PKO wypowiada umowy kredytowe Almie. Chce w tydzień odzyskać 61 mln zł

Alma

Alma (Fot: Marta Kliszko / Redakcja)

Późnym popołudniem we wtorek sieć delikatesów poinformowała, że PKO BP wypowiedział jej umowy kredytowe. Bank chce, by firma oddała mu w ciągu siedmiu dni niecałe 61 mln złotych.

Akcje Almy potaniały we wtorek na GPW ponad 7 proc. Zapewne spadłyby jeszcze bardziej, gdyby informacja o wypowiedzeniu umów kredytowych przez PKO BP dotarła do inwestorów wcześniej - przed zamknięciem sesji giełdowej. To bardzo zła wiadomość dla spółki, która walczy o przetrwanie i która w połowie września złożyła w sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. W środę giełdowa reakcja na tę informację była już bardzo wyraźna - na otwarciu sesji kurs spadał o 21 proc. 

Wypowiedzenie dotyczy trzech kredytów - dwóch inwestycyjnych i jednego wielocelowego udzielonego w formie limitu kredytowego.

- Wypowiedzenie umowy kredytu - jak czytamy w komunikacie spółki - oznacza obowiązek spłaty całej kwoty zadłużenia w terminie wypowiedzenia, która wraz z wymagalnymi odsetkami na dzień 3 października 2016 roku wynosi ogółem 60 884 107,17 zł.

Krótki termin wypowiedzenia. Zagrożenie upadłością

A termin wypowiedzenia nie jest długi. To tylko 7 dni, licząc od dnia następnego po dniu doręczenia wypowiedzenia. Alma nie ma zatem dużo czasu, by oddać bankowi pieniądze. PKO BP w piśmie do Almy nie owijał słowa w bawełnę. Bank wypowiedział umowy z powodu zagrożenia upadłością.

Przypomnijmy, że Alma zakończyła miniony rok stratą na poziomie niemal 150 mln zł. W sierpniu podjęła decyzję o przeglądzie opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności biznesowej. Spółka zamyka również nierentowne placówki i rozpoczyna redukcję zatrudnienia. Pracę ma stracić ponad 1300 osób.

Obecnie z logo Almy działa 36 sklepów - na początku lipca było ich 50. Ostatnio zamknięto sklepy przy ul. Grójeckiej 194 w Warszawie, a także przy ul. Stańczyka w Krakowie.


Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Zobacz także
Komentarze (78)
PKO wypowiada umowy kredytowe Almie. Chce w tydzień odzyskać 61 mln zł
Zaloguj się
 • obudz_sie_europo

  Oceniono 17 razy 17

  to się nazywa gwóźdź o trumny.

  Czy ktoś ma pomysł na polski handel, gdy wśród 10 najlepszych sieci 9 jest kapitału zagranicznego i na 100 miliardów obrotu dla TOP10 zgarniają one 92 miliardy złotych?

  Kto wyprzedaje swój przemysł i handel zdradza własny naród, przypomnę zapomnianego i przykładnego przedsiębiorcę, Hipolita Cegielskiego.

 • statystyczny_polak

  Oceniono 25 razy 17

  brawo bank. Jesli firma miala jakies szanse by wyjsc na prosta, to wlasnie ja i wszystkich jej pracownikow pograzyliscie. nie ma to jak kopac lezacego.

 • weredyk_pl

  Oceniono 20 razy 16

  Różnica między byłym ormowcem i aktywistą ZSMP z Krakowa a poznańską solidną rodzinną firmą.
  Interesy Mazgaja powstały na bazie niejasnego kapitału z lat 80. Alma jak widać, była nieszczęśliwie zarządzana, ludzie od miesięcy czekają na pensje. Nie byli elastyczni, nie wyłapali trendów rynku, brnęli do końca.
  Dla odmiany: poznański rodzinny Piotr i Paweł. Zaczęli z pokorą od małego sklepiku. Cała rodzina zapieprzała i zresztą zapieprza do dzisiaj w firmie. Mieli zadęcie w kierunku premium (pamiętam steki z kangura w latach 90 - to był szok!), ale w porę zauważyli, że w Polsce to nie przejdzie. Zrezygnowali z nabzdyczenia, dołożyli do logo napis "Supermarket", wprowadzili tanie (i to dobre!) produkty pod własną marką "Piotr i Paweł". Rozwijają się, mają ponad 100 sklepów w Polsce, własne zaplecze logistyczne, jak patrzę to pracownicy są ci sami od lat. Wciąż pozostają polską rodzinną firmą. Zajęli się solidną pracą, po poznańsku, a nie pytlowaniem o drogich winach itd. Smoking leży dobrze w którymś pokoleniu, a nie kiedy niedawny ormowiec i działacz zsmp poucza o winach i produktach premium.

  P.S nie, nie jestem powiązany z PiP, jestem tylko wiernym klientem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane