Allegro sprzedane za 3,25 mld dolarów. Największa transakcja internetowa w Polsce

To już oficjalne. Serwis aukcyjny Allegro właśnie znalazł nowych właścicieli. Jest nim grupa funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Sposób korzystania z popularnego sklepu się nie zmieni.

3,25 miliarda dolarów to 12,7 miliarda złotych. Oznacza to, że sprzedaż Allegro to jedna z największych transakcji w naszym kraju w ostatnich latach i największa transakcja w historii polskiego internetu. Dla porównania: Onet w 2012 roku został sprzedany za 969 milionów złotych, a Wirtualna Polska potem zmieniła właściciela za 383 mln złotych. 

Spekulacje o zmianie właściciela Allegro krążyły po sieci już od miesięcy. Pojawiały się doniesienia, że największym serwisem aukcyjnym w Polsce są zainteresowani między innymi Chińczycy z Alibaba, jak również amerykański eBay.  

Potem okazało się, że dotychczasowy właściciel (międzynarodowy koncern mediowy Naspers z siedzibą w RPA) otrzymał atrakcyjne propozycje kupna serwisu głównie ze strony funduszy inwestycyjnych. W szranki stanęły dwie grupy: CVC Capital Partners wraz z General Atlantic, oraz Mid Europa Partners razem z Permirą i firmą Cinven. Dziś się okazało, że wygrała ta druga. W ramach ostatniej serii plotek była mowa o tym, że Allegro zostanie sprzedane za około 2 miliardy dolarów, tak więc cena 3,25 mld dolarów może zostać uznana za spory sukces sprzedających.

Dziś Naspers potwierdził fakt dokonania transakcji w oficjalnym komunikacie.

Oficjalny komunikat Naspers o sprzedaży AllegroOficjalny komunikat Naspers o sprzedaży Allegro źródło: Naspers

Naspers stał się właścicielem Allegro w 2008 roku, przejmując serwis za kwotę 1,5 mld euro od brytyjskiej spółki Tradus. Obecnie południowoafrykański koncern wycofuje się z Europy Wschodniej, chcąc skupić się na inwestycjach w Chinach oraz Brazylii.

Oczywiście w związku ze zmianą właściciela użytkownicy Allegro nie muszą się obawiać o to, że serwis zacznie funkcjonować inaczej niż do tej pory. Z punktu widzenia zwykłego internauty nic nie powinno się zmienić. 

Południowoafrykański Naspers pozostanie partnerem biznesowym Allegro, ponieważ transakcje na serwisie nadal będzie można zawierać między innymi za pośrednictwem firmy PayU, która też należy do Naspersa. Natomiast 3,5 miliarda dolarów ze sprzedaży Allegro zostanie przeznaczonych na spłatę długów i sfinansowanie nowych inwestycji firmy. 

Według badania Gemius/PBI we wrześniu tego roku Allegro.pl miało 15,39 mln realnych użytkowników i 1,13 miliarda odsłon, a Ceneo.pl - 8,59 mln użytkowników i 70,2 mln odsłon.

Więcej o:
Komentarze (93)
Allegro sprzedane za 3,25 mld dolarów. Największa transakcja internetowa w Polsce
Zaloguj się
 • nino.rota

  Oceniono 24 razy 16

  Alledrogo!

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 2

  Polacy sprzedani Murzynom.

 • teczowa-szmata

  Oceniono 6 razy 2

  Dalej będą problemy z kontaktem aby wyjaśnić sprawy z kupującymi lub sprzedającymi?

 • xegar

  Oceniono 22 razy 2

  I to jest chyba dobry przykład, do czego prowadzi tzw. globalizacja. Kto to q* jest Cinven, Permira i Mid Europa Partners??! Słyszał ktoś o nich? Teraz moje dane osobowe i nawyki pójdą w ręce jakichś misiaków z drugiej strony kulki, którzy będą robić z nimi co chca. Nie o to mi chodziło, gdy zakładałem konto na Allegro.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 1

  Alegro juz od dawna oszukuje uzytkownikow glownie sprzedajacych pomijam bandyckie prowizje to otworzyli "oficjalny sklep allegro" majac dostep do statystyk co ile i za ile sie sprzedaje oferuja towar taniej w ten sposob wyeliminuja docelowo obecnych sprzedawcow.

 • krisdebarg

  Oceniono 1 raz 1

  następną największą transakcją będzie sprzedaż Chomikuj

 • arab-z-bajki

  0

  Polin już wkrótce w całości zostanie wykupiona przez naszych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX