie jest najatrakcyjniejszy na rynku. Tymczasem promocja polegała na tym, że po zaciągnięciu kredytu w Alior Banku, klient mógł szukać u konkurencji lepszej oferty, i dopiero gdyby taką znalazł - bank zobowiązywał się do jej przebicia.

- Słysząc słowa „gwarancja najniższej raty” przeciętny konsument mógł być przekonany, że korzysta z najtańszego kredytu na rynku. Tymczasem, to na kliencie spoczywał obowiązek porównania ofert i znalezienia najtańszej. Tym samym mógł zostać wprowadzony w błąd - komentuje Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W UOKiK toczy się także kilka kolejnych postępowań wyjaśniających wobec innych instytucji. Dotyczą one oferty Providenta "Gwarancja najniższej raty" oraz haseł reklamowych T-Mobile „Gwarancja najniższej ceny na smartfony Huawei” oraz hasła reklamowego związanego z trzecią odsłoną programu smartDOM (oferowanego przez Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat) "Gwarancja najniższej ceny". 

Warto jednak pamiętać, że to na razie tylko postępowania wyjaśniające. Nie wiadomo czy i jakie kroki podejmie UOKiK. Zresztą w sumie od tego właśnie jest Urząd - żeby badać oferty i reklamy.

- Należy nadmienić, że  przy badaniu tego typu podejrzenia naruszenia wychodzimy od analizy treści reklamy - podkreśla Konrad Trześniak z Biura Prasowego UOKiK.

- Około 2 miesiące temu zostaliśmy poproszeni przez UOKiK o udostępnienie naszych materiałów reklamowych związanych z promocją „Gwarancja najniższej raty” - mówi Alicja Kopeć, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Prawnego i Ładu Korporacyjnego w Providencie. - Dodatkowo, UOKiK zwrócił się do nas z pytaniem o liczbę osób, które skorzystały z tej oferty. W promocji „Gwarancja najniższej raty” nikt nie wziął udziału, dlatego nie spodziewamy się ze strony UOKiK-u takiej decyzji [jak w przypadku Alior Banku – red.].

UOKiKUOKiK Wyborcza.biz

Na wszelkie „gwarancje” UOKiK jest wyczulony od dawna. W 2015 r. UOKiK wydał decyzję dotyczącą promocji „Rata Zawsze Najniższa” w Banku Pocztowym. Tutaj zarzut był trochę inny - UOKiK zauważył, że w reklamie pomijana była kluczowa informacja, iż z promocji wyłączone są oferty z oprocentowaniem nominalnym poniżej 4,99 proc. (czyli gdyby klient znalazł tak dobrą ofertę, Bank Pocztowy by jej nie uznał i nie obniżył raty kredytu).

Wcześniej, w 2013, za nieprawdziwe informacje w reklamach prasowych i internetowych, jakoby ich pożyczki były najtańsze, UOKiK ukarał instytucje: Profinet, ES Money, Duomax i Polska Korporacja Finansowa „SKARBIEC” (później Pomocna Pożyczka). 

Więcej o:
Komentarze (8)
Gwarantują najniższe raty i ceny. Wpuszczają w maliny? Kilka dużych instytucji pod lupą UOKiK
Zaloguj się
 • ruletka100

  0

  Nikomu nie pozwolimy pobić naszych cen!

 • katamarian_nawodny

  Oceniono 6 razy 0

  Jakby tak UOKiK zechcial posluchac pierwszej z brzegu reklamy radiowej,
  załganego, skatologicznego, nachalnego, obrazajacego inteligencje bełkotu,
  w ktorym nie ma pol slowa prawdy,
  i gdyby jeszcze zechcial wyciagnac wnioski, najlepiej finansowe...

 • chrupolek

  Oceniono 2 razy 0

  8 lat było trzeba do powrotu do normalności #dobrazmiana

 • strach_sie_bac

  Oceniono 4 razy 0

  Ja jeszcze zabrałbym się za tych co głoszą "numer 1 na polskim rynku", bo tych numerów 1 jest już ...dziesiąt i rosną jak grzyby po deszczu.

 • zerozer52

  Oceniono 1 raz -1

  Frajerów nie brakuje.

 • maciacho30

  Oceniono 1 raz -1

  Tak samo jest z promocjami napojów i produktów spożywczych!!! Codziennie do wygrania samochód! i okazuje się, że nikt jeszcze nie wygrał! bo w butelek z wodą ta z nagrodą się jeszcze nie sprzedała a sprzeda się w ciągu 10lat a promocja trwa 2 miesiące!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX