Podatek handlowy wejdzie w życie z opóźnieniem. Budżet będzie chudszy o prawie 500 mln zł

Rząd podjął decyzję w sprawie podatku handlowego. Przyjął projekt ustawy, która zawiesza obowiązek jego płacenia do końca przyszłego roku. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie z opóźnieniem - od 1 stycznia 2018.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęto projekt uchwały zawieszającej podatek handlowy wprowadzony w lipcu. Przedsiębiorcy na razie mają zostać zwolnieni  z obowiązku obliczania i wpłacania nowej daniny.

Nastąpi wstrzymanie stosowania ustawy, a potencjalni podatnicy tego podatku nie będą musieli składać deklaracji podatkowych o jego wysokości oraz obliczać i wpłacać podatku na rachunek urzędu skarbowego do końca 2017 r. Proponowany okres, w którym ustawa nie będzie stosowana, pozwoli Komisji Europejskiej wydać ostateczną decyzję w tej sprawie.

poinformowało biuro prasowe rządu.

Polska musi opracować nowe przepisy

Rząd ma więc mniej więcej rok na opracowanie nowych przepisów. Podatek handlowy wejdzie  w życie z opóźnieniem - od stycznia 2018 roku.

Nowe rozwiązanie musi być zgodne z zaleceniami Komisji Europejskiej. Przypomnijmy: we wrześniu KE ogłosiła, że różnicowanie podmiotów gospodarczych, poprzez wprowadzanie różnych stawek podatkowych jest niezgodne z prawem. Podatek miały płacić firmy, których przychód ze sprzedaży detalicznej przekroczył 17 milionów złotych miesięcznie. Zdaniem KE spowodowałoby to nadmierne uprzywilejewanie fim, które takich przychodów nie osiągają, czyli byłoby "pomocą publiczną".

Rząd zawieszając podatek zachował się zgodnie z zaleceniami KE, która nadal bada, czy polska ustawa o podatku handlowym nie narusza zasad pomocy państwa oraz prawa unijnego.

Dokładnie taki sam problem wystąpił kilka lat temu na Węgrzech. Tam  rozwiązano go zmieniając ustawę - rząd Orbana wycofał się z uzależniania podatku od wielkości obrotu i wprowadził stawkę jednolitą dla wszystkich.

Zmniejszone wpływy do budżetu

Decyzja rządu będzie miała wpływ na dochody państwa. W tym roku zostaną one zmniejszone o 472,6 miliona złotych, w przyszłym o 1,59 miliarda. 

Czytaj też: Narodowa Karta Płatnicza spodoba się bankom, nie konsumentom. 

Zobacz także: Podatek handlowy zawieszony. Szałamacha: To sukces lobbystów

 

Więcej o:
Komentarze (110)
Podatek handlowy wejdzie w życie z opóźnieniem. Budżet będzie chudszy o prawie 500 mln zł
Zaloguj się
 • niewinna

  Oceniono 136 razy 10

  Mój ciemny ludu, skąd weźmiesz 25 mld rocznie na 500plus? No jak to skąd? Z kieszeni rodziców jedynaków i mikro i małych przedsiębiorców. Aha.

 • newpatric

  Oceniono 153 razy 9

  500 mln to akurat tyle ile wyrzucili na niepotrzebną wizyte papieża, więc niech nie płaczą że nie mają.

  Sami roztrwonili.

 • gazeta-sorosa

  Oceniono 8 razy 4

  Podatek handlowy, podatek bankowy, ustawa o obrocie ziemią - wszystko te polskie ciule sknociły jak zwykle, jak od lat. Całkiem jak w opowiastce o polskiej małpie, która wzięła w łapy śląski zegarek.
  "Tragedią ludów wschodniej Europy są ich elity - najpodlejsze z podłych" [W. Churchill].

 • gza_82

  Oceniono 5 razy 3

  Patrzac po komentarzach wszyscy wychodza z zalozenia ze budzet/panstwo powinno miec jak najwiecej, ale od tego nie poprawi sie sytuacja przecietnego Nowaka. Jemu sie polepszy jak mu panstwo nie zabierze!

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 23 razy 1

  w przyszłym roku budzet nie bedzie mial 9 mld z aukcji lte, 2 mld z podatku handlowego. a pin set trzeba placic. czyli 11 mld bedzie trzeba wziasc z kredytu, pożyczek.ogólnie im mniej budżet dostanie kasy tym mniej zmarnuje na patologie plus.

 • ttako

  Oceniono 16 razy 0

  I wyszło jak zawsze PiSowi...Tyle, ze my za to zapłacimy.

 • bhway

  Oceniono 12 razy 0

  ...na północy przekop, w centrum będzie hub,
  przecie to jest plan grandioznyj, że urywa dziób,
  a wy jacyś tacy smętni niczym grób

 • xandx

  Oceniono 16 razy 0

  czyli faszystom nie uda się ukraść następnej kasy.... niech wezmą od szubrawca rydzyka złodzieja i hohsztaplera.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX